Вступ

Якщо Ви задавались питанням як підключити ЦАП (ЦАП+підсилювач) до ПК або ноутбука, або як покращити вихідний сигнал, то напевно Ви вже придбали ЦАП. Якщо ж ЦАП у Вас вже є, підключений, і питання не зникло, то є способи покращити звук вже існуючого сетапу.

Найчастіший юзеркейс сучасного аудіофіла — підключення ЦАП (ЦАП+підсилювача) до ПК або ноутбука по USB. Здавалося б, що може бути простіше? Однак і тут є свої підводні камені, і найцікавіше тільки починається.

  • По-перше, ОС Windows має обмеження на вихід цифрового сигналу до 384 кГц.
  • По-друге, весь цифровий аудіосигнал прямує не напряму на ЦАП, а через Windows мікшер який конвертує все, що в нього потрапляє.

Тобто підключивши ЦАП до ПК з Windows напряму, подати на нього сигнал з частотою дискретизації вище ніж 384 кГц або DSD не вийде. Що таке частота дискретизації? Якщо дуже спростити, то вона відображає точність записаного сигналу, тобто чим більша частота дискретизації, тим точніше набір нулів та одиниць у файлі передає початковий сигнал (голос співака).

Також треба пам’ятати, що це буде не bitperfect сигнал, а сигнал оброблений через Windows мікшер, і в результаті Ви отримаєте дещо змінений сигнал, а не той який мали у записі.

На прикладі Topping DX7 Pro+ , розглянемо як вірно налаштувати ПК на ОС Windows, з обходом її обмежень. Зробимо це з допомогою відомого плеєра Foobar.

Тут можна завантажити драйвер для Topping, та необхідні компоненти для Foobar

Встановлення драйвера на ПК або ноутбук

Драйвер для ЦАП (ЦАП+підсилювача) потрібен аби Ваш ПК/ноутбук розпізнавав його як пристрій та міг з ним взаємодіяти (подавати цифровий аудіо сигнал). Встановити потрібний драйвер можна завантаживши його з офіційного сайту Topping. Інші виробники, наприклад Fiio, також надають можливість завантажити драйвер з офіційного сайту. Окрім цього є універсальні драйвери для USB інтерфейсів, наприкла Amanero або XMOS. Наступним кроком інсталюємо потрібний драйвер на ПК/ноутбук. В нашому випадку це драйвер для Topping.

У вікні що відкрилося обрати «Next»

Обрати місце для інсталяції драйвера та натиснути «Install»

При появі сповіщення від служби безпеки Windows обрати «Install»

При появі наступного сповіщення також обрати «Install»

Далі потрібно почекати поки завершиться процес інсталяції (це не займе багато часу). Натиснути «Next»

Та «Finish».

Далі у вікні налаштувань потрібно натиснути «Yes», від’єднати та знову під’єднати ЦАП.

Підключення ЦАП до ПК на ОС Windows можна вважати завершеним.

Обхід обмежень ОС Windows

Завантаження Foobar

Після завантаження та встановлення драйвера нарешті можна насолоджуватись музикою, однак навіщо зупинятись на досягнутому, якщо можна зробити ще краще? Як ми вже говорили на початку статті, ОС Windows має свої обмеження на частоту дискретизації вихідного сигналу. Задля обходу цих обмежень та повноціного відтворення файлів FLAC різної частоти дискретизації та DSD, використаємо плеєр Foobar, що надасть можливість відтворювати сигнал напряму з файлу. Завантаживши та запустивши інсталлятор аналогічно до встановлення драйвера, натиснути «Next».

Далі необхідно погодитись з правилами використання натиснувши «I agree».

Обрати опцію «Standard Installation» та натиснути «Next».

Обрати місце для встановлення плеєра та натиснути «Next».

В версіях для інсталяції необхідно обрати «Full» та натиснути «Install».

Чекаємо завершення інсталяції та натискаємо «Finish».

Налаштування Foobar

Якщо Ви наполегливі та дійшли до цього моменту, то залишився останній крок: налаштування плеєра Foobar. Для цього потрібно запустити «ASIOProxyInstall-0.7.2.exe» в папці «FB2K DSD components».

У вікні що відкрилося обрати «ASIOProxy» та натиснути «Next».

Обрати місце для інсталяції та натиснути «Install».

Зачекати завершення інсталяції та натиснути «Close».

Далі потрібно запустити плеєр foobar2000 та натиснути «File» → «Preferences».

Тепер необхідно встановити ще два компоненти. Для цього треба натиснути «Install» та знайти в папці «FB2K DSD Components» компоненти «foo_input_sacd.fb2k-component» та «foo_out_asio.fb2k-component», натиснути «Open».

У вікні що відкриється натиснути «ОК». В результаті програма «Foobar» перезапуститься.

Після перезапуску програми треба відкрити «File» → «Preferences» → «Playback» → «Output». У розділі «Device» обрати «ASIO: foo_dsd_asio».

Далі натиснути «ASIO» і у розділі «ASIO drivers» двічі натиснути на «foo_dsd_asio».

У вікні що відкрилося потрібно обрати «Topping USB Audio Device» (або подібний варіант з Вашим пристроєм якщо це пристрій іншого виробника) та обрати DSD Playback на Ваш смак: «ASIO Native» або «DoP Marker Ox05/OxFA».

Після цього натиснути «Tools» → «SACD», обрати режим драйвера «DSD». Натиснути «ОК» для завершення налаштування Foobar.

Після цих налаштувань, ваш ПК може без перешкод відтворювати будь який аудіофайл, будь то FLAC, або різні формати DSD з ріною частотою дискретизації. Насолоджуйтесь музикою в найкращій якості без обмежень зі сторони операційної системи.