ВСТУП

Якщо ви ще не знайомі з цим DAC, то скажу відверто – ви втратили багато…

Чи можливо назвати Gustard DAC-R26 «гравцем вищої ліги»? А як же! Багато хто зараховує новенький Gustard DAC-R26 до десятка найкращих DAC в світі, і чи не першим по відношенню ціна/якість!

Gustard DAC-R26 справді дозволить вам почути багато нового у світі музики! Враження від цього інженерного витвору мистецтва вкрай позитивні. Я ніколи не слухав страшенно дорогі ЦАП, наприклад, Chord Dave чи то Denafrips Terminator і припускаю, що вони звучать дійсно краще. А тепер глянемо на їхню ціну ! Ну от. Одна тільки думка про те, що Gustard DAC-R26 порівнюють з DAC, що мають ціну у 2-3 рази вищу, вже викликає повагу.

Gustard DAC-R26 побудований на R-2R структурі, а не на дельта-сигма чіпі Asahi Kasei, чи то черговому топовому ESS Sabre Pro. Двигуном для перетворення цифри в аналог є каскад резисторів та інших дискретних компонентів. Не дарма часом його підписують на сайтах як Gustard DAC-R26 Discrete. Ніяких операційних підсилювачів. При бажанні погратися зі звуком тут є велика кількість інших варіантів. Потенціал цього ЦАП – величезний. Відкрито океан можливостей з експериментами над акустичними, цифровими кабелями, USB-ковертерами, клок генераторами, передпідсилювачами до своєї аудіосистеми… Gustard DAC-R26 досить жваво реагує на зміну «змінної».

Виробник використовує у своєму ЦАП дійсно передові аудіотехнології та власні розробки. До Gustard DAC-R26, якісні DAC на базі R-2R були значно дорожчими через важкість реалізації самої схеми R-2R. Тепер хіт від Gustard грає на їхньому рівні.

Знаєте, в той день, коли я отримав на огляд цей ЦАП, то був знайомий з Gustard досить поверхнево. В свій час, обираючи собі новий медіакомбайн, я зупинив свій вибір на австралійському Burson Conductor 3X Reference. DAC Gustard нижчого рівня мене, чесно кажучи, не вразили в порівнянні з Burson. R26 ще не був доступний до придбання, плюс завжди хочеться заощадити місце на робочому столі й придбати пристрій «два в одному»: на кшталт ЦАПу з підсилювачем в одному корпусі. Шкода, сюрприз би чекав на мене з першої секунди…

КОМПЛЕКТАЦІЯ, ЯКІСТЬ ЗБІРКИ

Провівши декілька тижнів з Gustard DAC-R26, я зрозумів, що навіть не глянув на комплектацію. Настільки я був в захваті від звуку!

І так, комплект :

  • ЦАП Gustard DAC-R26.
  • Кабель живлення довжиною 1.5 метра.
  • Кабель USB Type-B для синхронізації з аудіоджерелом.
  • Антена Bluetooth.
  • Mini-CD диск з незрозумілим вмістом (просто не маю чим прочитати цей рудимент).
  • Карта клієнта Gustard.
  • Пульт ДУ.

Сам ЦАП зроблений дуже якісно. В мене на огляді був чорний Gustard DAC-R26, але існує ще срібна версія. Вага DAC суттєва: близько 7 кг. Переносити разом із підсилювачем по будинку чи квартирі, на відміну від Burson Conductor 3X Reference, є не дуже вдала ідея. Але він – пір’їнка у порівнянні з ;L.K.S MH-DA005.

Gustard DAC-R26 майже повністю виготовлений з металу, обробленого піскоструйним апаратом і пофарбованого матовою чорною фарбою. Якщо зверху на ЦАП будуть стояти підсилювач чи інші пристрої, то будьте обережні: можна залишити на піскоструйному малюнку подряпину. Фарбу ви навряд здерете, але слід може залишиться.

Пристрій під час роботи гріється зовсім слабо. Але DAC і не має сильно грітися, як підсилювачі. Мій Burson Conductor 3X Reference після 30 хвилин використання можна використовувати як конвектор! Те саме стосується підсилювача Audio-gd Master 19, але меншою мірою.

R26 виглядає дійсно стильно та гарно: вписується в будь-який інтер’єр. Всередину я не заглядав, але мені відомо, що там все зроблене на найвищому рівні. Єдине, що дивно, так це пластиковий пульт ДУ. Просто пластик і все. Міг би бути з металу. На функціонуванні це ніяк не відображається. Пульт працює під будь-яким кутом до самого ЦАПа.

МОЖЛИВОСТІ

DAC має найрізноманітніші вхідні та вихідні інтерфейси. До нього можна під’єднатися через AES/EBU, Coax, Ethernet, I2s (HDMI), Optical, USB. Вихідні інтерфейси RCA та XLR. Бездротове підключення через Bluetooth 5.0. Gustard DAC-R26 може працювати як стример з сервером ROON. Детальніше не буду розписувати: в мережі безліч оглядів з докладним роз’ясненням щодо підключення та виводу звуку «з» та «до» Gustard. Моя головна мета – це передати свої враження від звуку та досвід користування Gustard DAC-R26. Передавати звук я буду через USB Type С-B з транспортом MacBook Pro 15 late2017. До речі, макбук дуже швидко ідентифікує пристрій, як DAC (враховуючи, що в мене кабель type-c частенько відходить, то для мене це – явний плюс). Як саме я передаю звук через MacBook, ви можете знайти в моєму минулому огляді HifiMan Arya Stealth Magnet.

Управління ЦАПом відбувається через колесо управління чи через пульт ДУ. Використовувати пульт значно зручніше: він досить функціональний і працює під будьяким кутом до ЦАПу. «Привіт» деяким виробникам!

Розпишу менш зручний спосіб керування через сам ЦАП. В меню можна обрати тип підключення до ЦАП. Змінити це можливо завдяки натисненню центральної кнопки в середині колеса управління. Також маємо змогу налаштувати рівень гучності обертанням самого колеса (це можливо тільки при вимкнених функціях PCM NOS та DSD Direct) та зайти до налаштувань ЦАПу подвійним тисненням на центральну кнопку.

ПРОЙДЕМОСЯ ПО НАЛАШТУВАННЯМ ЗВУКУ. В МЕНЮ Є 8 ПОЗИЦІЙ НАЛАШТУВАННЯ.

1. Першим пунктом є вибір цифрового фільтру PCM FILTER. Три значення: Low, Mid, High. Значення Low дає «жирний», теплий, менш насичений ВЧ звук. Значення High – детальний, трохи холодніший звук. Мід – збаланосоване між першими двома значеннями. Різниця у подачі невелика, але все ж таки вона більш помітна, ніж при виборі цифрових фільтрів на Burson Conductor 3X Reference. Я обрав High, але фільтр не працює разом із включеною наступною функцією.

2. PCM NOS. Розшифровується як Non-Oversampling. Звук без передискретизації. При значенні «Enabled» я чую трохи менше деталей, при цьому вони більш масивні. Зміни є, звучання явно природніше. Нехай кожен власник сам вирішить, як краще. Я обрав «Enabled», так все-таки органічніше.

3. DSD Direct. Це вивід DSD звуку через окремий каскад. Наскільки я розібрався, то значення Enabled – дає звуку відтворюватися без конвертації в PCM, Disabled – з конвертацією в PCM. Звук з включеною функцією більш живий, насичений та детальний. Але є нюанс : якщо Ви слухаєте оцифровки з вінілу і Вам потрібен вищий рівень гучності, то на високій гучності з’являється шум при значенні «Enabled». Якщо вимкнена – шуму не має. Залишив виключеною цю функцію.

4. ATTENUATOR. Його потрібно увімкнути для зменшення вихідної напруги. Гучність при цьому суттєво знижується, десь децибел на 30. Ця функція актуальна з використанням окремого передпідсилювача в системі.

5. REF.CLOCK. Можливість вибору між вбудованим тактовим генератором 10MГц K2 (значення INT) та окремим зовнішнім (значення EXT 10M). Судячи з відгуків людей, внутрішній К2 і так є високопродуктивним і якісним, але для охочих поекспериментувати зі звуком, є можливість покращити його завдяки окремому зовнішньому тактовому генератору. Підключення відбувається через тактовий вхід 10Mhz IN на задній панелі.

6. PHASE. Вибір між Inverted та Non-inverted.

7. BRIGHTNESS. Це яскравість OLED екрану з 8 позиціями налаштування.

8. Останнім є POWER LED, що регулює світиться чи ні кнопка живлення при вимкненому DAC. Три значення. Є опція з миготінням у вимкненому стані.

Тестове обладнання

ЗВУК

З першої хвилини прослуховування одразу розумієш, що маєш справу з дійсно унікальним саундом! Просто розпочинаєш зависати й кайфувати від чудової музики! Таке відчуття було чи не вперше в мене!

Звук Gustard DAC-R26 принципово відрізняється від звуку DAC, що базується на основі дельта-сигма чіпів. Звук у R-2R надзвичайно глибокий і натуральний. Тут справа зовсім не в рівномірності АЧХ чи в оцінках простору. Ні. В Gustard DAC-R26 кожен звук є акцентованим і має мільйон відтінків. Боже! Як же це природно звучить. Всі мікродеталі виросли у розмірах і не виглядають дрібно та штучно. Тепер це не «мікро», тепер це повноцінна додаткова нотка, яка акомпанує оркестру композиції звуків! Головне – вона не звучить відокремлено.

Інструменти резонують, музичні нюанси мають багатий обертон. Звукова «каша» відсутня. При такому високому рівні якості звуку її апріорі не може бути! А який чорний фон! Часом настає відчуття, що ти слухаєш навіть не стаціонар, а живу музику! Різноманіття тембрів сильно вражає, не дає спокійно заснути! Тепер я розумію, чому мої HifiMan He1000se звуться «топами».

Тембрально – це найприродніший звук, що я чув. Уявлення сцени, мікроконтрасти, обертони та гармоніки вийшли абсолютно на новий рівень! Пісня за піснею я не міг зупинитися і продовжити писати огляд… Звук, створений Gustard DAC-R26, – це саме той випадок, коли бажаєш дослухати трек до останньої секунди!

Сцена, деталізація

Це R-2R звук. Яку ж глибину він може нам запропонувати?! Саме так! Максимальну! Поки це 100% найглибший звук, серед тих, що доводилось чути. Серед обраних 1200 треків у медіатеці, звучали «у голові» лише декілька. Здебільшого це неякісні записи.

Глибина – просто безмежний небосхил! Ширина – близька до уявного максимуму. Важко представити ширшу сцену. Окремо скажу, що саме з срібним Era Cables Stellar я отримав найглибшу сцену. Підсилювач Audio-gd Master 19 ще сильніше підкреслює це. Чорний фон чудовий, мікродеталі грають просто нізвідки!

Акценти розставлені дуже вірно. Немає такого, що одна деталь неприродно випирає серед сцени! Дуже важко пояснити це словами. Весь непотріб та дратуючі звуки просто відфільтровані і не відволікають від задоволення. Поставлені на задній план. Це дуже добре! Мене завжди дивувало, як один невірний акцент у пісні може створити какофонію у саунді. Відволікти на себе усю увагу! З Gustard DAC-R26 ви такого не почуєте (я за 2 тижня написання огляду не почув).

З R26 He1000se стають не сильно вибагливими до якості запису. Дуже дивно, адже He1000se – це досить яскраві і дуже детальні навушники. На мою думку, з «темними» навушниками Gustard DAC-R26 матиме не таку сильну синергію.

Хочу зазначити дуже вірно розставлені інструменти в просторовому плані. Контраст від глибших до ближчих елементів відпрацьований «на відмінно»!

Неперевершена кількість деталей в пісні тільки підсилює відчуття живої музики. Музичні аспекти є «жирними», гарно підкресленими, що дають дуже масивний звук. Це точно не «Slim Fitdesign» серед ЦАПів. Скоріше солідний «Regular».

Зазвичай слухаючи нові навушники/ЦАП/підсилювач, через 30 хвилин я можу вже уявити, як буде звучати наступний трек в тональному/просторовому плані. З Gustard DAC-R26 я цього зробити не можу. Навіть повторне переслуховування пісні через певний час дарує якийсь новий спектр емоцій! Щодо сцени та детальності – найкращі відгуки. Я навіть став помічати, що піаністка Mari Kodama при виконанні «Місячної сонати» добряче совається по стільцю!

Низькі частоти

Нижній регістр Gustard DAC-R26 є дуже енергійним, драйвовим, з потужним басовим ударом і відмінною технічністю. Курт Кобейн точно оцінив би, як звучить його альбом Nevemind на Gustard DAC-R26!)) Драйв та відверта енергія підійме настрій навіть у спокійній композиції! Описую лише те, що чую, без прикрас. Це просто кращий бас, що я коли-небудь чув! He1000se не мають з жодним ЦАП такої синергії!

Звук знизу чудово контрольований, не форсований, не піднятий: низи рівні без перекосів в сторону мід- чи суббасу. Прозорість баса у Gustard DAC-R26 в нижньому регістрі просто флагманського класу. Локалізація просто феноменальна : бас чується просто з «горизонту подій»! Слухаючи інші ЦАПи, мені постійно не вистачало більш сформованого і одночасно потужного, масивного баса. Ваги НЧ тут хоч відбавляй!

Хоча звук А26 більш «масивний», мені R26 все-таки більше до душі. Я знайшов свій звук. І це звук цапів на базі каскадів R-2R. Цей ЦАП дійсно «The End Game» за адекватні кошти.

Закінчуючи думку про НЧ Gustard DAC-R26, скажу, що інші DAC будуть трохи перегравати R26 по структурі на технічності. Важливо сказати, що не варто сприймати це як критику R26. По нижнім частотам у останнього все ОК! R26 – бездоганно врівноважений ЦАП!

Середині частоти

Як на мене, рівномірність середини та її тембр також є взірцевими. Знову повторююсь! Ідеальними! Але просто не виходить без цього твердження. Якщо по сцені, деталізації та прозорості я ще можу повірити, що існують кращі DAC, то по тембру та рівномірності частотного спектра, мені в це буде дуже важко повірити.

Вокал абсолютно вільний, не має відчуття «обмеженого» звуку, виконавець не затиснутий в уявній штучній бульбашці. Звук виходить з вакууму. Інженери Gustard очевидно додали краплинку магії в свій DAC! Як чоловічі, так і жіночі голоси передаються максимально натурально, без тембральних спотворень, при цьому маючи відчутну вагу та шалену енергетику! Це справді дуже велика перевага.

Знаєте, за що я люблю деякі DAC?! Саме за те, що в певні моменти ноти переливаються і наче «лоскочуть вухо». Так, з Gustard DAC-R26 таких моментів буде безліч. Я не відчуваю «нулів та одиниць» у пісні. Не відчуваю «цифри» на СЧ. Це приємно! Просто насолоджуватись музикою. Справді чисте задоволення та емоції. Тембральна та технічна велич середніх частот дозволяє просто відключатися від зовнішнього світу! Це дійсно дуже солідний звук і вірний вектор для розвитку аудіоіндустрії для інших виробників аудіоапаратури.

Високі частоти

Це зовсім інша «верхівка», не така, що я раніше чув. Дуже гарно пояснює це Дмитро Федорченко у статті «Що таке і як працює ЦАП». А саме в розділі «МЕАНДР: R-2R vs ДЕЛЬТА-СИГМА ЦАП».

Високі частоти, на перший погляд, звучать дещо згладженими. Їх характер значно спокійніший, ніж, наприклад, на Burson Conductor 3X Reference, де вони є «гострими» та «агресивними», при цьому не такими інформативними.

Але чи дійсно ми чуємо настільки детальні та гострі високі частоти в реальному житті?! Скажімо, на концерті?! Навпаки! Реальні звуки багаті тембрами, обертонами та різноманітними гармоніками, ну аж ніяк не гіпердеталізацією! Все так, як ми чуємо у власному житті. Їх не багато і не мало, вони не бліді і не забарвлені. Вони саме такі, якими мають бути: напористі, вагомі, природні, без натяку на гостроту чи штучність!

Їхні затухання дуже органічні, вони розсипаються на велику кількість гармонік, при цьому залишаються абсолютно не форсованими. Ще можу додати, що Gustard DAC R26 чудово підкреслює ехо на ВЧ. Це ще додає нам бали на сторону природного звуку без «цифри».

За вагу ВЧ хочу сказати окреме «дякую». Скажімо так : ВЧ R26 перемагають інші ЦАП не кількісно, а якісно у цьому плані. Все дуже по-справжньому. Можна крутити регулятор гучності підсилювача хоч до 120 дб. Жодна частина спектра частот не буде превалювати й задавлювати іншу. Як наслідок – відсутність втоми від звуку.

Щодо деталізації ВЧ – скажу, що з цим все в повному порядку у R26, але, скажу відверто, є і більш деталізовані DAC.

Навушникові та цифрові кабелі, підсилювачі

Одразу скажу, що я член «секти кабелів, що звучать»! Хто не чує і не розуміє у чому різниця між кабелями, можу порадити краще слухати, почуєте) Або просто пропустити цей невеликий розділ. І так, по кілька речень:

Кабель Kimber Sony Muc b20sb2 2х3,5 4.4 mm.

Звук глибокий та дуже широкий. Теплий, масштабний, з чудовою присутністю НЧ та СЧ. ВЧ згладжені, приборкані. Акцент на високих частотах припадає на середину/початок діапазону. Усі деталі чудово розміщені в просторовому плані. Дуже яскравий 3D ефект деталей саме по глибині уявної сцени. Він єдиний з трьох кабелів, що має настільки сильно виражений 3D-ефект. Мені Kimber Sony нагадує по темпераменту А26! Точно! Невелика частина А26 в R26!

Кабель Meze Mono 3.5 mm Silver-Plated PCUHD Premium Cable XLR.

Звук однаковий з попереднім по глибині (можливо, він навіть глибший). 3D розкладка деталей по сцені вже далеко не така сильна, як з кабелем Kimber від Sony. Грає вперед і більш плоско. По ширині – паритет. Кількість мікродеталей тут більша. Але звук не такий масштабний за рахунок меншої присутності баса та середини. Скажімо чесно, тут найскромніший бас серед інших. Назву цей кабель найзбалансованішим серед конкурентів.

Кабель Era Cables Stellar 2х3,5 4.4 mm.

Звук барвистий і живий. Кришталевий, дещо холодніший за інших. Кількість деталей величезна, навіть більша, ніж у Meze. Вражаюче! Також маємо доволі масивні низькі частоти. Наявний схожий 3d-ефект глибини, як у Sony, але він менш виражений. Високі частоти іскристі, найтонші серед інших, трохи підкреслені. Трохи V-подібний саунд.

USB кабель AUDIOQUEST hd 1.5m, USB 2.0 FOREST C > B

Відчувається очевидний акцент на верхніх басах, вони трохи жорсткуваті та форсовані. Загалом звук нагадує режим еквалайзера «Flat». Детальність середня. Верхні частоти також жорсткі, з «металевим присмаком». Майже зовсім зникає «сипучість». Загалом звук, як і сцена, плоскуваті.

USB кабель Pro Audio USB C to USB B 2.0 Grey Nylon 2 m

Звук став більш органічним, бас – м’якшим. Сцена трохи глибша, ніж у попереднього кабеля. Але у мілких деталях наявна легка «каша», яка зникає з наступним кабелем. Загалом, приємний звук.

USB кабель DH Labs MIRAGE Premium USB C-B 1,5 M

Співучий, детальний, вагомий та органічний звук. Так, різниця з простішими кабелями надзвичайно відчутна! По всім параметрам – відчутний прогрес! Детальність, природністю звуку – найбільші.

Якщо описати кількома словами кожен кабель, то буде так: Kimber – теплий, «смачний»; Meze – рівний, збалансований; Era – яскравий, V-подібний. Додам, що з підсилювачем від Topping краща пара створюється з Kimber, а разом із підсилювачем Audio-gd Master 19 – з срібним кабелем від Era чи кабелем від Meze. З Kimber, звук занадто агресивний разом із останнім підсилювачем. Нижні та середні високі частоти стають для мене занадто підкресленими з навушниками HifiMan He1000se.

З USB-кабелями, все як і з навушниковими: найбільше змін відбувається зверху на знизу АЧХ. Кабель від DH Labs дійсно справді робить прослуховування значно делікатнішим та органічнішим, чого не скажеш про кабель AUDIOQUEST. FOREST чудово доповнював BursonConductor 3X Reference, але не зійшовся характером звучання з Gustard DAC-R26. Приємно вразив USB-кабель Pro Audio, котрий за свою ціну видає чудовий звук!

У підсумку хочу висловити своє здивування тому, наскільки сильно реагує R26 на зміну кабелів. Не має значення яких: цифрових, міжблочних чи акустичних.

З приводу підсилювачів скажу, що звук значно кращий з Audio-gd Master 19. Там перемога по багатьох пунктам: динаміці, сцені, баса. Різниця велика – буде забагато тексту. Але маленький ToppingA90 Discrete показав себе пречудово у парі з Gustard DAC-R26, видаваючи насичений, детальний, але при тому спокійніший звук!

Підсумок по звуку Gustard R26

На певному етапі технологічного розвитку майже всі високоякісні ЦАП стали відтворювати АЧХ прямо та лінійно з не великими відхиленнями у теплу/холодну сторону. Не вийнятком є і Gustard DAC-R26. Це ЦАП з лінійним і, по праву, найнатуральнішим звуком. Він ніколи не кричить за для того, щоб надати слухачеві більше вражень. Він не дасть вам штучно забарвлені верхні частоти, максимально інтимні середні чи припідняті баси. Слухаючи R-2R ЦАП Gustard DAC-R26 ти отримуєш відчуття, що слухаєш настільки природний звук, що повністю забуваєш про усі технічні аспекти, недоліки : тепер їх просто не існує. Було б дивно шукати тут недоліки та бути чимось невдоволеним.

Так і хочеться сказати усім іншим типам DAC «Hit the Road Jack»! Розумію, що якісні девайси на базі R-2R потребують дуже важкої і дорогої розробки та реалізації, але я все ж таки, як Малдер з «Секретних матеріалів», хочу вірити. Хочу вірити, що майбутнє буде знову за каскадними DAC! Я вірю кожній ноті. Кожному слову. Кожній скрипці в оркестрі. Вірю так, наче це переді мною виконують «Deutchland»! Мені до вподоби цей звук!

ПОРІВНЯННЯ

Gustard DAC-A26

Почнемо з того, що Gustard DAC-A26 за зовнішнім виглядом – рідний брат Gustard DAC-R26 (але точно не близнюк). Візуально апарати дуже схожі. Управління А26 відбувається завдяки сенсорним елементам, а не механічним, як у R26. На задній панелі А26 відсутня антена Bluetooth. В цілому, більше відмінностей ми не маємо. По функціоналу апарати майже однакові, наскільки мені відомо. У А26 не має Bluetooth. У цих DAC різний набір налаштувань, що абсолютно логічно, бо GustardDAC-А26 – це дельта-сігма ЦАП на базі подвійного чіпа AK4499EX.

З характерною емоційністю Gustard DAC-А26 було важкувато визначити лідера. Не до кінця звикнувши до характеру і темпераменту R26, тут ще під’єднався А26 зі своєю експресивною манерою подачі музичного матеріалу. Це вражає з самого першого погляду!

Сцена, деталізація

Так вийшло, що найбільші відмінності між двома DAC будуть саме по сцені і деталізації. По-перше, А26 відтворює інтимнішу сцену у порівнянні з R26. Вокаліст буде співати для тебе єдиного. Через це здебільшого пісня буде грати «в голові». Ця ж інтимність створює псевдовідчуття того, що у Gustard DAC-А26 сцена є ширшою. Але це лише за рахунок того, що деталі просто ближчі до слухача. Стереопанорама більш різка, контрастна у А26, усі деталі є окремо окресленими та грають не так гармонійно з сусідніми, як у R26.

Як не крути, але R26 по глибині явно здобуває перемогу, хоча деякі елементи у А26 звучать глибше. Тобто в А26 основна маса деталей знаходиться ближче до слухача, при тому, що певні дрібниці лунають просто з горизонту. Арена R26 глибша і значно об’ємніша, краще пропрацьований перехід від одних аспектів до інших, і зі значно більшими проміжками між ними. Вони звучать гармонійно, чудово доповнюючи одне одного. У А26 створюється таке відчуття, що кожен грає окремо. Звук А26 є більш акцентованим та насиченим.

Зауважу, що R-2R має «тонше» звучання у порівнянні із Gustard DAC-А26. R26 – це концертний зал, що вражає своїм простором та масштабом. А26 – це чіткий, студійний звук.

Низькі частоти

Цей діапазон частот досить схожий. У Gustard DAC-R26 наявний більш жорсткий бас. Низькі частоти, саме у моїй системі, відтворюються швидшими у R-2R учасника тесту. На мою думку, по низах він відіграє більш делікатно та технічно. Дивно. Адже згідно суб’єктивних тестів на англомовних форумах, бас повільніший у R26. Хм… Можливо, кабелі винні).

Якщо повернутися до А26, то у нього спостерігається більша присутність низів. Більша присутність баса – це явний плюс. А26 відіграє явно детальніше в цій області. По удару в них паритет. В А26 бас ніби обгортає усю звукову сцену своїм об’ємом та масштабом.

Жодний з DAC не має недоліків знизу. Гул, гудіння, сухість чи навпаки, «маслянистість» звуку абсолютно відсутні.

Зроблю висновок, що у R26 НЧ присутні абсолютно в достатній кількості, але ж часом А26 «довбає» не дай Боже! Бас незрівнянний у обох DAC, то ж не потрібно трактувати мої слова, як критику певного учасника. Це просто різниця між двома DAC і все. У НЧ дані DAC рівні.

Скажімо так : за R26 – природність баса, за А26 – детальність.

Середні частоти

А26 – це приємна , ласкава середина. Звук так і ллється з мембран навушників, наче з високогірного джерела. Нашарування середніх частот теж солідне. Знов перемога по масі! GustardDAC-A26 – просто король ваги СЧ та НЧ! Внесок «серединки» в загальну картину пісні, також явно сильніший у Gustard DAC-А26. Присутня також відверта, інтимна близькість вокалу до слухача. До речі, так, інтимність сцени та кращу присутність середніх частот можливо ототожнити. Саме за рахунок цього в музиці наявна більша енергетика. А26 виграє у R26 по кількості деталей саме на СЧ. Органічна близька середина з максимальною кількістю деталей.

На рахунок тембрів – як на мене, ці DAC дуже схожі в цьому з невеликою перевагою R26 у натуральність. Фактично різниці не має в тембрах як чоловічого, так і жіночого голосів. Ну, а різні обертони, резонанси, ехо та гармоніки – це фішка R-2R. Вони звучать у R26 просто інакше. Потрібно слухати особисто і порівнювати кому що більше до душі!

Високі частоти

Відверто не схожі у цьому плані DAC. Требл A26 є трошки притемнений з меншою енергетикою. Високі частоти чіткі, технічні, трохи згладжені, з меншою кількістю резонансів та гармонік, без натяку на сипучість. Як на мене, ВЧ у R26 звучать натуральнішими та значно вагомішими. Якщо низ та середина вагоміші у А26, то тут – все навпаки. У R-2R DAC навіть бувають моменти, коли він звучить трохи агресивно зверху.

До речі! «Злі електрогітари» та «скрипки, що плачуть» – це саме про зв’язку Gustard DAC-R26, підсилювача Audio-gd Master 19 та навушникового кабелю Kimber від Sony.

Цікаво, що у Gustard DAC-А26 високочастотні деталі звуку грають відверто глибше за деталі, що створені іншою частиною частотного діапазону! Окремі нюанси долітають до нас просто з горизонту! Щось схоже відбувається і у L.K.S MH-DA005, але там звук, чесно кажучи, загалом глибший за Gustard DAC-А26.

Підсумок

Саунд R26 розслабляючий, соковитий, просторий і дуже натуральний. R26 – вражає при довгому використанні, А26 – робить це з першого погляду! Дельта-сигма драйвовіший, в той час, як R-2R ясніший, прозоріший. Хоча А26 може передавати деталі і стереозображення захоплюючіше, ніж R26, але ж він ніколи не буде звучати так реалістично, як робить це R26.

Це два чудових ЦАП навіть у вищій ціновій категорії. Я думаю, А26 створює велику конкуренцію аналогам на базі мікросхем, а не каскадним DAC. Це просто різний саунд. Хтось обере вислуховування найменших деталей у музиці з А26, а хтось – реальну міць живого виконання R26.

L.K.S MH-DA005

Не стану розписувати начинку даного ЦАП, скажу одне – вона розкішна. Але варіантів підключення тут менше, ніж у Gustard DAC-R26. Gustard більш «всеїдний» побратим з майже усіма можливими входами/виходами.

Цей DAC просто величезний по розміру! Він більший за підсилювач Audio-gd Maser 19 та значно вагоміший! Частина площі в середині цього гігантського ЦАП займає якісне живлення. Інженери L.K.S. і не приховують це: значна частина уваги була приділена саме схемі живлення. Перед кожним першим включенням пристрою мають зарядитися конденсатори. Цей процес триває від 2 до 4 хвилин. Після чого можливо розпочинати до прослуховування!

Сцена, деталізація

Усі музичні деталі в Gustard значно контрастніші. По глибині, я вважаю, у пристроїв паритет. Хоча, можливо, акустичні мелодії у R26 все ж таки не значно глибші. Чи ні?! Часом мені здавалось, що у цьому перемагає то один, то інший! За шириною – незначна перевага у L.K.S MH-DA005. Але якщо бути чесним, ширина сцени у Gustard DAC-R26 і так є майже максимальною. Не знаю чи потрібна мені абсолютна ширина уявної сцени. Часом L.K.S. розносить деталі різними сторонами занадто широко! R26 в цих самих композиціях звучить більш об’ємно і зібрано, з більшою кількістю повітря у просторі. Але все ж послухавши довгий час L.K.S. я зрозумів, що він не розносить деталі ширше за Gustard. Просто він має більш чітке стереозображення. Щось схоже відбувається і у Gustard DAC-A26.

Продовжимо далі. Дуже кидається в очі розмір усіх макродеталей у Gustard: вони значно крупніші та натуральніші в розмірах. Так, за макродеталізацією перемога у Gustard. Більш «динамікоподібного» звуку, ніж у Gustard DAC-R26 з підсилювачем Audio-gd Master 19, я ще не чув. MH-DA005 видає стабільно середню по розмірах детальність. Музичні аспекти можна охарактеризувати як тонші, менш масштабні, проте краще диференційованіші одне від одної. Якщо дивитися з точки зору прозорості, то це два абсолютно бездоганних DAC з кришталево чистим звуком!

Щодо мікро – то тут абсолютна перемога у L.K.S MH-DA005! Рівень деталізації зашкалює!

Низькі частоти

Як на мене, то R-2R ЦАП є однозначним переможцем. Особливо з кабелем Kimber. Масштаб та удар НЧ R26 роблять своє діло! Хоча структурно і технічно L.K.S MH-DA005 виходить переможцем з цього двобою з невеликою перевагою, йому все ж не вистачає саме розміру та сили баса Gustard DACR26, що звучить більш впевнено та зріло. По нашарованості басу і детальності – це все на стороні MH-DA005. НЧ останнього явно детальніші.

Ці DAC мають різне, абсолютно полярне, акцентування. Пісня Avril Lavigne «Sk8ter Boi» мені допомогла у цьому. В певних місцях відчувається акцент на суббасі. Саме там, де між куплетами «хвилями» накатував бас, мембрана HifiMan 1000se аж вібрувала! В той самий час на R26 добре відчувався акцент при ударах барабанщика, що нагадувало нам про потужний мідбас!

Скажу від себе: капітальний, об’ємний бас при відмінній глибині сцени, чудово відіграє на R26. Подальше прогресування у області технічності та структури особисто мені не приносить додаткового задоволення. Особливо при зменшенні їх масивності.

Середні частоти

Середні частоти надзвичайно технічні в обох учасників тесту. Щодо деталізації, то кожен подих, коливання, вібрато краще чути у L.K.S.. В деяких піснях, де раніше не відчувався подих соліста, він розпочав неочікувано ідентифікуватися.

Однак знов! Знов масштабність та енергія середнього діапазону вища у Gustard DAC-R26. В порівнянні з R26, L.K.S MH-DA005 має більш середній масштаб на СЧ. Gustard звучить по-дорослому, солідно, відверто та експресивно, поставивши на перший план реалізм, а не технічність, при цьому краще відокремивши вокал від інструментів. L.K.S. ж видає на СЧ гіпердеталізований, прозорий, солодкий, звук, що лоскоче вухо. Але часом з цим чистим та стерильним звуком, починає трохи не вистачати саме неідеальності!

Тембрально значних відхилень я не почув на «серединці» у обох DAC. Хоча відзначу легку «теплоту» вокалу у L.K.S. MH-DA005, що в жодному разі не виходить за межі нейтральності. R26 – абсолютно нейтральний.

Високі частоти

Присутня відносна схожість Gustard DAC-А26 та L.K.S. MH-DA005: обидва видають нейтральні ВЧ. Останній DAC – дещо агресивніший. ВЧ у L.K.S. так і сипляться, наче дрібки у пісочному годиннику! Прозорість треблів у нього просто виняткова. Високочастотні деталі просто вистрибують нізвідки. Та й взагалі, L.K.S. видає надзвичайно прозорий звук по всій АЧХ. Жодного натяку на «маслянистість» чи «в’язкість» звуку. Це навіть дещо «оксамитовий» саунд!

За рахунок кращої деталізації звуку усе шипіння залишається на виду у MH-DA005, а не в більш агресивного R26. Gustard DAC-R26 все ж надає перевагу тілу, вагомості та тембральній природності ВЧ. Звучить це зовсім інакше. Загалом ЦАПи на основі R-2R звучать інакше. «Ваш» це звук чи ні – треба слухати! З L.K.S ми ж маємо кришталеві й технічно бездоганні ВЧ.

ПІДСУМОК

Дуже важко обрати переможця. Це два абсолютно бездоганних DAC! Gustard DAC-R26 підкуповує масштабністю, енергійністю, динамікою та природністю звуку. За L.K.S. MH-DA005 залишається технічність та краща деталізація по всьому діапазону АЧХ. Вони настільки полярні, що мені було б легше перерахувати нюанси, за якими вони схожі, а не навпаки!

Як на мене, обидва DAC дуже близькі до звання ідеального. А26 відстає по багатьох аспектам від L.K.S. Це прекрасний DAC за свою ціну! R26 ж стоїть на одному рівні з L.K.S. MH-DA005. Обидва DAC перемагають по черзі одне одного. Визначити лідера дуже важко. MH-DA005 – це технічно бездоганний прилад, але ж і R26 підкуповує іншими перевагами!

P.S. Добіг кінця мій огляд на Gustard DAC-R26. Я надзвичайно радий, що у мене з’явилася нагода його протестувати! Це був надзвичайний досвід. В першу чергу, через те, що я був шокований тим, наскільки якісним може бути звук у цій ціновій категорії. Якщо глянути на ціну топових DAC, то ціна Gustard DAC-R26 далеко не «космос», чесно кажучи. Це вартість нового Iphone 15 Pro Max. Вважаю , що компанія Gustard може спокійно випускати наступну нову версію свого R-2R ЦАП за вищою ціною! І це буде черговий шедевр, при цьому матиме таку ж шалену популярність, як і GustardDAC-R26!

Зі своїм Burson Conductor 3X Reference я не можу порівняти наразі в мене не має доступу для прямого порівняння. По пам’яті скажу, що Burson поступається за всіма параметрами проти зв’язки Gustard DAC-R26 та Topping A90 Discrete. Про пару з Audio-gd Master 19 я взагалі мовчу! Але все ж таки Burson Conductor 3X Reference – це чудовий медіакомбайн 2 в одному. Їх не зовсім коректно порівнювати. Так само як і з флагманськими портативними аудіоплеєрами.

Тож обійдемося без «плюсів» та «мінусів» в кінці огляду. Все і так зрозуміло! Всім бажаю гарного часу доби! Слава Україні!