Вступ

Сьогодні поговоримо про Expanse від Dan Clark Audio, флагманські ізодинамічні навушники від американського виробника, що завжди вирізнявся оригінальними поглядами у питаннях реалізації звуку, має успіх, популярність та поціновувачів, але ніколи не був частиною справжнього мейнстріму аудіофільської спільноти.

Виробник запевняє, що Expanse встановлюють нові стандарти мелодійності, детальності та комфорту. І я одразу зазначу, що Expanse дійсно є свого роду самородком, не схожим на інші навушники, що мені доводилося чути. Але, звісно, ідеальних речей не буває і в Expanse також є свої нюанси, про які ми й поговоримо далі, детально розглянувши переваги та недоліки навушників.

Презентація, будова та дизайн

Для початку кілька слів про бренд Dan Clark Audio та його засновника і центральну фігуру – самого Дена Кларка.

Бренд Dan Clark Audio, раніше відомий як MrSpeakers, було засновано Деном Кларком у 2011 році. Ден з дитинства був привчений до якісного звуку, слухаючи батькову систему, побудовану на базі лампового підсилювача McIntosh та акустичної системи Wharfedale. Під час навчання у коледжі Ден працював у салоні з продажу high-end апаратури та зосередився на опануванні тематик, що стосуються аналогових підсилювачів сигналу.

Ставши дипломованим інженером, Кларк провів 30 років, працюючи на виконавчих та керівних посадах у компаніях, пов’язаних з  високотехнологічними напрямами діяльності, починаючи з найменших стартапів, закінчуючи Apple Computer, Compaq and Sun Microsystems. Робота в проектах принесла Дену багато досвіду, але сфера його зацікавленості все ще знаходилася у світі аудіо.

Наприкінці 90-их років Ден почав працювати спеціалістом із дизайну в кількох high-end аудіо компаніях та сприяв реалізації ряду легендарних проектів, таких як, наприклад,  Monitor Audio Platinum series 2.

Ден Кларк уважно слідкував за розвитком портативного аудіо на початку двохтисячних. У 2008 році він почав активно цікавитися ринком повнорозмірних навушників та займатися допрацюванням та модифікаціями навушників для власного задоволення.

Здобувши досвід та набувши майстерності, у 2012 році Кларк започаткував бренд MrSpeakers. Робота почалася з модифікацій та перепродажу навушників інших вендорів, що допомогло Дену здобути початковий капітал для повноцінного розвитку бренду.

У 2019 році MrSpeakers було перейменовано у Dan Clark Audio, котрі сьогодні є успішними виробниками ізодинамічних та електростатичних навушників.

На сьогодні Dan Clark Audio мають 6 запатентованих технологічних рішень, що застосовуються у навушниках бренду. Corina, Stealth, Ether, Aeon – усі ці моделі DCA завдяки сукупності факторів технічних характеристик, комфорту, вартості, а також високої якості виробництва у Сполучених Штатах Америки, отримали низку відзнак від профільних ресурсів та видань.

Свої нагороди вже встигли зібрати й Expanse. Взагалі вони мають багато спільного зі своїми попередниками – закритою моделлю Stealth. Обидві моделі мають одну конструктивну та технологічну основу, маючи однакову будову, використовуючи власний V-Planar випромінювач четвертого покоління та прогресивну систему AMTS, але різне кольорове оздоблення  та трохи змінену звукову сигнатуру. Stealth  також габаритніші в об’ємах чашок. Expanse за рахунок відсутності необхідності створення простору в закритих чашках оформлені більш делікатно в профілі.

комплектний кейс для навушників

Ден Кларк зазначав, що від початку вони планували випустити Stealth та Expanse одночасно, але зрозуміли, що дооформлення звуку Expanse займе тривалий час, тому DCA відмовилися від ідеї одночасного релізу двох моделей та взяли додатковий (п’ятий) рік на підготовку нового флагману до презентації.

Маю зазначити, що взагалі слухати Дена Кларка доволі цікаво. Одразу стає зрозуміло, що особа є одночасно і технічним спеціалістом і ентузіастом своєї справи. Він з цікавістю розповідає про свої вироби та розмірковує на незвичні теми. Він, наприклад, не тільки пояснює чому, де і як Expanse у АЧХ розходяться з класичною кривою Хармана, але й аргументовано пояснює, опираючись на власний досвід та розуміння, чому крива Хармана має свої недоліки навіть у тій філософії та логіці, у якій вона існує.

За словами Дена Кларка Stealth більше слідують кривій Хармана. В Expanse інженери додали енергії в діапазон 100-250 Гц, що за їх думкою надало більш природнього звуку басу та вокальним партіям. Більше тілесності. Але зроблено це було зовсім акуратно, адже команда інженерів бажала запобігти жирному звучанню середніх частот та викривленню тонів низького вокалу.

Будова

«Геть усі механічні слайдери для регулювання посадки!» – гасло на сторінці Expanse на офіційному веб-сайті Dan Clark Audio. Оголів’я навушників дійсно практично не відчувається завдяки внутрішній шкіряній підвісній частині, що розтягується відповідно розміру вашої голови. Таким чином ви назавжди забуваєте про клацання оголів’ям,  підбір необхідної висоти та будь-яке регулювання. Expanse самі розтягуються та самі повертаються до вихідного стану. У Dan Clark з гордістю презентують власну «здатну до саморегулювання розтяжну систему оголів’я» і я повністю з ними погоджуюся, вона дійсно вартує відзнаки. Це дуже зручно, ефективно та дозволяє навушникам значно довше виглядати новими, зберігаючи товарний вигляд. Підвісна частина оголів’я виконана із м’якої шкіри, прошита товстими синіми контрастними нитками, оздоблена геометричними кубічними візерунками із внутрішньої сторони та має вишиту назву моделі «Expanse» на верхній частині.

Дві верхніх скоби оголів’я виконані з  нітинолу (надлегкого сплаву нікелю та титану), вони тонкі та трохи пружинять, але ви майже ніколи випадково до них не доторкнетеся.

Конструкція навушників виконана із титану, алюмінію та вуглецю, що забезпечує легкість та надійну міцність навушників.

Чашки в Експансів середнього розміру, акуратні за об’ємом. Мають видовжену анатомічно комфортну овальну форму. Комбіновані амбушури виконані зі штучної шкіри, контактна з головою сторона виконана зі штучної замши. Тактильно амбушури дуже приємні, комфорт та прилягання на найвищому рівні.

амбушури навушників

Вага навушників складає усього 418 г, розподіл її відмінний.  Притискна сила приємна, вона трохи вища за середню, але подібну притискну силу має більшість навушників старшої ліги для виключення ймовірності неналежного прилягання та забезпечення сприйняття щільності звуку.

Дизайн

Говорячи про дизайн Експансів, Ден Кларк розповів, що для їх команди завжди цікавими були ідеї технологічного підходу Generative Design, що намагається емулювати природу фізичних біологічних структур, які часто гарно оптимізовані та мають раціональну та естетично привабливу структурно-механічну цілісність. При цьому Generative Design породжує дуже красиві та естетично приємні візуальні форми.

У ході роботи над дизайном Expanse у компанії цілеспрямовано не застосовували програмне забезпечення для генерування дизайну навушників. Натомість у Dan Clark згадали, що усе найцікавіше вже вигадано та пішли за натхненням до матері природи, що, маю визнати, додає особливого натхнення до сприйняття чудового дизайну навушників.

Прикладами для візерунка грилів слугували патерн насіння, структура стебла у розрізі та інше. На основі наявних ідей команда створила декілька математичних функцій, що допомогли виготовити фінальний дизайн чашок Експансів.

Таким чином випромінювач накрили грилем з геометричним фігурами, розрахованими звукоінженерами бренду для зменшення ваги навушників та належного розсіювання повітряних потоків від роботи випромінювача.

Також зазначу, що Експанси мають солідну кількість демпфування. Тому в них наявна відчутна пасивна ізоляція (пропускають мало звуку всередину будучи одягнутими на голову) та помірний рівень гучності звучання назовні. Сам Ден Кларк полюбляє повторювати, що їх закриті навушники звучать голосніше за більшість закритих, а відкриті за гучністю звучать близько до більшості закритих навушників.

Вигляд та форми Expanse захопили мене одразу. А от до ідеї TOTL навушників, що можуть гнутися та складатися, чесно скажу, я спочатку віднісся трохи скептично. Більше поваги до флагманів! Але на практиці весь скепсис розвіявся дуже швидко, адже у сукупності із усіма іншими можливостями, компактні форми, ефективна рухливість конструкції та здатність до складання лише підтверджують технологічні можливості компанії, якими Dan Clark вміло хизуються.

Expanse майстерно поєднують функціональну технологічність конструкції та естетичність виконання. Це не естетика витончених форм, вона сприймається доволі агресивною, але фактично це дуже крутий самобутній індастріал дизайн.

Комплект

  • Навушники
  • Жорсткий транспортувальний кейс
  • VIVO кабель
  • Сертифікат Автентичності
  • Документація

Транспортувальний кейс в Експансів відмінної якості, гарний за формою та матеріалами, але, звісно, хвалити його хочеться в першу чергу саме за розміри, тобто за супер ефективну здатність навушників до складання у компактний вигляд.

Можливість складувати навушники Dan clarck

Стоковий кабель VIVO залишив доволі приємні враження. Він має достатньо гарні для навушників такого рівня акустичні якості та є дуже комфортним в експлуатації.

Виробник зазначив, що він реалізований на основі кабелю моделі Voce, що отримав найвищі оцінки від користувачів. Кабель виготовлений з посрібленої міді високої очищення. Виробник відзначає не тільки його акустичні якості, але й гнучкість, легкість та повну відсутність мікрофонного ефекту.

На сайті виробника зазначені опції з довжиною від 1,1 м до 3 м та зі штекерами від 2,5 мм до 4-pin XLR.

комплектний балансний кабель з конектором XLR

В мене в користуванні була двометрова 4-pin XLR версія кабелю, що, напевно, є оптимальним рішенням. Також відмічу зручність користування пропрієтарними конекторами Dan Clark. Пропрієтарність – це, звісно, недолік, але стосовно зручності питань до конекторів немає.

Розумна реалізація від’єднання конекторів від чашок через відтягування рухомої частини конектора мені сподобалась та нагадала подібне комфортне рішення у конекторах Lemo на Focal Utopia.

роз'єми навушників Dan clarck

Стильний дизайн, відмінний комплект, зручна рухома конструкція, комфортна грамотна посадка, здатність до складання та класна транспортабельність – у всьому, що стосується фізичної взаємодії Expanse отримують найвищу оцінку. Це найкраще поєднання стильно креативного, абсолютно непересічного дизайну та комфорту в експлуатації.

Технології

Acoustic Metamaterial Tuning System (AMTS)

У Dan Clark приділяють велику кількість уваги викривленням звуку, що зумовлюються інтерференціями звукових хвиль. Перетин та змішування звукових хвиль призводить до ряду негативних явищ, одним із найнеприємніших є утворення стоячих хвиль.

Стоячі хвилі утворюються при інтерференції двох хвиль однієї частоти та амплітуди, що розповсюджуються у зустрічних напрямках, внаслідок чого відбувається накладання енергії хвиль із подальшим їх змішуванням, що може призвести як до втрати інформації так і до її викривлення. Виробник акцентує увагу на струнних інструментах та вокалі, що можуть звучати неприродньо, а також яскраво та колко.

Для боротьби із подібними явищами у Dan Clark Expanse застосовано власну запатентовану технологію Acoustic Metamaterial Tuning System (Система акустичного налаштування за допомогою метаматеріалів).

AMTS фактично є вбудованим пристроєм, розташованим між випромінювачем і вухом. Він являє собою сукупність хвилеводів, контролерів дифузії, чверть-хвилевих резонаторів та резонаторів Геймгольца, зібраних в одну цільну структуру. Контролери дифузії мінімізують можливість утворення стоячих хвиль. Резонатори працюють як фільтри, що забезпечують точність та плавність відтворення звукового діапазону від середніх до найвищих частот. Зазначена система ефективно протидіє явищам інтерференції хвиль та суттєво підвищує загальну якість звуку.

AMTS – це дуже цікава та складна технологія. Якщо спрощено – це односторонній хвильовод, що дозволяє звуку проходити крізь нього в одному напрямку. Коли ж звукові хвилі відображаються від голови слухача чи від амбушури, вони абсорбуються матрицею резонаторів, що дозволяє поглинути усю енергію, що може спричиняти викривлення та потенційно перетворюватиметься на стоячі хвилі.

Описуючи ефект роботи AMTS Ден Кларк проводить порівняння з акустичними системами (особливо із сабвуфером) у приміщенні та утворенні стоячих хвиль та викривлень звуку в межах кімнати в залежності від місця у просторі, в якому ви знаходитесь. Тобто в одних місцях ви чутимете резонування та гудіння низьких частот, в інших викривлений баланс частот, або взагалі мінімальну присутність якоїсь частини звукового діапазону.

Чому так відбувається? Звук відображається від поверхонь приміщення і коли звукові хвилі мають «конструктивні інтерференції» ми отримуємо піки у звуці, коли хвилі мають «деструктивні інтерференції» ми отримуємо спади.

В навушниках цим «приміщенням» є простір у чашках навушників, одягнутих на голову. Рух хвиль сильно обмежений і це відображається на відтворенні високих частот.

Конструкція AMTS не є універсальною та налаштовується відповідно до конкретного випромінювача. У випадку з  Expanse вона задіюється у звуковому діапазоні від 5 кГц.

V-Planar Driver

Найновіший запатентований V-Planar випромінювач четвертого покоління від Dan Clark Audio має найбільшу для виробника діафрагму (76 мм x 51 мм) та забезпечує зразкову динаміку, вкрай низький відсоток викривлень (виміряється сотими відсотками, що також дуже допомагає досягти максимально точного узгодження лівого та правого випромінювачів у навушниках) та природне й комфортне прослуховування.

Випромінювач є відчутно вибагливим до підсилення: Імпеданс навушників – 23 Ом, чутливість – 87 дБ.

Виробник стверджує, що зазначений випромінювач забезпечує рівень детальності електростатичних навушників топ-рівня без штучного перенасичення верхньої частини частотного діапазону.

Складність виготовлення висококласних планарних навушників полягає, зокрема, в якості та точності натяжіння великої мембрани випромінювача. Мембрана V-Planar випромінювача  має відмінну від звичної систему кріплення, що забезпечує більш рівномірний рух її країв та центру.  Вона є більш рухомою ніж аналогічні конкурентні рішення і забезпечує швидкість, точність та контроль звуку.

Випромінювач четвертого покоління у поєднанні із системою AMTS забезпечує натуральне відтворення музики «без зусиль», забезпечуючи відмінний баланс делікатності, детальності та ударності, уникаючи надмірного забарвлення та дискомфорту.

Сумісність із джерелами

Тестуючи Експанси я паралельно прослуховував, тестував та порівнював Audeze LCD-4Z, Hifiman HE1000SE, Hifiman Arya Stealth Magnet, Hifiman HE6se, Sennheiser HD800, Fostex TH-909, ще свіжими в голові залишилися висновки стосовно нещодавно прослуханих Audeze LCD-5 та MM-500. Усі навушники відмінні. Кожна модель має свої сигнатурні особливості. Лише Експанси деякий час викликали в мене відчуття розгубленості. Так, грають добре. Так, звучать технічно. Але було достатньо питань до їх звуку. І найголовніше – чому такий звук коштує стільки грошей?!

Далеко не одразу вдалося якісно розкрити потенціал Експансів, знадобилося деякий час підбирати оптимальні комбінації девайсів та з’єднань.

Перш за все зазначу, що Expanse вибагливі, але не настільки прожерливі як прийнято вважати. Вони скоріше саме перебірливі по відношенню до тракту. При вищій за середню потребі у потужності вони є чутливими до напруги. Burson GT з балансного виходу майже однаково гарно грає як на верхній половині гучності medium gain, так і на нижній половині high gain. Небалансне підключення до Burson GT якісно відпрацьовувало у режимі high gain.

Портативні девайси включно із Phatlab Sassy GT та Chord Hugo 2 опанувати Expanse, як виявилося, не в змозі.

Але як завжди відмінно з якісними навушниками розкрився Quloos QA390. Цей маленький гігант проявив сильні сторони та показав схильності кожної пари навушників. Та загалом чітко відпрацював як інструмент для порівняння навушників завдяки делікатності та збалансованості свого звучання. Expanse відмінно грають від QA390. Навіть з достатнім запасом по гучності.

Проте, хотілося отримати більшого. Застосувавши QA390 як ЦАП для Burson GT я отримав цікавіший за простором та сценою звук, але знов проявилася сіруватість та пласкуватість середніх частот (без додаткового підсилення QA390 цієї проблеми не демонстрував). Хоча усілякі тонкі образи та витончені легкі призвуки звучали у такій зв’язці дійсно вражаюче.

Ознайомлюючись з матеріалами стосовно Expanse я натрапляв на велику кількість припущень (не досвіду, а саме припущень), що їм гарно підійде лампове підсилення. З метою усунення проблеми з пласкими середніми частотами я вирішив спробувати з’єднати Expanse з власним гібридним ламповим підсилювачем. В ролі ЦАПу я використав Wadia di122. Відмінна зв’язка, здатна приємно заграти більшість навушників. І Експанси зазвучали просто жахливо. Хоча ті ж самі LCD-5 показали себе відмінно з цією парою.

Прослуховуючи Chord Hugo 2 в портативному режимі з іншими навушниками я вирішив під’єднати Hugo 2 до Burson GT та послухати  Expanse. І тут, несподівано, Dan Clark нарешті змусили мене радіти! Я почув не лише розкриття технічних характеристик навушників та передачу краси звуку. Я почув емоції, агресію, напір, потужність. Все ж таки Експанси вміють! Цифровими джерелами для Hugo 2 працювали Astell & Kern AK380 та Astell & Kern SA700.

Відмінно. Залишилось лише використати стрімер у ролі транспорту і класна зв’язка готова.

Але ні. Під’єднавши Hugo 2 до Cayin IDAP-6 я отримав гірший звук – знов просіли середні частоти. Перший раз на моїй пам’яті портативне джерело цифрового сигналу заграло краще стаціонарного. І все це – специфічна перебірливість Експансів. Зрозумівши, що я маю справу з ну дуже вибагливими навушниками, я вирішив ще трохи поекспериментувати.  Hugo 2 завжди звучав для мене цікавіше при підключенні до джерела через USB кабель. Але то був той самий випадок коли «як завжди» взагалі не працювало, тому, замінивши мережевий кабель стрімеру на більш якісний, я під’єднав IDAP-6 до Hugo 2 вже за допомогою оптичного кабелю, а сам Hugo 2 до Burson GT . Ось так я отримав найкращий звук Dan Clark Expanse. Здавалося б, якось занадто складно, особливо вважаючи, що усі конкуренти грали з усіма джерелами та не створювали мені проблем. Але подальший досвід з Експансами довів мені, що воно того вартувало.

А потім Експанси також відмінно заграли від стеку M2Tech Young & Palmer з Burson GT у якості підсилювача. Доволі світлий та яскравий Young на Burr-Brown PCM1795 став несподівано цікавою парою для Експансів.

У підсумку зазначу, що ознайомлюючись із матеріалами на західних форумах я побачив, що багато користувачів має проблеми з розкриттям потенціалу Dan Clark Expanse та також були змушені підбирати варіанти та експериментувати заради виводу звуку навушників на оптимальний рівень. Навіть на висококласних трактах. Тому складність з підбором джерел мав не тільки я і можна стверджувати (чи попереджати), що до Експансів необхідний індивідуальний підхід і з першим зустрічним джерелом вони можуть не заграти.

Звук Dan Clark Expanse

Для мене Expanse стали найскладнішою моделлю навушників в старшому сегмента. Вони вибагливі до підсилення (заявлена кількість потужності елементу підсилення має мати відповідну якість), перебірливі відносно джерел та мають унікальну звукову сигнатуру, яку спочатку треба видобути, підбираючи компоненти тракту, а потім ще й освоїти у сприйнятті, звикнувши до усіх особливостей та переваг Експансів.

Оскільки звук та тембри Експансів є дуже вишуканими, емоційно стриманими (особливо відносно звичного для прямих конкурентів виразного звуку), на початку може бути важкувато зрозуміти чи заграли Експанси на належному рівні.

складна конструкція навушників

В ході тестування вдалося виявити основні проблеми у звучанні Експансів, пов’язані із несумісністю з трактом: пласкі середні частоти – яскраві та крикливі, відчутна ненатуральність тембрів верхньої половини частотного діапазону та відсутність належної енергії і пружності низькочастотного діапазону, недостатня текстурність та структурованість низьких частот. І якщо друга проблема читається дуже легко, то через проблеми тонального налаштування та тембрів середніх частот Expanse можна хибно поставити на них хрест, так і не розкривши і не зрозумівши їх.

Ключові якісні характеристики Dan Clark Expanse – це контроль, швидкість, чорний фон та детальність. Навушники виразні, але в міру.  Збалансованість та стриманість при найвищому рівні технічності забезпечують одночасно і відмінне пропрацювання частотного діапазону і відтворення усієї краси композиції.

Звукова сигнатура відчувається нейтральною, близькою до рівної, навіть враховуючи те, що нижня половина частотного діапазону має помірний акцент. Трохи теплою відчувається зона зшиття низьких частот та нижніх середніх частот. Тобто місцями навушники можуть бути трохи теплими або злегка темними. Але це не часті сценарії і зазначаю я це тільки, щоб акцентувати увагу на тому, що якщо оцінювати Експанси в розрізі «світлі/темні» – то вони скоріше ближчі до темних ніж до світлих навушників. При прослуховуванні нерідким є почуття моніторності. Накачка драйвом та над експресивність відсутні. Емоції, агресія, напір і потужність, згадані раніше, присутні повною мірою, але у кількості, закладеній у записі, не більше.

Подача має дуже коректне відображення розмірів мікро та макро образів, тому не став би називати звук суцільним чи навпаки з акцентованою детальністю та розділенням. Класний баланс, відмінне органічне звучання інструментів, партій та композицій.

Окремим напрямком роботи інженерів бренду стала організація відтворення сцени в навушниках. За словами Дена Кларка, при розробці Експансів команда зосередилася на уявному позиціювання інструментів при відтворенні звуків.

Так, замість розміщення інструментів та звуків як точок та простору в межах сцени, у Dan Clark зосередилися на передачі гучності об’єктів звуку та простору звучання.

Виробник запевняє, що Expanse здатні конкурувати з будь-якими відкритими навушниками за параметрами глибини, ширини та позиціювання, оскільки інструменти відіграються із коректною (відповідно до запису) гучністю у просторі замість того щоб просто бути розставленими у просторі «точками».

Складно передавати настільки незвичні речі текстом, але чорний фон, динамічний діапазон, варіативність звучання, виникнення та зникнення звуків в Експансів неперевершені.

Сцена в ширину та глибину не роздуті, не вражають рекордними показниками. Але розміри однозначно більші за середні. Також Експанси мають класну прозорість та дуже цікаву передачу позиціювання та розмірів інструментів у просторі.

Визначна риса Експансів – достовірність передачі тембральних коливань затухання інструменту. Тремтіння струн, резонування клавішних та середньочастотних ударних інструментів.

Будучи не найкритичнішими навушниками по відношенню до записів, Експанси завдяки своїм достатньо незвичним технічним характеристикам та індивідуальній подачі гарантовано змусять більшість вашої медіатеки якщо не заграти новими фарбами, то точно зазвучати по-новому.

Окрім стокового кабелю Expanse також тестувалися з кабелем Era Symphony #8. Результат відмінний. Кабель гарний та добре мені знайомий, але его поєднання з різними навушниками дає різні результати. З Експансами він додав глибоких низьких частот, надав забарвлення, але не скрадав високих частот та додав емоційності та густих тембрів середнім частотам. В загальному кабель змістив акцент з технічності та детальності до мелодійності, додав належного драйвового напору на тяжкій музиці, додав емоцій та агресії. Можна сказати, що звучить як відмінне доповнення до стокового кабелю, адже звук зовсім різний та виявляти з-поміж них “кращий” чи цікавіший не виникло бажання. Просто відмінний, інший, більш густий звук, цікавіший для окремих жанрів. Але головне, що кабель відмінно проявив себе та продемонстрував гарну чутливість навушників до зміни кабелю.

бокова чаша навушників Dan Clark

Детальніше по частотному діапазону.

Низькі частоти мають трохи додаткової ваги. Відмінні структурованість та пропрацювання, швидкість НЧ зразкова, ударність та вага помірно збалансовані. Вражаюча роздільна здатність. Залежно від тракту чи кабелю можуть проявлятися легкі акценти на мід басі та саб басі. Наявний очевидний акцент на контролі. Відмежування низьких частот від середніх реалізовано відмінно. Вони чітко виділені у просторі та мають класні розміри.

Визначаючи ударність та вагу як помірно збалансовані, акцентую увагу на тому, що у Expanse відмінна оцінка розмірів інструментів та звуків у записі. Тобто ваги буде стільки, скільки було закладено у запис. Потужна ударність проявляється у тих записах, де дійсно закладено напір та агресію. І в таких сценаріях розміри НЧ (особливо саб басу!) та їх відчуття можуть досягати дійсно фантастичної якості.

Середні частоти – найбільший біль та сила Експансів. Складні в узгодженні з трактом, але середньочастотний діапазон цих навушників – це найтехнічніша нейтральність, що мені доводилось чути. В окремих випадках можливі невеликі відхилення у теплу сторону, але загалом це здебільшого нейтральний звук. СЧ мелодійні, приємні, але у розрізі емоційності та насичення вагою Експанси є найстриманішими навушниками старшого сегмента повнорозмірів. Здавалося б, звучить не дуже привабливо. Але найцікавіше в деталях. А їх в середніх частотах Експансів дуже багато.

По-перше, прекрасний баланс образів та інструментів переднього та заднього планів. Внаслідок відсутності гіперболізації основних образів та відмінній технічності баланс присутності переднього плану та наповненості заднього плану зразковий. Візерунки картини фонових деталей Експанси передають з вишуканою красою, точністю та невимушеністю.

По-друге, Експанси продемонстрували зразково достовірні затухання. І це саме заслуга. І саме заслуга майже моніторної  стриманості цієї моделі DCA. Деякі конкуренти мають менше інформації на затуханнях, кілька моделей здатні дати більш масивний та приємний шлейф затухань, але після прямого порівняння з Експансами стає зрозуміло, що цей шлейф не є достовірним, він скоріше штучно насичений та спрощено згладжений. У всякому випадку саме такі відчуття від прослуховування залишають після себе Експанси. Як тільки звикаєш  до їх звуку – він одразу починає здаватися найбільш правильним та достовірним.

«Зшиття» низьких частот з нижніми середніми, а також  нижніх середніх з верхніми середніми частотами реалізовано красиво, увесь середньочастотний діапазон звучить щільно, Ден Кларк вказував, що підйом в АЧХ було застосовано для того, щоб низький вокал не звучав тонко та пусто. І проблеми дійсно немає. Тонально та за кількістю і балансом присутності середні частоти Expanse звучать відмінно.

Вокал у Експансах злегка виділено, звучить відмінно. Струнні, смичкові інструменти, акустичні записи – усе це звучить особливо чудово. Відмінна роздільна здатність робочих барабанів. А от єдине чого інколи може не вистачати – це агресія гітарних рифів, передача насиченої фактурності гітарного перевантаження. Тут ситуація раз на раз. Інколи Експанси звучать занадто стримано, інколи гітари ревуть як треба.

Високі частоти – AMTS дійсно гарантує відмінний контроль. Я б навіть сказав не тільки контроль, а й комфорт. Високі частоти виразні, кількісно мають відчутну присутність, насичені, проте не яскраві.

Вони технічні, мають класні детальність та розділення, легко читаються. ВЧ заднього плану відіграються відмінно. Протяжність класна, але не рекордна (знову ж таки, все чесно, нічого не домальовується). На швидкості та у складних сценаріях проявляють себе відмінно.

Також відзначу те, як звучить дрібна перкусія та як чеканяться ритмічні малюнки на середніх та високих частотах. Елегантна технічність Експансів захоплює увагу. Динамічний діапазон та чорний фон додають вражаючої натуральності звучанню.

Порівняння

Dan Clark Expanse доволі складно порівнювати з більшістю інших навушників через наявність дійсно унікальної сигнатури подачі звуку. Найцікавішими для порівняння я визначив Audeze LCD-5 (за технічністю та насиченістю звуку),  Hifiman HE1000SE (за свободою та технічністю звуку) та Sennheiser HD800 (за свободою звуку).

порівняння Dan Clark Expanse Audeze LCD 4Z Hifiman he1000se, Arya Stelt magnet та Sennheiser hd800

Hifiman HE1000SE

Обидві пари балансують між нейтральною та зовсім злегка теплою сигнатурою. Але по-правильному теплою. Передача струнних належним чином чиста, нейтральна та прозора, без нальоту тепла чи мутності. Обидві пари дуже швидкі, але Expanse роблять акцент на контролі, HE1000SE при належному контролі  трохи вкладаються у агресію та свободу звуку.

HE1000SE мають більшу сцену, більше простору, акцентоване розділення інструменті. Швидкі атаки та насичені спади та затухання, витончений рух звуків по великій сцені. І усе це стало б перевагою у порівнянні з практично кожними навушниками, оскільки HE1000SE дійсно є одними з найкращих.

Але не у випадку порівняння з Expanse. Лише послухавши Кларки я зрозумів, наскільки багато та майстерно домальовують від себе  HE1000SE. В передачі деталей Експанси десь випереджають, а десь трохи поступаються HE1000SE. Але якщо у випадках, коли Expanse детальніші, усе зрозуміло, то у випадках, коли детальнішими є HE1000SE, нерідко є відчуття відіграванню псевдодетальності  від HE1000SE.

Лише у прямому порівнянні чутно наскільки багато тембральних коливань мають затухання клавішних інструментів у Expanse. Місцями HE1000SE насичували спад накачаною монотонною протяжністю, в той час як Expanse в цілому звучали стриманіше, навіть скромніше. Але детальність коливань та тремтіння просто фантастична. 

Ефектність за HE1000SE, достовірність за Expanse. Обидві пари мають приємну елегантність звуку. Затухання HE1000SE у більшості сценаріїв здавалися мені найкращими серед усього, що мені доводилося чути. Але Expanse змогли стати на рівних, а місцями навіть перевершити майстрів від Hifiman.

НЧ співставні за точністю, але інколи Expanse здатні видавати  більш точний масивний панч. При правильно закладеній в трек інформації Expanse видають фантастичний за розмірами та саб бас.

На СЧ обидві пари виразні. HE1000SE мають більше виразності, більше емоцій та агресії, більше акцентів у розділення та мікро. Експанси на фоні відчуваються акцентуючими правильну збалансованість, більш цілісна подача без втрати інформативності.

Високі частоти обох пар мають відмінну технічність, виразність, але без надмірної яскравості. Акуратна яскравість присутня в обох парах, але піків та колкості немає. Високі частоти в HE1000SE більше виділені у просторі, але мають трохи менше ваги при ідентичних чи більших розмірах. HE1000SE дають більше відчуття повітря на ВЧ. Взагалі, ця пара – одні з найкращих у питаннях презентації свободи високих частот.

Посадка HE1000SE легша (серед усіх перелічених у порівняннях навушників лише HE1000SE та HD800 мають легку притискну силу), вони приємні, але притискної сили мені не вистачало. Але виробники явно намагалися створити відчуття невагомості навушників. Для подачі це зіграло у плюс, для посадки, особисто для мене, – не дуже. Посадка Expanse відчувається значно комфортнішою. Одна з тих нечастих пар навушників, про присутність яких на голові забуваєш.

Sennheiser HD800

Схожі на Expanse завдяки фірмовому відчуттю свободи звуку. Так, тут є серйозне протиріччя – Sennheiser HD800 одні з найстриманіших на низьких частотах повнорозмірних навушників високого класу. Експанси ж, при цьому, мають не тільки якісні зібрані потужні НЧ, а й навіть «Bass Shelf» за розповсюдженою версією  (відчутний підйом, з чим я не дуже згодний. Не настільки він великий). Також Експанси мають більш вагому нижню середину, за рахунок чого чоловічий вокал відчувається густішим.

Але, не зважаючи на зовсім різний характер низькочастотного діапазону, обидві пари навушників дарують відчуття свободи звуку та натуральності. Експанси в необхідних складних сценаріях мають більше деталей, більшу щільність та зібраність, але подаються вони тендітно, без акценту. Sennheiser HD800 же мають більше простору у верхній половині частотного діапазону. Подібно Експансам мають відмінні розміри та презентацію образів та інструментів, але подача більш спокійна.

Сильна сторона HD800 – сцена дуже великих розмірів, тому подібно HE1000SE вони мають класний рух звуку по сцені, при цьому видаючи більш спокійний розслаблюючий звук ніж планарні Expanse та HE1000SE. У сценаріях прямого порівняння з  Expanse HD800 пропонують приємну свободну розстановку інструментів та образів по сцені проти відмінної варіативності звучання Expanse при трохи скромніших параметрах сцени.

HD800 мають значно більш вільні високі частоти та більше простору у середніх частотах. Також вони мають легендарний відомий 6 кГц пік, що інженери Sennheiser люб’язно прибрали у їх послідовниках – HD800S.

Технічно вони, звісно, простіші за Експанси за рядом параметрів (динамічний діапазон, чорний фон, пропрацювання низьких частот, точність та пружність, розділення інструментів у відчутно складних сценаріях). Але особисто я давно зрозумів, що Sennheiser HD800 – одні з найулюбленіших навушників для мене і якщо окремі моделі можуть перевершувати Сенхи за деякими параметрами, при умовах вдало підібраного тракту кращих навушників для прослуховування музики із спокійним задоволенням я досі знайти не зміг. Навушники 2009 року випуску не втратили своєї актуальності у наш час бурхливої конкуренції та розвитку високоякісних та високовартісних навушників. Їх постійно обговорюють, їх тримають у колекціях, на них постійно відсилаються як на референс по окремих характеристиках. Однозначно заслуговують на повагу.

Audeze LCD-5

Найпряміші конкуренти на сьогоднішній день.

Обидві пари навушників мають фантастичний звук, обидві пари навушників мають свої виразні сильні сторони.

Dan Clark та Audeze активно працювали в напрямку оптимізації потоків звукових хвиль та резонування в чашках навушників у надягнутому на голову стані. Dan Clark пішли технологічним шляхом, створивши механізм поглинання зворотного руху звукових хвиль та усунення резонування. Audeze пішли більш механічним шляхом – оптимізації акустичної камери шляхом кропіткого проектування належної форми, розмірів та щільності амбушур (тисячі тестів із численними годинами замірів та прослуховувань десятків видів амбушур).

Обидва бренди, вважаю, досягли успіху, адже якість звуку, загальна атмосфера та занурення у музику у цих двох парах навушників фантастична.

Обидві пари виділяються на фоні інших своїм пропрацюванням діапазону – детальністю, виразністю і насамперед, контролем, а також чорним фоном та динамічним діапазоном.

Обидві пари трохи акцентують НЧ, удар Expanse більш масивний у екстремальних сценаріях, низькочастотна підкладка на LCD-5 прослуховується краще та є, напевно, у більшості сценарієв трохи приємнішою, більш мелодійною. Експанси відчуваються трохи швидшими, LCD-5 більше акцентують ударність та емоції. Швидкість та технічність обох пар, знову ж таки, зразкова.

Середні частоти в LCD-5 густіші, образи більш вагомі. Expanse вражають динамічним діапазоном, гостротою атак, що звучать незвично, доволі цікаво та свіжо (описана Деном Кларком технічна особливість передачі інструментів та сцени дійсно працює і дійсно звучить унікально). LCD-5 також мають відмінні показники за зазначеними вище характеристиками, але звучать більш ефектно, у порівнянні навіть відносно гламурно. Обидві пари найкращі у передачі темпу, ритмів, динамічного діапазону, перехідних характеристик, атак та затухань.

LCD-5 мають більше емоцій, більше агресії, універсальні у питаннях жанрів. Expanse можуть грати емоційно, але лише коли це передбачено записом, і є майже універсальними за жанрами. Але в Expanse саме агресії може трохи не вистачати.

Середні частоти Expanse можуть видавати фантастичну красу та автентичність звуку, але це доступно далеко не у кожній зв’язці. LCD-5 більш зручні в плані універсальності, адже достатньо гідно грають від усіх більш-менш потужних джерел, демонструючи високоякісний звук з красивим та приємним забарвленням.

Вокал та, здебільшого, тіло інструменту у LCD-5 більше виділено, Audeze мають більшу присутність діапазону верхніх середніх частот загалом.

Високі частоти LCD-5 більш об’ємні, насичені, м’яко-фактурні, не колкі.  Високі частоти Expanse стрімкіші, більш яскраві, мають більші розміри та більш роктазисті затухання. 

Ширина сцени та розміри образів мені здалися цікавішими у Експансах. Глибина сцени та її пропрацювання співставні. Глибина образів зразкова саме в LCD-5.

Також є і відчутна принципова різниця у налаштуваннях навушників. Expanse звучать як обережно нейтральні, звук LCD-5 мають сильне специфічне забарвлення. Це часто допомагає їм впоратися з поганими записами і звучать вони у більшості сценаріїв дуже ефектно, а от аналітика, розбір та вислуховування мікронюансів – це до Експансів. Навіть при співставній детальності навушники від Dan Clark будуть цікавішими у мікродетальності за рахунок менших контрастів, відчутно меншої кількості додаткової ваги  та достовірності.

Різниця смакова, LCD-5 захоплять вас одразу, до Експансів треба звикнути, їх треба зрозуміти.

Audeze LCD-4Z

4Z можуть повихвалятися гарною сценою, ефектним звуком та нестримною енергією. Так, вони трохи менш технічні ніж Expanse, LCD-5 чи HE1000SE. Різниця помітна лише при прямому порівнянні та не в усіх сценаріях, але слухаючи LCD-4Z отримуєш відмінний баланс веселості, серйозності та технічності звуку. Вишколеності звуку зазначених вище моделей LCD-4Z протиставляє класні агресію та емоції.

Низькі частоти LCD-4Z, як і в Expanse, приваблюють великими образами, вони виділені у просторі та мають незначний акцент. В питаннях контролю та технічності Audeze поступаються, але вони якісно позиціонуються та звучать з класною емоційністю.

Середні частоти Експансів також мають схильність до технічної подачі, також трохи більше виділено верхні середні частоти, LCD-4Z мають, насамперед, доволі широку середину. Це привертає увагу в першу чергу. Баланс нижніх середніх частот та верхніх середніх частот в LCD-4Z витримано зразково. СЧ звучать однаково виразно і рівно від низу до верху.

LCD-4Z акцентують свободу та енергію звуку більше ніж Expanse та LCD-5. Не так щоб можна було б заявляти про неймовірну сцену, але LCD-4Z на фоні згаданих конкурентів явно не стримують власної експресивності. Також середньочастотний діапазон LCD-4Z  має (далеко не завжди помітне) легке м’яке мелодійне забарвлення. Воно відчувається переважно при довгостроковому прослуховуванні, але ця злегка згладжена гра тонів середини звучить дуже красиво та виграшно.

Але тут є й інша сторона медалі – позиціонування в глибину. LCD-4Z більш пласкі та експресивні, Експанси (як і LCD-5) відчутно більше працюють над передачею інформації заднього плану, вони менш яскраві, краще контролюють мікродеталі та яскраві нюанси запису.

Високі частоти LCD-4Z мають стриману присутність. Їх достатньо, але точно не багато, вони класно виділені у просторі, бувають трохи яскравими. Мають трохи гірший контроль та складніше читаються ніж в Експансах, проте, подібно Hifiman Arya Stealth, не мають того «контуру контролю», що інколи чітко прослуховується у Expanse та LCD-5.

Загалом, LCD-4Z мають відмінну емоційність, класну ширину сцени та розміри образів, якісну, але не зразкову глибину сцени, потужні низькі частоти, схильність до епізодичної яскравості у верхній половині частотного діапазону при підборі світлого тракту чи кабелю. Поступаються Експансам у технічності, точності, варіативності звучання та пропрацюванні глибини сцени. Ну і враховуючи те, що обидві пари мають акцентовані низькі частоти, також відзначу якість саб басу Експансів.

Hifiman Arya Stealth Magnet

Arya SM більш агресивні та яскраві. Відчуваються нейтрально-прозоро експресивними. Такий собі помірний oversharp для прикриття деяких технічних недоліків по відношенню до старших конкурентів.

Arya SM мають агресивні стрімкі низькі частоти, що звучать відмінно не тільки для своєї цінової категорії, а об’єктивно в цілому. Кількісно їх більше ніж в Expanse. Кларки ж мають якіснішу презентацію саб басу та кращий контроль НЧ при класній потужності. Expanse технічніші, точніші та здатні звучати більш варіативно.

Середні частоти. Arya SM насичує вагою весь частотний діапазон, особливо середні частоти. Великі образи, пронизлива, стрімка подача.
Arya SM має свої фокуси та в окремих ситуаціях малює дуже ефектну глибину образів. При тому, що сама глибина сцени та її пропрацювання однозначно цікавіші в Expanse. У випадках одночасного складного насичення і переднього і заднього планів деталями композиції Expanse звучать грамотніше, технічніше, цікавіше та достовірніше. Але у деяких випадках додаткова вага в Arya SM допомагає гарно відіграти призвуки заднього плану.

Високі частоти мають більше присутності в Експансах. Вони якісно цікавіші за Arya SM. Arya SM вдала модель для тих, кому цікава помірна присутність високих частот при насичених низьких та середніх частотах.

Arya SM більш різкі та відчутно більше надають перевагу макро образам. Expanse демонструють класний контроль, комфорт та баланс. Arya SM більше схильні до швидкої насиченої музики, не найкращий вибір для спокійної музики.

Висновки

Існують речі, які, на перший погляд здаються простими, не особливо виразними чи привабливими, краса яких не є галасливою. Прояви її вдається розпізнати лише будучи прискіпливо уважним, або з плином часу, або у порівнянні чи співставленні.

Навушники Expanse в комплектному кейсі

Dan Clark Audio Expanse звучать чудово. І, певно, дійсно важко було б в повній мірі зрозуміти та відчути переваги та сильні сторони цих навушників, якби поряд не було висококласних конкурентів, з якими була можливість порівняти Expanse «в лоб».

Expanse – це доволі складні навушники, які здатні найбільше вразити саме досвідчених слухачів. При цьому, Експанси скоріше за все при випадковому прослуховуванні та прямому порівнянні з конкурентами десь у салоні мають зовсім мало шансів вразити та зазвучати виграшно. Їх звучання специфічне, їх звучання незвичайне, риси «моніторної досконалості», властиві Експансам, потребують адаптації  та відчутного переналаштування сприйняття.

За що хочеться хвалити Dan Clark Audio – це за те, що все ж таки мало хто в наш час має достатньо сміливості для того, щоб не зробити власні флагмани максимально яскравими, ефектними, соковитими та роздутими за звуком, а сховати свої козирі трохи поглибше у рукав, як це зробили у DCA, продемонструвавши власні впевненість та клас. За багатьма параметрами Expanse є референсними навушниками і це щирий комплімент від мене. Так, вони потребують доволі кропіткого підходу, але при належному розкритті вони здатні довести свого власника до самих зірок у світі аудіофілії. Прекрасна робота.