iBasso AMP13 таки потрапив мені до рук. Поєднання “трушної” технології лампового підсилення з відносно новітніми технологіями FPGA-програмування та цифро-аналогового перетворення за допомогою найсвіжіших чіпів – це більш ніж просто цікаво. Навіть не беручи до уваги приголомшливий успіх DX320 “з коробки” на стоковому підсилювачі. 

Звісно, лампи тут – не класичні тріоди. В портативі є, хоч і не дуже багато, рішень на звичайних лампах, але це не той випадок. Проте, Korg випустив вже шосте покоління своїх діодних тріодів, тому прогрес в цьому напрямку є. І це відчутно, особливо з точки зору юзабіліті, бо лампи і портатив раніше взагалі було чимось екзотичним, з CDM у якості скоріше виключення, ніж правила. 

ПАКОВАННЯ ТА КОМПЛЕКТАЦІЯ

Якщо знати, як виглядає плата підсилювача, то паковання AMP13 сприймається неочікувано об’ємним.

iBasso AMP13 продається в коробці розмірів з типове паковання смартфону. Вона чорна, у форматі скриньки, одягнена в сіру суперобкладинку, на якій нанесено тільки назву бренду. В середині знаходиться сама плата, захована в кейс, викрутка Torx, дві пари запасних гвинтів, документація та додатковий чохол. 

Чохол прозорий. Враховуючи класний комплектний, цей є хіба що просто опцією, особливо на фоні кейса, що йшов у комплекті з AMP12. З тим підсилювачем був чорний кейс з італійської шкіри.

iBasso AMP13

Бокс для плати – твердий, на зіппері. Такий кейс може стати в нагоді не лише для транспортування і зберігання змінних плат, а й для компактних навушників (звісно, якщо ви до них не маєте канатоподібного кабелю) чи аксесуарів. 

Запасні гвинти – це правильне рішення, адже їх грішним ділом нескладно загубити, такі вони малі. 

Заміна модуля – задача з першого погляду проста та майже тривіальна… Аж поки вам не треба буде дістати плату. Не раджу намагатися підколупнути її у спеціальних заглибленнях. В кращому випадку не вийде. В гіршому – подряпаєте анодований алюміній. Я виймав плату, встромивши в неї джек і тягнувши за його корпус (попередньо варто вимкнути плеєр, адже інакше у вас, як мінімум, виникнуть проблеми з керуванням гучністю). iBasso окремо наголошує на тому, що при використанні AMP13 прошивка DX320 має бути оновлена до останньої версії.

ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ТА ОСОБЛИВОСТІ

Про дизайн плати розповідати можна довго, але майже з нульовим змістом. Плата з обох боків щільно наповнена різними елементами – ламповим модулем, резисторами, конденсаторами тощо. І навіть є операційний підсилювач, але про його роль тут трохи далі. З цікавого – трійка потенціометрів. “Шоб шо?” Вони потрібні для РУЧНОГО калібрування ламп. Ручного, Карле!

До речі, корпус, а точніше, спинка DX320 має передбачене віконце. Через нього можна побачити пару ламп, що світяться під час роботи плеєра. “Кросівоє!” Проте, в чохлі шкіряному цього все одно не видно. Схоже, що саме для цього і потрібен прозорий кейс. 

В очі кидається наявність двох 3,5мм виходів. Але ні, це не навушниковий та лінійний, вони обидва навушникові. Відрізняються не тільки “цифрами”, а й трактом, та навіть звучанням. А от візуально – ніт. Або шукай інфу деінде, або тицяй навушники, намагаючись зрозуміти who is who. 

По-перше, вони різні за потужністю і, відповідно, рівнем фонового шуму. Лівий – потужніший і, відповідно, гучніший. Правий – менш потужний та тихіший. Середньоквадратична напруга – 4,1 Vrms проти 2,5 Vrms. Відповідно, перший вихід доцільно використовувати з більш тугими навушниками, другий – з чутливими внутрішнькоканальними. З дуже чутливими Solaris SE перший вихід відчутно шумів, що незвично, як для нових пристроїв. Але з іншим все було в нормі. 

iBasso AMP13

За рахунок чого досягається настільки суттєва різниця? В першу чергу, за рахунок різниці в схемотехніці трактів. Менш потужний вихід iBasso AMP13 використовує ламповий каскад з пари Korg NuTube 6P1 як основне джерело підсилення напруги та буфер із польових транзисторів Toshiba 2SK209, успадкований від AMP9. Далі сигнал на виході підсилюється по струму, але загалом маємо “чистий” ламповий саунд. Ламповий – не за ознакою, а за походженням. Про ознаки та характеристики – далі.

Через певну обмеженість по напрузі Korg NuTube 6P1, iBasso для досягнення високої середньоквадратичної напруги на “потужному” виході, завдяки тримідаканальній архітектурі підсилювача, застосували ще один каскад підсилення. В якості нього маємо OPA1622, що одночасно підсилює і струм, і напругу. Для його повноцінної роботи в нагоді стає “аналоговий” акумуляторний блок iBasso DX320. Якщо пам’ятаєте, то він має 4 окремих джерела живлення. От два з них і забезпечують розмах напруги в 16 Вольт, необхідний OPA1622. 

Виробник не декларує показник потужності вихідного сигналу. По відчуттях, він дещо менший за AMP11 mk2s, проте не суттєво. В переважній більшості випадків має вистачати, тим більше, що розмах по напрузі у “потужного” виходу більш ніж непоганий.

Чистоті та прозорості звучання також допомагає контролер гучності JRC NJU72315, що запобігає фоновому шуму, зокрема при прослуховуванні на низькій гучності та під час тихих партій. Реалізація негативного зворотного зв’язку ефективно знижує викривлення та розширює ефективний частотний діапазон підсилювача. 

iBasso AMP13

А як з екрануванням та мікрофонним ефектом? З останнім все в ОК – і додати нема чого. А от з екрануванням ситуація двояка. З одного боку, вона краща за те, що було раніше. Памʼятаєте, як поводив себе AMP9 під час роботи по WiFi? З іншого боку, завади є, і їх чутно на дуже низькій гучності. Тобто вони не смертельні, але ніжне вухо перфекціоніста їх розрізняє, а хворий мозок не може забути про їх наявність. iBasso AMP13 – це в першу чергу плата для користувачів оффлайн-контенту, на жаль. 

ЗВУК

Що пропонують нам iBasso? А пропонують вони нам лампу! Лампу, але з поправками. Заміна плати підсилювача дає змогу DX320 зробити помітний крок в бік більш музикальної та звабливої подачі, від нейтральності та збалансованості. Одночасно додавши відповідне “лампове” забарвлення – інтимність, натуральність, дотичність та красу тембральної палітри. Проте при цьому цей вплив не є грубим – різниця між стоковою платою та AMP13 помітна одразу. Але без надмірного жиру та намагання надати сучасному топовому плеєру звук вінтажної касетної деки. Звучання DX320 лишається чистим, прозорим та ясним. Та легка патина, що торкається верхньої середини та нижніх ВЧ, чинить вплив не на деталізацію як таку, а скоріш на наголоси. Акцент переважно робиться на тоні та тембрі, на осяжності, а не на атаках та розділенні.

Тонально відбувається заміна нейтральності стокової плати на трохи більшу акцентованість НЧ. При цьому, менш потужний вихід зосереджує це енергійне посилення в області середнього басу, додаючи панчу. Потужніший вихід, так само збільшуючи вагу НЧ, близький до збереження того балансу, що давав AMP11 mk2s. З цього виходу отримуємо менше міду та більше суб-НЧ. Самі ж НЧ “сухіші” та динамічніші, мають вищу швидкість та коротші зтухання. 

iBasso AMP13

Що також змінюється – це сила впливу фільтрів. А їх у ROHM BD34301 EKV, нагадаю, тільки два – fast та slow. Перехід з швидкого на повільний сильніше впливає на обертони: атаки підкреслюються ще менше (в принципі вони менш акцентовані, ніж на AMP11 mk2s), затухання стають повільнішими. Я таке сповільнення та пом’якшення знайшов привабливим, хоча, як правило, я обираю “швидкий” фільтр, тому що більша “тривалість життя” обертонів класно поєднується з характером лампи, яка, як ви вже знаєте, посилює парні гармоніки. Ті самі парні гармоніки, що додають звуку насичення та тепла. Текуче, тембрально насичене та тепле звучання лампового AMP13 з повільним фільтром сприймається як смачна страва, в яку додали правильні спеції.

СЦЕНА

iBasso AMP13 дає більш щільну побудову уявною сцени. Вона помітно компактніша за ту, яку пропонує AMP11 mk2s. Але її все одно достатньо, з гарною локалізацією. Проте без яскраво окресленого розділення планів та з суттєво меншою кількістю повітря та блиску. Також вона дещо спрощується по вертикальній презентації. Скажімо, AMP13 бере вас тембрально та загальною подачею. AMP11 mk2s може вразити окремо тим, як він будує уявну сцену, вглиб зокрема, а також вертикальністю проектування. Його звучання без перебільшення голографічне. 

iBasso AMP13 вимальовує образи, роблячи наголос скоріше на їхній фактурі, аніж текстурі. Образи відтворюються більшими, тілеснішими. Між ними, порівняно з AMP11 mk2s, помітно менше простору та повітря. Натомість ця фактура з все ще дуже гарною передачею рельєфу робить презентацію більш емоційною та інтимною. Образи ближче до слухача не просто за рахунок позиціонування, а й за темпераментом. 

Попри компактність сцени та щільність розташування образів, вагоміші та потужніші образи нижньої половини спектру, звучать розгонисто і при цьому не скупчено. Проте, розшарування та ешелонування таких, як в AMP11 mk2s, тут немає. 

Окремо про вокал. Голос Еллі Роуселл більш витончено подається на гібридному виході, лампа, навпаки, робить акцент на естетичній складовій, замість пластичності і гнучкості маємо підкреслений тембр голосу і плавність. Спів стає співучим, так би мовити. Дуже помітна різниця з урахуванням додавання енергійності в області ВСЧ на лампі. Щодо сцени, то зміна виходу нас переміщає з невеликого приміщення з близьким розташуванням вокалістки до слухача (на лампі) в простору залу. При цьому маємо кращу передачу обʼєму та звуко-геометричних нюансів реверберації. З лампи подобається більше вокал, адже він, безперечно, центральний образ композиції, з гібридного тракту – сцена та простір. 

НИЗЬКІ ЧАСТОТИ

Тут слід говорити про те, що з двох виходів ми отримуємо доволі різні НЧ. І, якщо ви є власником чутливих внутрішньканальних “вушних телефонів”, то не впадайте у відчай – вам доступні будуть обидва, адже 4,1-вольтовий вихід цілком придатний до використання з ними. Не забувайте, що завжди можна понизити гучність. 

iBasso AMP13

Отже, говорячи про 2,5-вольтовий вихід, можемо говорити про “лампові” НЧ. Вони не пишні, важкі, повільні, незграбні – а лампові в більш “хай-ендовому” розумінні цього поняття. Щільніші, протяжніші та вагоміші НЧ, ніж від транзистора, проте, без пелени та надмірного згладжування. В незначній мірі більше наголос робиться на фактурі звуку, він дійсно стає дещо більший та важчий, але ця важкість пов’язана скоріш зі щільністю, а не з уявними розмірами та кількістю басу. Текстури та рельєфи не відходять на другий план, але акцентовані менше. 

Мід-бас енергійний, панчевий, часто-густо нагадував мені про CDM та мій старий Lotoo paw 6000. Хоча щодо останнього, то це стосується, скоріш характеру, а не якості. Низ AMP13 помітно краще контролюється, більш зібраний та пропрацьований. На 2,5-вольтовому виході мід має менше кількості та присутності, ніж на 4,1 В – тут відчутне зростання динаміки. Підвищена напруга вкрай виразно відбивається на сигнатурі. 

Гібридний тракт iBasso AMP13 (за низькими частотами) відчутно сухіший та з сильнішим підкресленням мікродинаміки. Він технічніший, має кращу загальну динаміку. Проте, швидкість та загальна енергійність, на мій смак, шкодять естетиці звуку чистого лампового тракту. Він звучить максимально наближено до транзистора, лампова магія і краса згасає. Натомість виділяються твердотілий конструктивізм на прямолінійність. Але є нюанс. Далеко не на кожній композиції це дійсно помітно. НЧ мають бути дуже добре записані, та й фонограмі їм має бути відведено відповідне місце. 

iBasso AMP13

Отже, 2,5 В вихід: м’якіша, протяжніша тепліша та більш збалансована по динаміці подача, з насиченими затуханнями. 4,1В: динамініший, “зліший”, швидший та артикульованіший. Атаки акцентовані, затухання коротші. Потужний вихід має гібридний характер – лампова щільність та вага доповнені енергійністю та сухістю транзистора. 

Трек добре демонструє різницю між НЧ з різних виходів. Ламповий дає компактність НЧ – вони відносно великі, ударні, але візуалізація при цьому компактна. Добре гармонує з характером самого треку. Гібридний вихід синтезовані НЧ ИIN відтворює в дещо іншій манері. По-перше, помітна більша “ширина” презентації, між звуками пробивається повітря. Сам же характер саунду інакший – жорсткіший, швидший. Мід звучить гостріше, саб – прозоріше. З точки зору інформативності цей вихід цікавіший. Лампа – смачніша та більш вдало вписується в загальну композицію.

Неймовірно смачна лінія всієї нижньої половини спектра. Лампа суттєво емоційніша, бас Леммі звучить акцентовано та підкреслено саме за рахунок більшої протяжності та тембральної сатурації. Якщо ми міняємо вихід, картина міняється: бочка набуває додаткового об’єму, баритон Кілмістера сильніше окреслюється, а гітара звучить контрастніше, хоч і з певною сухістю.

СЕРЕДНІ ЧАСТОТИ

Заміна модуля з AMP11 mk2s на AMP13 додає винятково нейтральним та технічним СЧ DX320 мелодійності, і робить це доволі помітно. Що саме ховається під цим визначенням? Мається на увазі більша цілісність, плавність та перетікання звуків. 

AMP11 mk2s дуже гармонійно дотримується балансу між нейтральністю на аналітичністю, не ідучи в площини холодного, небіщикового, звучання. AMP13 вже йде ВІД нейтральності, по-своєму відтворюючи середньочастотний діапазон. 

Перехідна характеристика повільніша, на 2,5-вольтовому виході помітно це трохи більше, ніж на 4,1В. Сама тональність також відмінна. Якщо потужний вихід в середині звучить рівно, то чистий ламповий тракт має незначну перевагу верхніх середніх частот та більш розслабленні нижні середні. При цьому, лампа не сприймається більш яскравою чи виразною – через загальну динаміку гібридного тракту.

iBasso AMP13

“Лампові” СЧ протяжніші, солодші, щільніші з точки зору локалізації. Мають приємну аналоговість та гарну уявну візуалізацію. Знову ж таки, реалізм досягається не стільки голографічністю, як скоріше класним акцентуванням обертонів, їхньою густиною та дотичністю. Образам не треба бути “великими”. Вони “тривалі” по часу та відмінно передають поведінку живих інструментів. Лайви в гарній якості – це кіллер-фітча iBasso AMP13. 

“Гібридні” СЧ схильні до нейтральності тону, швидші, артикульовані, з підкресленими атаками та технічніші. Тут відчувається більше впливу OPA1622, ніж лампи. Тембри не такі багаті, проте, нижні середні звучать цікавіше. Мають більше присутності, що змушує інакше сприймати образи середини спектру. Інструменти і, що найголовніше, вокал звучать наближено, агресивніше. Від того ламповий вихід створює глибшу уявну сцену. Змішаний – більш наближену до слухача, як наслідок, з сильнішим акцентуванням, відповідно, сильних емоцій. Натомість, лампа у своїй передачі темпераментного забарвлення більш варіативна та гнучка. Записи живих інструментів, академічного та джазового напрямку, класичний рок і живі концерти цікавіше та більш природньо сприймаються на лампі. Важкі стилі, а також електронна музика виграють за рахунок кращої передачі агресії гібридного тракту та його енергійності, потужності. 

Згадавши про CDM та Lotoo paw 6000 в попередньому розділі, тут можна провести аналогію з “тими самими” текучими середніми частотами плеєрів від A&K. Хоча і меншою мірою, тому що корейці зазвичай мають більш блискучі та яскраві СЧ, тут хіба що подібна перехідна характеристика. 

Щодо технічності, AMP11 mk2s дає змогу “з коробки” продемонструвати потенціал iBasso DX320. AMP13 жодним чином не вбиває його. Плата підсилення має гарну деталізацію і чудово відтворює всю наявну інформацію в записі, просто менше акцентує найдрібніші деталі. Ви не отримуєте менше інформації, вона лише подається під іншим кутом. “З цієї сторони”, у вас є можливість оцінити більше естетичний бік питання, ніж технічний. Тому AMP13 також є вибагливим до якості запису. І, може, навіть ще більше, за AMP11 mk2s – бо скомпресоване та надщільне само по собі звучання з AMP13 може перетворитися на не таке вже й мелодійне. 

Якщо гібридний тракт краще виявляє відмінності між оригіналом, мастером і ремастером 2018 року, то лампа в меншій мірі підкреслює різницю між ними. Сухіший і більш акцентуючий розділення гібридний тракт власне і демонструє основні відмінні риси: теплішу тональність, чистіший вокал, розбірливішу гітару, прозоріші НЧ. Лампа iBasso AMP13 робить невеликі метаморфози. Забезпечуючи прозорість звучання, бас-гітарі надається трохи більше ваги. Гітара Гілмора в середині композиції трохи плавніша та жирніша. Натомість, гібридний вихід дає більш цікаве нашарування образів, краще підкреслюючи контрасти. Також більше зосереджуючи увагу на дрібних нюансах, зокрема техніці виконання. Обидва виходи сподобались на цій композиції. Але – по-своєму. Ешелонованістю та інформативністю – гібридний вихід, цілісністю та співучістю – чистий ламповий. 

На Aimee сам характер запису робить відтворення з гібридного тракту привабливішим. По-перше, на лампі починає ставати помітним брак повітря. По-друге, гібридний тракт за рахунок кращого розділення забезпечує більшу розбірливість партій. Лампа трішки перегинає з жиром, акцентуючи тембр та роблячи межі вельми умовними. 

ВЕРХНІ ЧАСТОТИ

Загалом, ВЧ AMP13 підтримують той характер “функціоналізму”, про який я згадував в огляді iBasso DX320. Вони деталізовані, натуральні, ясні, плавні. Забезпечують всебічну інформативність та відчуття повітряності запису. Звісно, відповідно до його вмісту. Без забарвлення та синтетики. 

Проте, відмінність від характеру AMP11 mk2s все-таки є. Полягає вона у дещо стриманій манері і більшій плавності. Зокрема, на ламповому виході. Гібридний ж тут виділяється проміжним тюнінгом – він більш енергійний за чистий ламповий тракт, але стриманіший за сток. Якщо не вистачає яскравості навушників або бракує кількісно ВЧ, то цей вихід може задовольнити цю потребу. 

iBasso AMP13

Лампове уповільнення відбивається на кращому нашаруванні та текучості композиції. Лампово-твердотільний вихід робить атаки виразнішими, підкреслює розділення та переміщує в центр уваги мікроконтрасти. Навушники з багатими та деталізованими ВЧ мають чудову синергію з ламповим виходом. Навушники на кшталт UM Mext, навпаки, на гібридному тракті відчули підживлення зверху, додавши більше блиску та емоцій саме в області верхів. Лампа надає приємну пухкість та оксамитовість верхнім частотам – чесноти, здебільшого невластиві транзистору. Нейтральність налаштування ЦАП-секції DX320 не дозволяє лампі “заволодіти” подачею плеєра, натомість, маємо обережно зроблені зміни. Тому цікаво, як поведе себе iBasso AMP13 з DX300, більш емоційним та з прикрашеними ВЧ. Там ця ламповість має стати ще більш виразна. 

Перенасичена верхня середина більш рівно і виважено подається на гібридному виході. Тут краще контроль, розділення, деталізація. Лампа помітно акцентує цю область та емоційно більш забарвлена. Однак, чистий ламповий вихід забезпечує чудову протяжність обертонів, тарілки звучать неперевершено красиво та чисто на спаді сигналу. “Повільний” фільтр тут як ніколи добре пасує ламповій презентації. 

ВИСНОВКИ

Загалом, лампа дає більшої “аудіофільськості” відтворенню, місцями нехтуючи технічністю. На окремих композиціях (повірте, кількість композицій, яку я за цей час відібрав до плейліста, набагато більша – але, якщо наводити тут всі, огляд набуде безсоромного розміру) це помітно в значній мірі, на переважній більшості – ні. Але себе не раз впіймав на думці, що, як би у плати AMP13 був тільки один варіант звучання, або лампа, або транзистор без будь-яких альтернатив, то обидвох варіантів були б достатньо для того, щоб “вписатись” в звукову концепцію для пристрою вищого гатунку.

iBasso AMP13

Плюс, в нас за замовчанням є AMP11 mk2s, який можна поставити будь-якої хвилини і отримати інакший звук. Але тут ми маємо ОБИДВА повноцінних варіанти. Без помітки “на решту”. І зовсім немає необхідності на кожний трек міняти вихід. От під навушники – можна і варто заморочуватися. iBasso AMP13 в купі зі стоковою платою дає вам три опції звуку, якими можна опанувати будь-які за тюнінгом моделі. 

Чи варта плата своєї ціни? Безперечно, так. Маючи на руках DX300/320 безсумнівно придбав би AMP13, тому що не впевнений, що нейтральний звук AMP11 mk2s в довгостроковій перспективі не наскучив би.