ВСТУП

Fir Audio Xenon 6 – навушники, які здатні здивувати. Колись в минулому житті я мав цілий медовий місяць з продукцією Fir Audio. Вони тільки з’явилися на полицях наших магазинів і треба було не просто розповісти про “глибокі шари НЧ та протяжні високі”, а представити людям бренд. Тим більше, не чужий українському серцю вуху. Ви ж пам’ятаєте, що і Fir Audio, і 64 Audio – це є творіння братів Білоножко. Тоді 5 моделей, якими ми “відкривали” для себе Fir Audio, мали різний, вабливий, смачний саунд, при цьому не було якоїсь “звукової доктрини”, згідно якої всі звучали б всі моделі з поправкою на бюджет. Але топові та передтопові M5 та M4 мали все-таки певні схожі риси і обидві мені дуже сподобалися. Тому для Xenon 6 я очікував продовження генетичного коду двох верхніх моделей. І так сильно та завзято сам себе в оману я ще ніколи не вводив. 

Відносно нещодавно Fir Audio презентували цілу нову лінійку. Якщо попередня мала дуже лаконічну та загадкову назву “М” (Моріарті?), за винятком VxV (V – вендета?), то нова отримала пафосне ім’я Frontier – рубіж, межа. Майже Рубікон. Але ця назва вже зайнята шикарною акустикою від Dali. До лінійки Frontier належать загалом три моделі: Neon 4, Krypton 5 та наш предмет огляду – Xenon 6. Як вам вже мало б спасти на думку, цифра в назві якимось чином пов’язана з кількістю випромінювачів.

Можливо, цей текст розпочне черговий “тематичний” цикл, тому таку можливість не відкидаємо. Як і будь-яку іншу.

ПАКОВАННЯ ТА КОМПЛЕКТАЦІЯ

Формат упаковки всім нагадує М-лінійку. Це невеличка, особливо з урахуванням ціни, коробка, схована у жовту супер-обкладинку. На ній зображено логотип виробника та внутрішній бік навушників. Суто схематично, з явним акцентом на одній з головних фішок моделі. “Xe6” – так виробник скорочено назвав модель. Як і решту представників лінійки Frontier, по перших двох літерах та цифрі індексу. Ne, Kr, Xe… Таке відчуття, наче повернувся на уроки хімії в середній школі. Яка там валентність криптону?

Fir Audio Xenon 6

В основній чорній шухлядці, звично з часів М-ок, знаходяться самі навушники на ложементі, кабель, 5 пар насадок (3 силіконові однофланцеві, 1 двофланцеві та 1 пінні), органайзер для фільтрів, інструмент для роботи з ними, документація та… шеврон тероборони Плутона космічних військ. Найбільш дивний аксесуар, що мені траплявся наразі. Тут їх навіть Dunu Luna не може переплюнуть, де просто всього було більше, ніж треба. Раніше з VxV був набір прикольних стікерів з Firi, які б файно виглядали на лептопі, а ця нашивка потребує вже як мінімум шкіряної куртки та електросамоката байка. 

Кабель в плані ергономіки відмінний, м’який, без мікрофонного ефекту, не твердне. 8 мідних провідників щільно переплетені та мають на кінцях класичні 2-pin конектори (дякувати аудіофільскому богові, що в Frontier встановлено не пропрієтарні роз’єми) та прямий Pentaconn. Звісно, кабель гарний, але до цих навушників так і проситься якесь срібло чи гібрид за його участі.

Фільтрів в комплекті 3 пари. Про них я розповім у “технологічному” розділі, але начувайтеся, якщо у вас товсті пальці і поганий зір. Ви будете страждати. 

ДИЗАЙН ТА ЕРГОНОМІКА 

Шасі навушників виконано з нержавіючої сталі, відповідно, вони доволі важкі – 14 грамів. Більш того, корпуси вкриті золотом, тому ця важкість дуже приємна тактильно та візуально з урахуванням блиску благородного металу. Я не дуже великий фанат золота в своїх вухах, але Xenon 6 виглядають по-справжньому розкішно. Тут я не можу сперечатися. Подобається, не подобається – питання смаку. Комусь вони точно прийдуться до душі.

Фейсплейти прикрашені вставкою з перетину вуглецевих волокон із додаванням золотої фольги. Уся ця розкіш захищена сапфіровим склом, до речі. Лівий навушник має в якості фінального штриха назву моделі, скорочену, тобто Xe6, правий – логотип у вигляді заячих вух. Куди ж без них.

Поруч з 2-pin роз’ємом ми бачимо мікро-гвинт. Тут реалізовано можливість заміни окремих компонентів корпусу, як, наприклад, роз’єм для підключення кабелю. Також на звуководі, перед сіткою фільтра, ми бачимо замок кріплення фільтру. Тобто його також можна замінити у разі пошкодження або безповоротного забруднення. 

Fir Audio Xenon 6

На верхньому боці корпусу розташовано гніздо для посадки фільтра Atom, який в Fir Audio Xenon 6 та у всій лінійці Frontier отримав індекс XS. Так, він дійсно втратив кілька розмірів. Якщо порівнювати з “папєрєдніком”, то це можна прирівняти переходу з XXXXXL на XS. Але стара конструкція в плані зручності знаходиться не те що на голову вище – вона десь у мезосфері.

Фільтри мають щось схоже на різьбу, але вона тут не для того, щоб робити те, що робить різьба в будь-якому іншому виробі у всесвіті. Тому під час заміни фільтрів вам доведеться мати трійничок з фільтром та бітою, яку виробник дбайливо поклав у коробку з аксесуарами. Бізнес модель Sony – продати вам консоль нижче собівартості, а потім грабувати вас на покупці ігор та підписці. Модель Fir Audio – покласти до наддорогих навушників обов’язковий змінний компонент, який з великою долею ймовірністю буде загублений. Хоча, щось мені підказує, що ігрища з фільтрами закінчяться впродовж першого тижня. Бо для себе я швидко відшукав найбільш прийнятний. Щодо їх властивостей – далі.

На внутрішньому боці навушника знаходиться величезний отвір. В цьому “декольте” ми бачимо зворотній бік динамічного випромінювача. Ні, це не для краси та хизування, таке рішення має суто технологічний мотив. У Xenon 6 реалізовано технологію Kinetic bass, про яку я, звісно, також розповім. Суть в тому, що для її роботи необхідний більш тісний контакт випромінювача та ваших кісток черепа. Ось це “декольте” і забезпечує. Виглядає цікаво та незвично. Доречі, Xenon 6 має найбільший отвір в корпусі, незважаючи на однаковий діаметр самого драйвера. 

Fir Audio Xenon 6

Щодо ергономіки, то тут все однозначно добре, але є нюанс. Навушники невеликі і прекрасно сидять у вухах, не створюючи дискомфорту, а враховуючи роботу технології Atom, комфорт супроводжує і вашу слухову систему. Але звуковод має таку довжину та діаметр, що деякі з моїх найуживаніших насадок просто охоплювали його і не давали необхідної фіксації та ізоляції. Натомість Sony Hybrid сіли таким чином, що вузький звуковод став ширше та забезпечив нормальний тональний баланс. Зрештою, після підбору насадок ергономіка Xenon 6 вас має влаштувати на повну. Xelastec Crystal також виявилися цілком придатними.

ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ТА ОСОБЛИВОСТІ

По оглядах попередньої лінійки ви, напевно, зрозуміли, що Fir Audio це компанія, яка робить ставку на технологію. Саме вишукані та продумані рішення дозволяють компанії досягати як звукового почерку, так і рівня, яким відомі їхні моделі, зокрема чарівні M5. Для тих, хто знайомиться з продукцією компанії вперше, я розповім про технологічні особливості моделей Fir Audio на прикладі Xenon 6. А решті – просто нагадаю та освіжу пам’ять.

Але спершу коротко про ТХ. Навушники мають гібридний дизайн та у власній акустичний системі використовують 6 випромінювачів трьох типів. Один – 10-мм динамічний випромінювач (kinetic bass driver) для НЧ, один – арматурний драйвер відкритого типу також для НЧ, пару аналогічних відкритих арматур для середніх частот, ще одну – для ВЧ та один електростатичний драйвер для дальніх ВЧ. 6 випромінювачів, 3 типи. Все просто, відносно, але ні. Не все. Про це тут, але нижче. Опір навушників 28 Ом, частотний діапазон 20 Гц – 20 кГц. Чутливість виробник не зазначає, але вона, за моїми спостереженнями, висока. Звісно, гратимуть Fir Audio Xenon 6 і від умовного “свистка”, але навушники віддячать вам сповна за гарне і, головне, потужне джерело.

KINETIC BASS 

Отже, а що у нас всередині? Точніше, не що, а яким саме чином там все влаштовано? Я казав про відносну зрозумілість акустичної схеми. Відносну – тому що 6 випромінювачів мають три різні механізми відтворення звуку. Але в них є одна спільна риса – вони передають звук класичним способом, тобто створюючи коливання повітря.

Ви вже зрозуміли, що я веду до кісткової провідності. Так. “Але ж тут немає драйвера кісткової провідності?” – запитаєте ви і будете аудіофілом Шредінгера, тобто одночасно праві, та ні. В Xenon 6 реалізовано технологію Kinetic Bass. Суть її полягає у поєднанні у динамічному випромінювачі механізмів роботи звичайної динами та драйвера кісткової провідності. Це досягається двома шляхами. По-перше, динамік розташовано безпосередньо на корпусі навушника і він “віддає” частину кінетичної енергії руху динамічної системи на корпус. Він взаємодіє з хрящами вушної раковини, по яких, відповідно, і відбувається передача звукового сигналу на слухові кісточки (молоточок, коваделко та стремінце). По-друге, в самому корпусі є отвір, про який я вже згадував. Він дозволяє системі Kinetic Bass віддавати більше кінетичної енергії на хрящ. Це, по суті, перетворює Xenon 6 у щось подібне до Mext та Mest, але без окремого драйвера кісткової провідності. 

Fir Audio Xenon 6

Але, “Шоб шо?” Це все для того, щоб покращити експіріенс прослуховування. Виробники hi-end навушників ставлять за мету відтворити досвід прослуховування повнорозмірних акустичних систем. Зокрема, за допомогою внутрішньоканальних моніторів, які, не дивлячись на скромні розміри, мають ціле розмаїття складних технологій в своїх теренах. Kinetic Bass покликаний відтворити відчуття від можливості ніби доторкнутись до “великих” звукових хвиль, які сприймаєш тілом та кістками, зокрема за допомогою Xenon 6. Чого-чого, а тактильності їм точно не бракує.

ATOM XS

Про фільтри я вже також згадував. Це стара добра система ATOM (Air Transferring Open Module). Вона призначена для скидання зайвого тиску, що утворюється у фактично закритому просторі вушного каналу. Коли діафрагма акустичного драйвера здійснює зворотно-поступальні рухи, повітряна маса, по суті, закрита в камері між драйвером та барабанної перетинкою, створює надлишковий тиск на перетинку. В результаті, задля запобігання перевтоми знижується чутливість слухової системи. З’являється бажання додати гучності, а потім ще, і ще, і ще…

Це на тривалій дистанції призводить до погіршення слуху. Якщо не зловживати, то наслідки будуть менш жаливі, але все одно небажані – втома та неможливість проводити тривалий час в навушниках.

Натомість Fir Audio пропонує систему фільтрів ATOM, які викидають зайвий тиск назовні, знижуючи його всередині вушного каналу і, відповідно, зменшуючи вплив на барабанну перетинку.

В Xenon 6 фільтр “схуд” до розмірів сірникової головки. Якщо в універсальних моделях М-лінійки був вбудований внутрішній незнімний фільтр, а в кастом-версії був його зовнішній варіант, то в лінійці Frontier маємо щось середнє. Фільтр змінний, наявні три пари, але при цьому розмірами він десь на рівні незнімного “універсального” із лінійки М. Механізм демонтажу/монтажу, звісно, нескладний, але точно і не зручний. Як я вже казав, не певен, що для власника Xenon 6 заміна фільтрів стане чимось буденним. Ой не певен…

Всього доступно три пари: чорні (-14 дБ звукоізоляції), сріблясті (-15 дБ) та золоті (-16 дБ). Окрім суто впливу на ізоляцію вони також чинять вплив на звук. Про це я розповім у наступному розділі.

OPEN ACOUSTICS 

Ні, вони закриті, звісно, тут мова не йдеться про акустичне виконання. Система Open Acoustics складається з трьох компонентів: open driver, sound reactor та sound reflector. “Це ж було вже!” Так, це було в М-лінійці, але не зайве буде нагадати.

Суть рішення полягає в тому, що арматурні випромінювачі є відкриті. Ясно-зрозуміло. Зазвичай, арматура “запакована” в закритий корпус, в якому рухається мембрана, а звук виводиться через канали звуководу. Це призводить до очікуваних спотворень та необхідності демпфування та фільтрації. Натомість open driver пропонує випромінювач, в якого немає лабіринту звуководу, а також верхньої кришки корпусу. Тобто мембрана вільно рухає повітря назовні, в корпус навушника, а не у вузький звуковод драйвера. 

Fir Audio Xenon 6

От ми підійшли до наступної складової – sound reactor. В попередньому абзаці я сказав, що арматурні випромінювачі не мають звичних звуководів. Відповідно, всі інші драйвери також не мають спеціальної камери і належних фільтрів та демпферів. Всі драйвери розташовані суто в корпусі навушника, тобто конструкція цілковито безкамерна. Це гарне рішення, яке вже зарекомендувало себе в моделях як Fir Audio, так і 64Audio. Всі випромінювачі “дують” в звуковий реактор, тобто корпус навушника, де відбувається “поєднання” хвиль і вивід їх через звуковод. Фільтр в якому виконує теж суто практичну функцію – захисту від бруду на пошкоджень.

І тут ми логічно підходимо до третьої складової системи Open Acoustics – до sound reflector’а, або звукового відбивача. Звуковод тут не просто подає кінцевий сигнал, ні, всередині трубки розташовано арматурний випромінювач для верхніх частот та електростатичний драйвер дальніх ВЧ. Вже у звуководі формується фінальний акорд, який ви і чуєте. Тобто Open Acoustics передбачає максимальну відкритість, природність звуку та відсутність кросовера, звуководів, фільтрів та демпфера.

RIGID TECHNOLOGIES

В Xenon 6 реалізовано – дослівно – “жорстку” технологію. Ні, це не про характер звуку чи про посадку аля Цвяхи. Тут йдеться про надійність та довговічність. Навушники дають змогу власникові у разі зносу деяких частин замінити їх самостійно, звісно, замовивши у виробника запасні частини.

Відкрутивши мініатюрний гвинт, можна витягти 2-pin-роз’єм та замінити на новий. А також можна, розтиснувши зажим сітчастого фільтра, витягнути його із звуководу (ой, перепрошую, із звукового відбивача!) для заміни.

Окрім того, для “панів” є дві опції підвищення витривалості навушників. По-перше, це пропрієтарні роз’єми RCX – принцип mmcx, тільки прямокутний профіль з’єднуючих елементів. По-друге, корпуси на 20% товстіші за середні показники по ринку. Обидві опції стосуються тільки кастомних версій. Них стосується також і розширена до 3 років гарантія. 

ЗВУК

Я вже казав про ту оману, в яку себе вводив, гадаючи, що Fir Audio Xenon 6 стануть нащадками M4/5 в звуковому сенсі. В цій моделі було реалізовано АБСОЛЮТНО інакше бачення того, як має звучати топовий вушний монітор.

Якщо мали щастя (тут жодних сарказму чи іронії – досі вважаю Fir Audio M5 одним з кращих продуктів на ринку) послухати попередній топ від україно-американців, то маєте пам’ятати його трохи сухе та екстремально виразне звучання. Так от, тут – зовсім не так.

Fir Audio Xenon 6

Xenon 6 – це взірець пухкого, м’якого, “великого” звуку, комфортного і водночас дуже інформативного, де важко дорікнути деталізації в принципі, але, натомість, деталі не є метою, а сама подача цілісна, щільна, “густа” та гіпертактильна. 

Тут і жодного натяку на якусь спадковість чи спорідненість. Якщо не знати, що слухаєте Fir Audio, то будете впевнені, що це взагалі іншого бренду продукт. І до “американского” саунду як раз ближе саме новинка, тоді як Fir Audio M5 це щось з площин “японскього” звучання. Не люблю якісь шаблони чи ярлики, але не вони тут доречні як ніколи.

Xenon 6 теплі, причому тут ця теплота присутня та відчутна не як фонова риса, як дрібка, а повноцінно, як архетип. Навушники навіть не намагаються грати в аналітичність чи прозорість. Вони звучать цілісно, забезпечуючи злиття чи спайку звуку. Тут варто говорити не про розділення як таке, а про МАКРОрозділення. Якщо більшість топів, та чого там більшість – майже весь топовий сегмент тяжіє до підкресленої мікродинаміки та розділення саме в мікро страті, то Xenon 6 поводить себе, так би мовити, девіантно. Вони не намагаються бути “такими, як всі”, а гнуть свою лінію і звучать без акцентів в мікровимірі. 

Xenon 6 видають прекрасне розділення, але в макро. Відокремлюючи образи, будучи чудову геометрію сцени та забезпечуючи відмінну локалізацію. Все інше, вся мікродинамічна підноготна є, все тут, але його відведено на другий план та увагу слухача загартовано під сприйняття образів як таких, в їхній макро-іпостасі. Підхід, не буду сперечатися, не безперечний, але, як мінімум, цікавий, неочікуваний та вартий уваги. Себе я фанатом такого звуку не вважаю, але не можу не визнати певну чарівність, завзяту вабливість та подекуди навіть нахабність цього саунду. Коли очікуєш витонченості, повітряності та легкості, коли очікуєш курвуазьє, а маєш міць, натиск, щільність та присмак 12-річного віскі у роті.

Нещодавно мав на огляді UM Mext, і там був вельми сожий тюнінг. Але ця різниця в класі дається в знаки, з Mext ви отримуєте цікаві НЧ та насичені тембри, але з деякою нестачею мікродинаміки згори. Натомість, Xenon 6 напрочуд тонко балансує – вони дають той самий потужний, об’ємний – кістково-тактильний бас, не втрачаючи при цьому динамічність високих. СЧ та ВЧ не відчуваються придатком, акомпанементом чи фоном, вони, звісно, так – помʼякшені, відсунуті, але все ще енергійні, рельєфні та щільні. Щільність – це козир, це джокер Xenon 6. І справа не тільки в тому, як подаються тембри. А в саунді, як такому. 

Я обрав Innuendo для прикладу, по-перше, через по-куінівські складне та насичене інструментами аранжування (нуж бо порахуйте, скільки інструментів в композиції?) – всі вони чудово позиціонуються та мають відмінну локалізацію. По-друге, через вокал Фредді, що звучить наче в якомусь безмежному просторі. Fir Audio Xenon 6 цей ефект посилюють і передають дуже вміло. Чарівна композиція з правильним “залізом” – і це той самий випадок.

Тут одразу скажу: так, фільтри впливають на сцену. Не радикально, але вплив чинять. Тому вести мову буду в першу чергу з точку зору чорного фільтра, тобто ATOM XS з найменшою ізоляцією.

Xenon 6 звучить широко, відкрито проте не надто повітряно. Навушники дають дійсно широку панораму, як кращі взірці навушників без урахування форм-фактору. Промальовують сцену вглиб також чудово. Але тут варто зазначити, що Xenon 6 не контрастні монстри, вони діють інакше. Не роблячи наголос на шарах та ешелонах, їхньому розмежуванні, точніше, його виразності. Xenon 6 діють інакше – вони створюють ДІЙСНО простору уявну сцену, абсолютно в усіх вимірах, куди проєктують великі голографічні образи, тривимірні, повнотілі та – чого там ухилятися – гіпертрофовані. 

Fir Audio Xenon 6

Тому про повітряність, легкість та стрімкість тут мова не йде. Xenon 6 видають велику кількість об’єму, але він щільно заповнюється образами, які навушники відтворюють розгонистими, але охайними рухами. Ця “амплітуда” чітко виміряна та узгоджена. Жоден елемент на звуковому панно не буде відчуватися непропорційно великим або малим, в цьому Xenon 6 вбивче органічні та вправні. 

Сцена має чудову вертикальну проекцію, образи відтворюються переконливо в своїй автентичності. Як по масі, так і в розмірностях. Xenon 6 має прекрасну стереометричну подачу.

Заміна фільтрів з чорного на сріблястий та золотий робить уявну сцену дещо камернішою, незначним чином стискаючи простір. В результаті саунд стає більш щільний, в першу чергу за рахунок зменшення і без того умовних “порожнеч” між звуковими образами. Вплив можна оцінити як слабкий, більш помітне втручання відбувається в області басу.

НИЗЬКІ ЧАСТОТИ

Ось тут Xenon 6 вмикає харизму та завзято демонструє, за що такі гроші. Умовно можна охарактеризувати тюнінг навушників як L-образний, подібний до нещодавно розглянутих UM Mext, але зроблений він в Xenon 6 значно вишуканіше. В результаті маємо акцентовані НЧ при решті спектру, який впевнено лишається цікавим. Але загалом так, Fir Audio Xenon 6 – це про бас. Якщо тут ви завчасно зробите висновок, що вони подібні до EE Odin, то намахаєте себе так само, як я у випадку з подібністю до M5. 

Xenon 6 мають теплі, акцентовані НЧ, “ядро” яких знаходиться в області нижніх шарів НЧ. Чутна частина суб-басу захоплює простір, наповнює собою всі його шпарини. Тут є додана вага, ударність, і, головне, збережена чіткість та структурованість. Бас не просто навалює зверху ще і ще, у випадку з Xenon 6 маємо відмінну швидкість та відпрацювання текстур. Нашарований, вагомий, швидкий, фактурний бас з чітко окресленими формами та текстурою. Сухість – не про нього, цей удар не блискавичний хвист батога, а потужний, пробивний панч, коли відчуваєш кінетику кісток, суглобів та м’язів. 

Розширення не надмірне. “Розпад” звуку прекрасно контролюється. Нашарування помірне і загалом навушники тяжіють скоріш до швидкої перехідної характеристики. 

Мід-бас має більш стриманий характер, він органічний в своїй когеренції з нижніми НЧ, але відтюнінгований таким чином, щоб дати відчуття фізики звуку інструментів цього діапазону і “підживити” область нижніх середніх частот. 

Мід-бас Fir Audio Xenon 6 не є підкреслено деталізованим, “гострим”. Тут дається в знаки “відкрита” сторона технологій, застосовуваних в навушниках. Є схожа риса з прослуховуванням відкритих повнорозмірних моделей – середній бас стає плавніший, протяжніший та краще “синхронізується” з тою частиною спектру, що знаходиться вище. Якщо називати Xenon 6 басхедними, то тут варто зауважити саме на тому, що основний акцент вони роблять на суб-басовій складовій. 

Fir Audio Xenon 6

Щодо технічності басу. Xenon 6 це не краща модель для критичного вислуховування деталей. Вони ні в якому разі не крадуть їх, не замилюють звук та не стирають лінії та межі. Але і не роблять те, що зазвичай роблять моделі у верхньому сегменті. Це така собі невимушена технічність, коли і сварити нема за що, але подача все-таки будується з точки зору комфорту, об’єму та образів – їхньої ваги та розмірів. Тому тут важливо підібрати джерело, яке дає технічний, структурований бас, з максимальним контролем та динамікою. Без м’якості, без підкреслення обертонів в цій царині та, як наслідок, сповільненою перехідною характеристикою. Грубо кажучи, Xenon 6 віддячать за збалансовані та якісні НЧ смачним, я би навіть сказав, естетичним, басом. Це бас саме аудіофіла-естета, а не аудіофіла-технократа. Я – десь між цих двох визначень, тому знайшов НЧ Xenon’ів цікавими, красивими, та хочу порівняти їх з M5 та Odin. Але про це далі.

Інше питання – насадки. Навушники важкі, але компактні, і, наприклад, в моєму випадку треба була така пара амбушур, яка б забезпечувала три речі. По-перше, повноцінну ізоляцію і, як наслідок, повнотілі НЧ. По-друге, давала б достатній діаметр вихідного отвору, не порушуючи тонального балансу. І, по-третє, забезпечувала надійний, щільний контакт важкого і компактного навушника з вушною раковиною. Це необхідно для того, щоб мати переваги від роботи драйвера Kinetic Bass. Робота кісткової провідності динамічного випромінювача тут не настільки помітна, як у вже згаданих тут Mext. Але при правильній посадці Fir Audio Xenon 6 віддає те саме відчуття звуку, коли його не просто чуєш через повітря, а й сприймаєш тілом.

Повторюсь вкотре – жодні навушники не замінять вам пару гарної підлогової акустики, але експіріенс тут вельми цікавий. Якщо Mext працювали в цьому плані в більш широкому спектрі, додаючи смаку обертонам, то Xenon 6 мають віддачу явно нижче і посилюють сприйняття основного тону. Інакший спосіб відтворення не збільшує НЧ кількісно, а впливає на їхнє сприйняття.

Золотий та срібний фільтри можуть додати кількісно НЧ. Більш того, посилюється макродинаміка, звук стає більш енергійним. Мене обидва варіанти не влаштували через надлишок нижніх НЧ та відповідне пригнічення СЧ/ВСЧ. Не намагаюсь нав’язати власне враження, але спробуйте різні фільтри і зробіть висновки самотужки. 

Партія басу відтворюється неймовірно реалістично та з відчутною передачею дотичності звуку. Гадаю, що це завдяки Kinetic Bass, принаймні, це було б логічно. На перших секундах бас є ледь не ведучою партією і коли в справу повноцінно вступає сам Паоло Нутіні, то НЧ наче відходить на другий план, але все таки присутній трохи сильніше. З тенор-голосами Fir Audio Xenon 6 не роблять тої магії, як з басом чи баритоном. Але цей ефект перед приспівом… Навушники ледь не посилають вас в емоційний нокаут. Послухайте в них цей трек. 

Японський фанк 75-го року випуску. Це, мабуть, найбільш неординарна річ в моїх аудіо-ілюстраціях за всі-всі тексти. Бас Xenon 6 не просто потужний. Він при цьому лишається вправним, хвацьким та варіативним. А що, як не фанк може перевірити бас на ці чесноти? І тут до НЧ претензій нуль.

СЕРЕДНІ ЧАСТОТИ

СЧ Xenon 6 теплі, плавні. Нижня середина добре живиться від НЧ – їм передається в більшій мірі їхня маса та щільність, в меншій – напір та динаміка. Тональність натуральна, тембри насичені, відносна неквапливість СЧ добре сприяє насиченню діапазону обертонами. В цілому СЧ можна назвати натуральними, теплими, цілісними та з акцентом на вокалі. Особливо – з чорним фільтром. Зокрема “низькі” – бас, баритон, контральто.

Середні частоти мають приємну повнорозмірність, звук насичений. Тут себе проявляє те саме макро-розділення. Образи в області середніх частот не розділенні контрастно та різко, звучання більш плавне та невимушене. Xenon 6 щільно плетуть мотузку звуків з ниточок, і кожна нитка лишається ниткою, але – все одно на виході маємо міцний канат.

СЧ мають гарну протяжність, не таку, як у випадку більш “повітряних” СЧ, але неквапливість звуків разом з певною в’язкістю забезпечують натуральність тембру та сприйняття обертонів як явища фізичного. 

ВСЧ трохи стримані. Ця згладженість дещо придушує емоційність, натомість драйв та запал відбиваються в нижній частині спектру. Але вкрай емоційно компресованими Xenon 6 назвати не можна. Тому що є чорний фільтр та вокал.

Чорний фільтр, на відміну від решти, трохи міняє позиціонування вокалу, висуваючи його на передній край сцени. За умови м’яких, навіть іноді в’язких СЧ, флегматичних та невимушених, висунутий уперед вокал прекрасно контрастує на фоні НЧ. Тут як раз стає в нагоді характер середнього басу. Вокал чудовий – насичений, тактильний, емоційний, особливо чоловічий. Тембри відтворюються якимось чарівним чином. Якщо бас тут для поціновувачів та естетів, які готові за смачні НЧ віддати останні гроші, то зі мною такий фортіль Xenon 6 можуть утнути за рахунок роботи з вокалом. Чудове позиціонування, емоційність та робота з дрібничками. Технічність Xenon 6 в області СЧ зосереджена в тому, як навушники розкривають роботу вокаліста. 

Верхня середина комфортна, дещо розслаблена, в цілому в загальній канві подачі СЧ. Не форсує мікродинаміку та не додає виразності. Презенс досягається загальною продуктивністю НЧ-секції акустичної моделі навушників. Особисто мені хотілося б більше “перцю” в цій області. Водночас Fir Audio Xenon 6 тим забезпечують комфортність прослуховування та великодушність до не кращим чином зведених фонограм. Однак, я б не радив цю модель любителям яскравого, виразного звуку з характером від нейтрального до прохолодного. Для вас, мої любі, тут буде занадто гаряче та задушливо. 

Щільно записаний ведучий сінт подається максимально цілісно з вокальним “шаром”. Причому, це є саме рисою запису, незалежно від навушників. Xenon 6 з їхнім відтворенням вокалу класно підкреслюють партію Дейва Гаана, в першу чергу за рахунок передачі натуральності голосу, розділення на “живе” виконання та синт. 

“Сирий”, драйвовий та агресивний блюз-рок, де ледь не все залежить від того, як ваша система чи навушники вміють передавати ці риси. Xenon 6 тут накладає свій характер. Трошки м’якості та розслабленості придушують градус композиції. В результаті, шалений драйв вже не такий шалений, а rare-просмаження замінюється на well-done. І тут мова не про сухість, ні. Про те, що навушники своїм характером трохи припудрюють СЧ, не даючи їм звучати “брудно та сиро” (в кращому сенсі цих слів). 

ВЕРХНІ ЧАСТОТИ

Xenon 6 дотримується такої ж “комфортної” концепції звуку на ВЧ. Вони пухкі, але не за рахунок колючості та зернистості, а за рахунок гарного об’єму, що створюють навушники в цілому. Xenon 6 це той звук, який ви отримуєте з класичним трифоніком: сабвуфер дає глибину і об’єм, а твіттери роблять те саме, що робили і без сабу. Але за рахунок глибини, доданої сабом, отримуємо більш об’ємні та голографічні високі.

Варто зауважити, що сам характер звуку, сама сигнатура тут не різка, енергетика не форсована, і відсутній помітний фокус на мірокдинаміці. ВЧ помірно гладенькі, м’які, але все ще відповідають флагманському рівню. З поправкою на загальний тюнінг, звісно. Діапазон повноцінний щодо інформації, яку він несе. Забезпечено відповідний рівень роздільної здатності. Це припаде до смаку тим, хто не любить холодне, різке або агресивне звучання на ВЧ як таке. Особисто мені якраз НЕ вистачило трохи агресії та драйву на високих. ВЧ Xenon 6 щільні, і не контрастують із загальною презентацією, але натиск тут помітно нижчий, ніж в нижній половині спектру.

Перехідна характеристика тут також не форсована: атакам дорікати немає за що, вони натуральні, не по-електростатичному блискавично швидкі (тут дяка за прекрасний тюнінг EST-драйверу), але і не мажуть. Протяжність також близька до натуральної, проте і не максимальна. Навушники явно менше фокусуються на блиску та повітрі, ніж попередній топ від Fir Audio. Xenon 6, зокрема на ВЧ, звучить більш тактильно, тепло та, так би мовити, густо. Якщо ви любите яскраві, окреслені високі, з перчинкою на межі фолу, то це скоріше про M5. Fir Audio Xenon 6 це, безумовно, майстерно створені навушники, проте з точку зору інакшого сприйняття звуку, відносно того, який зазвичай асоціюється з TOTL-моделями. Але і для шукачів натурального та м’якого, комфортного та теплого звуку має бути свій топ. 

Якщо і є конкурент в Бека щодо різноплановості та діапазону можливих звучань як від альбому до альбому, так і в межах одного релізу, то це мабуть St.Vincent. Енн Кларк це реноме підтримала із крайнім релізом 2021 року. Цікава композиція, де кожну партію варто розбирати окремо, але ми зараз “слухаємо” перкусію. Хет тут переважно “закритий”, чіткий, артикульований. Звучить агресивно та майже нахабно. Fir Audio Xenon 6 чудово передають “технічну” сторону: атака, затухання, тембр. При цьому це робиться в притаманній навушникам плавній манері. Проте, це не відбивається на надмірній протяжності. Лише на самому характері. 

ПОРІВНЯННЯ З FIR AUDIO M5 ТА EE ODIN

Fir Audio M5 особисто я вважаю найбільш недооціненим топом поперднього покоління флагманських внутрішньоканальних навушників. Але М5 має абсолютно інакшу парадигму, покладену в основу тюнінгу звуку. М5 має куди менш масивний бас, він більш рівний, без настільки явного акценту на частині діапазону. Прозорість та рельєфність при цьому неперевершені.

Середні частоти окреслені, енергійні, вокал місцями з перебором агресивний та в цілому подача діапазону більш гостра й не делікатна. Xenon 6 тут суттєво більш розслаблено звучить, при цьому має перевагу в презентації вокалу. Хоч вона не така енергійна, як в М5, але більш натуральна та, я б сказав, чарівна. 

ВЧ, як і бас, це те що найбільше протиставляє ці моделі одна одній. ВЧ М5 намагаються захопити та заповнити якомога більше простору, що створюють навушники, а Xenon’івські високі нагадують ситого кота. Займає, звісно, третину ліжка, але не претендує на все, а ідеальне хутро переливається та відблискує кожною хутринкою. М5 також краще підкреслює дальні ВЧ, тут робота електростатичного драйвера дуже помітна. Вони швидші і при цьому протяжніші. 

Fir Audio Xenon 6

Odin від Empire Ears також має потужний та масивний бас. Але характер тої маси та сили трохи інакший. Odin всю масу перетворює в сталеві м’язи, сам бас при цьому сухіший, стуктурованіший, має підкресленіше розділення та деталізацію взагалі. НЧ Odin, простіше кажучи, агресивніші та драйвовіші, ударніші та сухіші. 

Середина – тут ситуація приблизно як з М5 з тією відмінністю, що в Odin’ів СЧ одні з кращих в принципі, що я чув, незалежно від формфактору. Зовсім інший звук, відносно Xenon. Це як порівнювати яблука з хурмою.

Odin на ВЧ вмикають турбо-режим деталізації та виразності. Кожна деталь підкреслюється, потім саме підкреслення підкреслюється іншим кольором та виставляться на передній край вашої уваги. Це також максимально протилежно подачі Xenon. З іншого боку не можу не визнати, що ВЧ Odin складно назвати комфортними на дистанції. Тут або треба сильно любити такий звук, або мати відповідне джерело. Xenon поводить себе в цьому діапазоні куди більш слухняно та зважено, але трохи страждає вау-еффект. На мою думку, головний ворог Fir Audio Xenon 6 на ринку не тільки і не стільки інші TOTL-моделі, скільки відсутність вау-еффекту від них на фоні більш яскравих представників сегменту та, можливо, завищені очікування після М5. Особливо з урахуванням відмінностей в тюнінгу.

ВИСНОВКИ

В принципі, кращим висновком могли б стати останні два речення з попереднього розділу. Дійсно, дорікнути Xenon’ам складно, вони технологічно бездоганні, мають власний характер та відповідають високому рівню. Але в сегменті, хоч і не чисельному, шалена конкуренція, а ціна моделі трохи, як на мене, важко вʼяжеться з тим характером, яким наділили Fir Audio Xenon 6 розробники. 

Проте, на кожен товар є свій покупець. А коли мова йде про настільки суб’єктивну штуку, як аудіо, то й тим більше. Однозначно, не зміг би порекомендувати модель для придбання наосліп (наохглух?), тут треба слухати, слухати і ще раз слухати.