Вступ

В Audeze полюбляють називати свої навушники референсними, професійними та моніторними. Так вже повелося з часів випуску моделей LCD-2 та LCD-X, котрі продемонстрували високий рівень якості звуку у свій час, що професіонали дійсно використовували та використовують ці моделі для роботи зі звуком.

На жаль, в наш час використання термінів «моніторний» чи «референсний» багатьма виробниками не має на меті затвердити якісь тональні, технічні або інші якісні характеристики навушників, а стає більше схожим на формальне клеймо, подібно славетним наліпкам Hi-Res Audio, котрі ще нещодавно щедро клеїлися на усі китайські плеєри, ще й в комплект трохи клалося для забезпечення більшої хайрезності пристрою та його коробки.

Це я до того, що в наш час використання термінів «моніторні» та «референсні»  стосовно аудіотехніки вже нерідко можна сприймати за банальне бажання виробника привернути увагу та наголосити на тому, що йому не соромно за конкретну власну модель.

Сьогодні на огляді навушники Audeze MM-500, котрі також позиціонуються як інструмент для моніторингу та роботи зі звуком. Але в цьому випадку подібні твердження є більш обґрунтованими ніж зазвичай, адже MM-500 розроблено у тісному співробітництві з провідним звукорежисером нашого часу, володарем 13 премій Grammy, на ім’я Manny Marroquin.

Колаборація не має характеру формального підходу в інтересах комерційного успіху. Менні дійсно активно взаємодіє з компанією та її продукцією. Протягом років він використовував LCD-X, LCD-4 та LCD-5 в роботі та вирішив, що спільно із компанією, звуку котрої він довіряє, слід створити навушники, що будуть здатні повністю задовольнити його потреби.

Мало того, наразі в  Audeze спільно з Менні започатковано окрему лінійку “MM” (назва очевидно відсилає до ініціалів співавтора), що на сьогодні вже налічує дві моделі – MM-500 та MM-100.  А самого звукорежисера представлено як Audeze’s Head of Professional Products (умовно – керівник напряму професійних продуктів).  

І Менні особисто із задоволенням презентував навушники на NAMM 2022, змістовно поспілкувавшись із зацікавленими відвідувачами івенту.

За словами Менні, працюючи 23 роки у студіях, маючи поряд ноутбук як робочий інструмент, він завжди мріяв про навушники, що були б здатні замінити студійне обладнання для нього. Особливо враховуючи, що йому доводиться працювати з великою кількістю виконавців у різних студіях та приміщеннях.

Понад 5 років тому він вперше послухав моделі навушників від Audeze. Одні з найкращих навушників у світі за його словами. «Аудіофільські  навушники орієнтовані на споживачів». Тим не менш, з часом Менні  почав потроху використовувати в роботі LCD-X. Але звукорежисер не міг використовувати їх довго, оскільки вони стають тяжкими при тривалій роботі. З того часу розпочалася конструктивна співпраця Менні  з Audeze.

Розмова сторін почалася з «чогось більш корисного для професіоналів, що створюють звук. Щось відкрите, більш легке та комфортне». Робота пішла плідно, і, враховуючи прототипи та робочі демоверсії навушників, протягом останніх трьох років абсолютно кожен мікс, над яким доводилося працювати співавтору навушників, пройшов через Audeze MM-500.

Що цікавого змогла запропонувати нам колаборація Audeze та свіжого погляду досвідченого звукорежисера? Нумо розбиратися.

Комплект, дизайн, будова та експлуатація

Комплект ММ-500 практично базовий для Audeze: навушники, жорсткий транспортувальний кейс з ключами, картки гарантії й підтвердження оригінальності та кабель. Серія MM також комплектується додатковим м’яким  чохлом, позначеним назвою серії – MM Series by Audeze.

ММ-500 мають солідну будову з якісних преміальних матеріалів. Оголів’я виконано із пружинної сталі та внутрішньої підвісної частини. Внутрішня підвісна частина оголів’я виконана із м’якої шкіри та оздоблена сигнатурними літерами «ММ» з внутрішньої сторони, що не дадуть нам забути про натхненника цієї моделі. Регулювання посадки на оголів’ї здійснюється за допомогою кронштейна кріплення чашок. Саме регулювання туге з чіткими кроками, присутні насічки для рівномірного ходу.

Чашки навушників зроблені з анодованого алюмінію. Внаслідок зменшення розміру драйвера розміри чашок стали меншими, посадка при цьому особисто мені відчувається більш комфортною (чашки не такі громіздкі), контакту вуха з тильною стороною амбушури не відчувається.

Зовнішні сторони чашок виконані у дуже привабливій варіації звичного візуального оформлення з рисами класичного для бренду дизайну. Дизайн навушників загалом надзвичайно органічний та стильний за поєднанням кольорів, пропорцій та форм. Строкатий меланж, що проглядається через грилі чашок, справляє особливо приємне естетичне враження.

Судячи зі спільної основи візуальної складової LCD-5, MM-500 та MM-100, з цими моделями ми зустріли елегантний формфактор та дизайн нового покоління  навушників Audeze.

Чашки Audeze MM-500 рухаються на 180° по горизонтальній осі та достатньо рухливі по вертикалі. Амбушури дуже м’які та приємні. Притискна сила навушників вища за середню, але завдяки м’якості та пам’яті амбушур посадка відчувається дуже комфортною.

Крім того, пружинна сталь, з якої виконано оголів’я, дозволяє при необхідності трохи розтягнути конструкцію.

Вага навушників – 495 г (проти 612 г в LCD-X та 595 г в LCD-2). Раціональний розподіл ваги разом із загальним комфортом будови робить MM-500 значно більш комфортними у порівнянні із моделями Audeze попереднього покоління.

Конектори MiniXLR виведені з чашок під належно зручним кутом, проблем та дискомфорту в ході експлуатації не створюють.

Загалом будова та дизайн Audeze MM-500 є зразковою та заслуговує на найвищу оцінку за свої одночасні стильність та стриманість, зручність та надійність. Менші, легші, зручніші – не дарма на заході вже сформувалася позиція стосовно того, що MM-500 задають новий стандарт якості будови у своїй ціновій категорії.

Технології та технічні характеристики

Звично для виробника Audeze MM-500 – це повнорозмірні відкриті ізодинамічні навушники. Як і належить передовикам своєї справи Audeze має ряд цікавих та ефективних запатентованих технологій, що допомагають їм займати провідні позиції у світі аудіотехніки. В ММ-500 реалізовано технології Uniforce, Fluxor та Fazor.

Uniforce – ультратонка та ультралегка діафрагма товщиною у 1,8 мікрона, що дозволяє відтворювати звук із максимальною швидкістю та точністю.

Fluxor – технологія ефективної магнітної системи, що дозволяє Audeze конструювати легші навушники, використовуючи меншу кількість більш якісних магнітів. Використовуються неодимові магніти N50 зі сплаву неодиму, бору і заліза. Зазначений сплав відомий своєю потужністю притягання і високою стійкістю до розмагнічування. Навушники розроблені із використанням технології Fluxor є ефективними у розкачці та забезпечують чистий і прозорий звук.

Fazor – технологія, яка упереджує викривлення, що зумовлюються рухом звукових хвиль. Кожний “фазор” розташований прямо з зовнішньої сторони магніту, що приводить у рух діафрагму, сприяючи  паралельному руху звукових хвиль та зменшуючи викривлення звуку внаслідок їх перетину та змішування (небажане явище має назву інтерференція хвиль).

Імпеданс 18 Ом із чутливістю 100 дБ дають нам зрозуміти, що ММ-500 є комфортними у використанні навушниками, що не потребують потужного стаціонарного підсилення. Так воно і є на практиці. Практично весь свій потенціал навушники здатні дуже гідно розкрити у парі з портативними джерелами. Також змінено діаметр випромінювача навушників. Як і в LCD-5 замість звичного для Audeze 106 мм ми отримуємо 90 мм випромінювач. Це дозволило внести конструктивні зміни у формфактор, зробивши навушники більш компактними. А успіх LCD-5 вказує нам на те, що переживати стосовно можливого впливу зменшення діаметра випромінювачів на звучання навушників немає потреби.

Звук Audeze MM-500

При тестуванні навушників використовувалися перелічені нижче пристрої та кабелі.

Джерела. Стаціонарні ЦАП: Wadia 25 DAC, Wadia di122, M2Tech Young, Chord Hugo 2, Quloos qa390.

Стаціонарні підсилювачі: Burson Audio Soloist 3x Grand Tourer та кастомний гібридний підсилювач від Вітчизняного виробника.

Портативні пристрої: Chord Hugo 2, Quloos qa390, Cayin N8, Astell&Kern PA10, Phatlab Sassy GT.

Кабелі. Окрім стокового кабелю навушники тестувалися із кабелями Symphony №8 та Hercules від Era Cables. ММ-500 подібно своїм умовним  попередникам LCD-X продемонстрували високу чутливість до змін кабелів та джерел.

Найцікавіший результат для мене ММ-500 продемонстрували у зв’язці з Hercules. Кабель відчутно додав простору – як ширини, так і глибини, помітно зросла роздільна здатність, якість заднього плану сцени та пропрацювання затухань. Високі частоти набули ваги та виразності, низькі частоти – точної ударності.

З  Symphony №8 подача навушників стала більш злитною та вагомою. Кількісно більше стало мідбасу. Вокал теплий, іноді навіть густий. Кабель надав ефектного контуру щільним образам ММ-500. Класний кабель для портативної зв’язки, особливо для електронної музики.

Комплектний кабель типовий для Audeze. Чорного кольору, довжиною 2.5 м зі штекером 6,3мм. Має класний вигляд та адекватну ергономіку. У підключеному стані має невеликий люфт у конекторах у порівнянні із дуже щільними конекторами Furutech описаних вище кабелів. Найменше фарбує звук. Добре звучить, тонально гарно пасує до навушників. Але потенціал навушників повною мірою не розкриває, що нерідко трапляється зі стоковими кабелями висококласних навушників. Трохи під’їдає детальність високих частот, затухання та протяжність звуків. У сценаріях зі складними швидкими партіями середньочастотного діапазону може трохи не витягувати за технічністю.

Отже, MM-500 позиціонується як інструмент для моніторингу та роботи зі звуком. Називаючи їх моніторними, слід чітко розуміти, що ідейний натхненник цієї моделі є одним з найкращих у світі у роботі із записами сучасних  артистів попсцени світового масштабу.

Починаючи з 2001 року Менні отримав 13 Ґреммі за роботи з наступними артистами: Kanye West, Alicia Keys, John Legend, John Mayer, Bruno Mars та Rihanna, а також 38 номінацій з величезною кількістю зірок, серед яких Post Malone, Kendrick Lamar, Sia, Charlie Puth, Imagine Dragons, Taylor Swift.

Не важко зрозуміти, що цей звукорежисер не просто робить звук. Якісний чи правильний. Він вміє робити такий звук, що захоплює чарти та приносить популярним артистам ще більше слави та  визнання. Фактично він є одним із невеликої когорти осіб, що формує орієнтири та тренди звуку у сучасній музичній поп індустрії.

Беремо до уваги вказані факти та переходимо безпосередньо до розбору звуку Audeze MM-500.

За своєю природою MM-500 – це виразні, стрімкі та задорні навушники. Одні з тих навушників, котрі постійно тримають темп, бажають відіграти усе насичено та динамічно. Вони безумовно є музикальними, цікавими та приємними для прослуховування, завдяки своєму якісному рівню та грамотному налаштуванню здатні впевнено впоратися з усіма музичними жанрами, але створені вони все ж таки для того, щоб грати інтенсивно. При цьому, що важливо, не агресивно, а саме інтенсивно.

MM-500 чисті та прозорі, мають нейтральний технічний детальний тюнінг з класним розділенням інструментів. Їм властивий доволі типовий набір якостей, характерний для навушників, що налаштовуються з упором у веселе стрімке звучання – сцена середньої ширини, достатньої глибини, гарна швидкість, технічність, виразні верхні середні частоти та акуратні, кількісно грамотно відміряні високі частоти.

Сцена у ширину середня, з чітким позиціонуванням по краях. Пропрацювання затухань та протяжності в ширину сподобались, звучать хоч і не рекордно насичено, але якісно, натурально та красиво.

Сцена у глибину також середніх розмірів. Розділення шарів класне, ешелонування та локалізація інструментів та звуків відмінні.

За рахунок нейтрального налаштування придання тонального забарвлення кабелем з MM-500 працює відмінно, навушники доволі легко можливо направити ближче до холодних чи до теплих тонів. Як зазначалося вище, практично весь свій потенціал навушники здатні розкрити у парі з якісними портативними джерелами, що однозначно є сильним аргументом на користь навушників, адже звук такої якості від портативних зв’язок отримати зовсім не просто.

Низькі частоти

Низькі частоти MM-500 – це в першу чергу баланс між швидкістю та технічністю і щільністю та ударністю. Присутня незначна кількість додаткової ваги у низькочастотному діапазоні. Контроль та пропрацювання усього низькочастотного діапазону на класному рівні. Глибина достатня, кількісно саббасу не занадто багато. Мідбас також не висунутий. Адекватне співвідношення саббасу з мідбасом збережено, як і співвідношення низьких частот з рештою частотного діапазону. Як і належить навушникам, що позиціонуються моніторними. Плюс зовсім трохи додаткової ваги для драйвового звучання.

Загалом низькі частоти хочеться хвалити саме за баланс кількісно оптимальної присутності та якості пропрацювання. Удари та щільність образів класно контролюються, при цьому вони не сухі та не мають надмірної ваги, проблем з контролем чи відчутної в’язкості, як це бувало в окремих попередніх моделях Audeze.

Розповідаючи про концептуальні ідеї, закладені у MM-500, Менні зазначив, що в наш час у попмузиці загальною рисою є значна кількість інформації на низьких частотах. І більшість навушників для нього є «занадто потужними на НЧ». Працюючи над MM-500 він хотів отримати більш «пласку» презентацію низьких частот. Враховуючи сигнатуру MM-500 та переводячи слова звукорежисера «на аудіофільську», можу впевнено припустити, що його слова стосувалися незадовільного контролю низьких частот у більшості навушників, з якими йому доводилося працювати. І в
MM-500 з їх контролем повний порядок.

Середні частоти

Середні частоти швидкі, технічні та детальні. Тонально мають якісну нейтральну реалізацію, органічно поєднуючи точність холодної подачі, насиченість образів теплої подачі та тембральну різноманітність класної нейтральної сигнатури.

Характер стрімкий та енергійний. Подача смачно-драйвова, при цьому навушники належно видають та місцями акцентують мікродеталі. MM-500 мають чіткі чисті образи з класною глибиною та прозорістю.

Баланс нижніх середніх та верхніх середніх частот у повному порядку. НСЧ щільні, з гарною виразністю та контролем. ВСЧ акцентовані, при чому відчутно. І звучать вони відмінно – чисті, виразні, співучі. При цьому ніяких сибілянтів, надмірної (зверх запису) різкості та зривів ви не почуєте. Для тих хто звик до  U-подібної сигнатури звуку MM-500 з високою долею вірогідності здаватимуться середино центричними навушниками.

Вокал в навушниках акуратно виділено. Він тонально нейтральний, прозорий та протяжний. З вокалом MM-500 працюють по-моніторному дуже добре, без втрати краси та тембральної насиченості.

Високі частоти

Кількісно помірні, якісно чисті та чіткі. Характер схильний не до масштабного вільного протяжного звучання, а до точної зібраної, при цьому натуральної подачі. ВЧ не яскраві і є комфортними при відчутній виразності та технічності.

Навушники швидкі. Затухання, післязвучання та обертони середніх та високих частот в них також швидкі. Відіграється усе це якісно, але, можливо, MM-500 – не найкращий варіант для тих, хто полюбляє смакувати саме цими речами.

Порівняння

Arya Stealth Magnet

Обидві моделі інтенсивні за звучанням та схожі за подачею, мають додаткову вагу у діапазоні низьких частот, акцент на верхніх середніх частотах та адекватно виразні високі частоти.

Arya SM більш агресивна та емоційна, динаміка трохи вища. Низькі частоти мають більше ваги та більшу глибину. ММ-500 місцями демонструє кращу пружність та контроль низьких частот (менше ваги – більше балансу), діапазон верхніх середніх частот більш акуратний, загальний баланс середніх частот рівніший. Високі частоти ММ-500 менш яскраві при співставній якості звучання.

ММ-500 відмінно підходять для електронної музики. Arya SM краще відіграють живі жанри. Обидві пари навушників класно грають тяжку музику. Arya SM більш агресивні, ММ-500 також енергійні, але нейтральніші.

Arya SM має трохи глибшу та ширшу сцену та здебільшого надає образам більші розміри. Вони більш тугі та краще розкриваються у стаціонарній системі. ММ-500 звучать краще від портативних джерел – більш збалансовано, на відміну від Arya SM не виникає відчуття недорозкачаності чи недорозкриття потенціалу навушників.

Навушники приблизно однакові у питаннях критичності до записів.

Arya SM легші, ММ-500 суб’єктивно трохи більш комфортні, ергономічно та естетично більш приємні.

Sound Factor Bionic

Приділимо трохи уваги планарним навушникам Sound Factor Bionic від українського майстра. Bionic пропонують звук, що не схожий на Arya SM та ММ-500. Тепліший, значно легший, при цьому зовсім не мутний. Через відсутність легкого теплого окрасу динаміку на тих же клавішних інструментах Arya SM та ММ-500 відіграють трохи точніше та технічніше, але м’яка прозорість та загальна звукова сигнатура Біоніків є дуже привабливою.

Низькі частоти Bionic глибокі, точні та приємні. ММ-500  додає в цю частину діапазону більше ваги, відіграє її значно зібраніше та жорсткіше. Bionic має більші образи НЧ, ММ-500 пружніші та агресивніші.

На відміну від двох моделей вище, Bionic не має акценту на верхніх середніх частотах і загалом подає середні частоти дуже акуратно, значно м’якше, без втрати інформативності та прозорості. Bionic мають більшу сцену, створюють більше простору для інструментів, але у деяких сценаріях не демонструють того контролю верхніх середніх частот, що має ММ-500.

Високі частоти ММ-500 точніші, швидші, виразніші. Bionic подають високі частоти спокійніше, відчутніше виділені у просторі, мають більше свободи та повільніші протяжніші затухання.

 Як і ММ-500 Bionic мають класну комфортну посадку та ергономіку, проте, звісно, якістю будови поступаються американським навушникам. ММ-500 потребують трохи більше підсилення.

Sound Factor Bionic пропонують привабливий звук і за ціновим сегментом були б прямим конкурентом ММ-500, але, на жаль, вже протягом тривалого часу не виробляються, і, наскільки мені відомо, відновлення виробництва поки що не заплановано. Тому ці кілька абзаців слугуватимуть ознайомлюючою інформацією з гордістю за наявність талановитих співвітчизників, здатних робити продукцію, що може конкурувати із успішними світовими брендами.

Fostex TH-909

Не зважаючи на інший тип випромінювача, динамічні TH-909 також є швидкими та технічними навушниками. Це ще одні навушники з над виразними верхніми середніми частотами. Мають більше верхніх середніх та високих частот, легшу нижню середину та також енергійні та якісні, але все ж не настільки щільно-ударні низькі частоти. Подача Фостексів більш світла, весела та співуча. ММ-500 мають більш жорсткий та потужний звук. Розміри образів та сцени пропорційні один одному.

TH-909 більше орієнтовані на вокальну музику. Вони також жанрово універсальні, але, на відміну від Arya SM, пропонують не схожий на ММ-500 звук із зовсім іншим тональним забарвленням.

Гідний опонент за якістю та характером звуку для суб’єктивного вибору.

Фостекси трохи легші на розкачку, більш вибагливі до кабелю та джерела. Також достатньо добре пасують для портативного використання.

Будова та ергономіка, комфорт та посадка – тут усе на користь відмінних ММ-500.

Висновки

Audeze приємно здивували мене, піднявши власну і так не низьку планку якості. На сьогодні я б назвав ММ-500, напевно, найбільш збалансованими навушниками Audeze за співвідношенням вартості та якості і дуже вдалим продуктом загалом, здатним впевнено конкурувати із значно дорожчими навушниками.

Розробка цієї моделі у співробітництві із успішним та наддосвідченим звукорежисером Менні Мерокуіоном стала плідною колаборацією – Audeze MM-500 пропонує збалансований, технічно якісний та музично захоплюючий звук. Крім того, естетика та будова також без сумніву є сильними сторонами цієї моделі.

Сам Мерокуіон презентуючи навушники із задоволенням зазначив: «Я отримав те, чого хотів». Навушники дійсно реалізовані дуже розумно як за формою так і за змістом.

Очікую знайомства з ММ-100 та подальшого розвитку серії. Однозначно рекомендую Audeze ММ-500 до ознайомлення.