Незалежний аудіоексперт
Аудіофіл-графоман
Команда Era in Ear
Незалежний аудіофіл
Експерт з Hi-Fi та High-End напрямку
Аудіофіл
Незалежна аудіоекспертка
Почати, мабуть, варто з того, що я давненько не пишу оглядів. По-перше, вони не мають сенсу для читача, по-друге, для мене. Це не означає що я перестав цікавитись темою аудіо та слухати нове – або в моєму випадку, переважно не нове і навіть відверто старе. Просто писати про це все – не те, на що я б дуже хотів витрачати час. Та все ж іноді є деякі досить рідкісні моделі, що спонукають сказати про них дещо. Campfire Audio Clara – така модель.
І взаємодія з нею у мене на багатьох рівнях. По-перше, я давній поціновувач компанії. Наскільки давній, що в моїй колекції є ALO CDM, ага.
Що ж до Campfire Audio, то далеко не всі моделі у них мені подобається, але хто ще став справжнім вбивцею Андромеди, як не Андромеда 2023? Коли вони хочуть, то цілком можуть і вміють.
По-друге, виявилось, що я досить давно знайомий з Алессандро. Це неважко, він досить активний учасник спільноти, тож я час від часу з ним спілкувався та спілкуюсь. Щоправда, я дещо пізніше і трохи комічно дізнався, що за цим ніком стоїть саме він, але мова не про те.
Для тих, хто не знає – Campfire Audio Clara це саме колаборація Campfire Audio та музиканта і аудіофіла (вже досить рідкісне поєднання, маю відмітити) Alessandro Cortini.
Хто знає, той знає. Хто не знає – він більше відомий як учасник NIN і значно менше – як сольний виконавець. А ще він підтримує нас. За що великий респект. І тому теж я дуже тішуся, що співпраця вдалася.
Більш того, як на мене, десь такою вона і має бути – ця співпраця між виробником і музикантом. Якщо не топ, то бодай флагман лінійки, що силами і засобами виробника передає бачення досконалого звуку як його уявляє музикант.
Тому що для тих, хто хоче короткого резюме – на мою думку, це найкраща модель Campfire Audio незалежно від ціни, технології, років випуску, лімітованості, тощо. Звісно, я не слухав взагалі всі моделі CA, тож це з тих, що я слухав.
Це все ще не найкращі навушники в світі (та і які найкращі?), але якби до них додати якесь хороше джерело, то з таким комбо цілком можна іти в захід сонця під улюблену музику і титри, не думаючи про те, що ж там ще нового вийде найближчі кілька років.
Для тих, кого такий висновок не влаштовує, можна заварювати чай і почитати текст нижче.
Що перше вирізняє модель – це коробка. Вона відрізняється від звичної для компанії яскравої поліграфії, що надрукована на картоні. І має цікаве сріблясто-дзеркальне ламінування з тисненою рельєфною назвою моделі на кришці. І цей дизайн перегукується з обкладинкою одного з альбомів Алессандро.
Тримається кришка на магнітному клапані збоку і відкривається без несподіванок.
Хоча не зовсім. Одразу під нею і розміщується головна несподіванка комплекту – досить великий пластиковий кейс. Офіційно він називається «гастрольним». Як на мене, виглядає справді гарно, в міру брутально і більш витончено, ніж, наприклад, знайомі багатьом Pelican 1010. А проте розмір кейсу досить великий. Насправді, він цілком вміщає той самий ALO CDM. Що і говорити про навушники.
З іншого боку, якщо до навушників додати який-небудь товстенький топовий кабель, то влізе навіть він. Або ЦАПик, наприклад. Навіть якщо це щось типу iBasso DC Elite.
А от всередині кейса розміщується вже знайомий за попередніми комплектами шкіряний гаманець чорного кольору. Правда, тепер він менший і має одну магнітну застібку, а не дві.
Разом з ним в кейсі розміщуються навушники зі стоковим кабелем 3.5. Campfire Audio Clara розміщені в традиційному подвійному мішечку сірого кольору.
Аксесуари все вже знайомі раніше – сірий мішечок на змійці, насадки, тощо. З важливого – ще один стоковий кабель 4.4. Таким чином в комплекті їх два, баланс і небаланс.
Від 2.5 вирішено було відмовитися як від стандарту, що вже поступово вимер навіть в плеєрах Astell&Kern. Подивимось тепер, чи не вимре тепер сам АК в контексті новин про них – тримаю пальці схрещеними щоб ні.
А ще, не довго думаючи, в комплект від щедрого серця додали “покращувач” звуку з будь-яких USB-C портів – а саме компактний ЦАПик ALO Audio Pilot. Ну, щоб політ був нормальним.
І, тут, звісно, навушники заслуговують значно кращого джерела і масштабуються відповідно, але коли його нема – від телефона так буде значно краще. Тож слухати не те що цілком можна, а навіть з задоволенням.
Не буду зупинятись довго на технологіях. Зазначу лише, що модель є гібридною і має всього 4 драйвери. І це все ще «класичні» гібриди – лише два типи драйверів, а не 4-5, як зараз робить дехто.
Один динамік з подвійним магнітом і мембраною з біоцелюлози. Його попередник був застосований, наприклад, в Bonneville. Тут нове покоління, що розвиває набутки, але зберігає переваги саме динамічної технології, і ставка на неї була зроблена навмисно.
До нього додані нові БА з подвійною мембраною виробництва Knowless. Один на СЧ і один спарений на ВЧ. Останній розташовується безпосередньо в звуководі.
Звуковод традиційний для модельного ряду компанії останніх років, металевий і виготовлений цілісним з решіткою, що закриває його середу. Є виступ для утримання насадки.
Корпус переважно прозорий, виготовлений з акрилу на 3D принтері. Дуже гладенька поверхня, приємний на дотик. Форма – вже знайома власна кемпівська універсальна версія кастомів. Та, здається, тепер вона стала ще зручнішою. А крізь корпус можна роздивитись що знаходиться всередині і чи всі драйвери на своєму місці.
Зовні традиційно металевий фейсплейт. Цього разу чорного кольору, трикутний, з компенсаційним отвором. А в центрі трикутничка – лого компанії – CA на одному вусі і в знак про співпрацю, протилежне лого – AC на іншому.
Конектори традиційно MMCX. І традиційно ж якісні.
Кабель має пластикову фурнітуру, і, думаю, цей підхід більше про практичність а не про вигляд, адже модель позиціонують і як аудіофільську, і як монітор для музикантів.
Перш ніж перейти до головної страви, трохи про сумісність.
Насадки завдяки досить глибокій посадці підбираються без проблем. Наскільки, що мені довелось їх цілеспрямовано перебирати щоб визначити їх вплив на звук, бо більшість часу я провів з першими, які мені трапились під руку. Звісно, це і випадково хороше поєднання як по звуку, так і по посадці. Бо зробити гірше насадками можна. А от краще – ну, мабуть, теж, але там вже є смакові нюанси.
Попри наявність компенсаційного отвору, завдяки своєрідній напівкастомній посадці Campfire Audio Clara не лише сідає надійно і зручно, забезпечуючи хороший комфорт, але і дає дуже пристойну пасивну звукоізоляцію.
В моєму випадку насадки були з жорстким осердям середнього діаметру – приблизно 4 мм, що загалом вважається стандартним. Явно не вузькі, але і не широкі. Розмір М, насадка дещо коротша, ніж зазвичай, але не TWS. Це давало оптимальний комфорт та звукоізоляцію.
Я не використовував стокових насадок взагалі, але там є з чим поекспериментувати. Зараз компанія додає до своїх моделей набір з ширшим і вужчим звуководом, тощо.
Маю сказати що для мене вплив насадок, звичайно, був, і різними можна дещо відтюнінгувати звук, акцентувавши або прибравши краї діапазону.
Та попри це, переважно модель залишається такою, як і була задумана – дещо V-подібною, чи навіть W-подібною, але де вплив басу дещо більш помітний і виразний, ніж верхи та середина.
В моєму випадку це і була неприховано V-подібна подача, але з хорошою виразною серединою і верхами і головним найпомітнішим акцентом на НЧ. Що має сенс як на вулиці, так і на сцені, де бас трохи з’їдається через зовнішній шум.
Зазвичай я віддаю перевагу більш нейтральному звукові, але тут мені сподобався чудовий контроль на всьому діапазоні, завдяки чому модель хоч і не претендує на цілковито референсний звук, але значною мірою спирається на можливості запису та джерела, добре передаючи його особливості.
Також що мені сподобалось, акцент на НЧ більше стосується не мідбасу, а глибших шарів. Тож мідбас їх не тінить. Таким чином, по-перше, бас загалом менше приїдається. Звісно, слух пристосовується до такої подачі, але все одно удари на НЧ зберігають виразність, жорсткість і вагу. В чому також велика заслуга хорошого контролю.
Середина і верхи на мій погляд тут взагалі одні з кращих, що робили Campfire Audio наразі.
Щодо підбору кабелів, то це теж штука не безнадійна і навушники на них реагують. Я не маю аж такого широкого парку, тож в багатьох випадках не заморочувався і використовував для тесту стоковий кабель, але якщо мова про особистих фаворитів, то це Brise Audio Yatono Ultimate Rh+. Він не звучить як типова мідь, натомість зберігає переваги моделі в її чистоті і детальності по всьому діапазону, дещо більше окреслює верхи, додаючи їм агресії, артикуляції і акуратно відтіняє це дрібкою тепла на середині.
Отож, загальна тональність моделі як на мене віддає дещо більшу перевагу НЧ, але має виразні і пишні високі частоти. При цьому верхи згладжені та досить цілісні, що дає змогу передавати деталі, але водночас створює комфортне і не втомлююче звучання. Середина в цьому хоч і дещо відведена на другий план, але зовсім не губиться. Багато в чому завдяки технічності. Тож звучання перш за все емоційне та переконливе, виразне та драйвове, добре підкреслює емоції. Дуже хороша цілісність і макро. А вже потім – деталі, особливості, мікро. І це створює органічне сприйняття – спершу загальна картина, а потім – деталі.
При цьому маю зазначити, що особливості та нюанси також передаються дуже добре. Просто CA Clara добре поєднують мікро та макро, внаслідок чого вони доповнюють одне одного, створюється необхідна гармонія.
В цьому є і необхідна емоційність, музика захоплює, але ця емоційність створюється не лише за допомогою акцентування тих чи інших частот, але і грамотно спираючись на детальність, передачу тембрів, текстур і нюансів. Саме тому, будучи смаковою, модель все ще непогано передає особливості різних джерел або записів.
Зазвичай для мене не наскільки критична передача басу, але я б купив Campfire Audio Clara вже за сам бас. Тут все, як я люблю.
Перш за все, звісно, звертає на себе увагу вага, масштаб і тілесність. Ні натяку на анемічність. Що логічно за наявності акценту. А за рахунок того, що ще й мідбас не тінить нижчі шари, створюється цікава картина.
Але це все скоріше смакове, хоч і смачне. А от що мені сподобалось. Удари жорсткі, досить добре окреслені. І чи не головне, чим привернув мою увагу цей бас – його контроль, точність і варіативність. Він детальний, чіткий і швидкий.
Оскільки бас акцентований, він дещо м’якуватий, – і це стосується як його відчуття, так і окресленості образів – вона дещо пом’якшена. Так, я говорив про добру окресленість – так от добре – це не ідеально. Проте саме тут це не грає в мінус, оскільки ця характеристика добре поєднується з загальним плавним макро звучанням, не розмиває і не узагальнює його, а також не робить удари в’ялими.
І саме тут варто звернути увагу на те, чому так стається. По-перше, як, я казав, контроль. Тобто модель чудово зберігає власний характер і навіть коли джерело саме по собі дає вагомий масивний бас, це помітно, але не призводить до гудіння.
По-друге, динаміка. Це взагалі одна з ключових переваг моделі, але за наявності акценту вона ще й підкреслюється. А швидкість і контроль додають їй зовсім приголомшливого ефекту. Стрімкі та швидкі атаки, масштабні брейкдауни – ох, це звучить саме так епічно, як і мало б.
А крім того, досить об’єму щоб ці збільшені образи не переповнювали його вщент. Campfire Audio Clara не боїться дати повітря і атмосфери там, де це потрібно для необхідної артикуляції.
Разом з тим, НЧ не позбавлені і ще однієї смакової штуки – а саме дрібки тепла. Вона добре лягає на переважну більшість записів, нехай і трохи олюднюючи їх, але оскільки модель від початку не має прицілу на референс, то й ставити це в мінус не можна. До того ж, це також додає трохи емоційності та виразності. Крім того, цього тепла не забагато. А отже воно добре поєднується як з теплими, так і з холодними джерелами/кабелями/записами.
Таким чином формуються наявні переваги НЧ – його хороша вага, переконливість, але також і варіативність, детальність і хороша передача нюансів запису. Почасти через акцент, але почасти і саме через цю чудову детальність та контроль я помічав у музиці деякі моменти, що не привертали мою увагу з іншими моделями. Як-от кілька партій в на перший погляд нескладній басовій лінії, тощо.
Ще одна перевага контролю і швидкості – здатність навушників відтворювати значну кількість ударів за одиницю часу. Це добре помітно на металі – навіть тому, з двома бласт-бітами, якого зараз ну дуже багато. Бо саме бласт-біти дають змогу добре продемонструвати ці переваги моделі.
Їх акцент і додана вага, а також тепло створюють необхідну стіну звуку, масштаб і монументальність. Разом з тим, чудова швидкість і контроль дають, з одного боку, необхідну кулеметну чергу ударів, з іншого – не дають їм занадто зливатись і розмиватися. Можна вирізнити кожен окремий удар. І ця швидкість та контроль разом з акцентом створюють ще більш вагомий і масштабний удар, більший рух повітря, роблять кожен удар окремо виразнішим, вагомішим і рельєфнішим, але разом з тим, це не дає басові так приїдатися.
А до того ж, немає відчуття тотальної домінації, бо нема певного «насичення» вагою – удар достатньо швидкий, як і затухання, що дає змогу не розтягувати його, а лишити по собі досить повітря. Звичайно, затухання не відчуваються надмірно редукованими чи спрощеними – вони цілком в дусі динамічної моделі. Однак загалом це ситуація в чомусь подібна на швидку басовиту арматуру. Коли акцент наче і є, але він не заважає, бо не перекачує вагою.
Десь тому ж до речі НЧ не тінять середину.
Втім, і сам виробник це відзначав, і тут я маю з ним погодитися, у моделі відчувається, що бас динамічний. Він робить ставку на вагу, тіло, масштаб і цілісність. Просто це дуже технічний динамік. Не аж такий, як арматура, але технічний. Чи може динамік в принципі бути ще технічнішим? Так, може, але, як правило, тоді йдеться про однодрайверні динамічні моделі без акценту на НЧ.
Тож добре помітно, що не було завдання викрутити технічність на максимум, натомість отримавши від динаміка те, на що він технологічно добре здатен. Це очікуваний результат, але більш того – хороший очікуваний результат.
Однак, я зустрічав коментарі щодо того, що для декого це звучання загалом і НЧ зокрема може бути надто повільним та цілісним. Що ж, це вже кому що до вподоби. Мені попри мою любов до загалом більш нейтрального і технічного звуку Clara зі своїм відверто смаковим та цілісним тюнінгом чудово підходить. А от більш емоційний звук вже був би дещо занадто.
Не загубитись на фоні виразного басу дозволяє і власна додаткова виразність. Проявляється вона зокрема в теплі, яке присутнє і тут, а також хорошому рівні технічності.
Навушники емоційні, і середина – один з елементів, що формує цю емоційність. Дещо підігріта, вона добре відтіняє текстури та легкий жирок на них. Разом з тим, присутня хороша детальність, що робить ці текстури виразними, а емоції – природними. Знову ж, трохи драматизму є, але ж це саме те, за що і беруть смакові моделі.
Крім того, має місце невелике висування середини вперед в побудові сцени. І це також не те що не дає загубитись середині – якби не НЧ, вона, мабуть, була б головною перевагою. Ну і якби не ВЧ ще. А проте я цілком розумію, коли навушники називають W-подібними. Бо середина тут чудова, і вона геть не страждає від дефіциту уваги.
Що ще варто відмітити – образи дещо збільшені, але як на НЧ, так і тут між ними досить простору, тож модель не звучить занадто обмежено. Нема враження тисняви, як це буває у деяких навіть топових навушниках, коли образи підросли, а об’єм сцени ні і вона просто переповнена.
Campfire Audio Clara не соромиться дати більше об’єму і завдяки цьому створити хорошу артикуляцію, що дозволяє в повній мірі розділяти партії та інструменти. Цей момент можна відмітити для моделі загалом, та, здається, саме на СЧ він помітний чи не найбільше.
Разом з тим, все добре і плані затухань. Вони демонструють необхідні шлейфи, тож побудова тривимірного звукового полотна дається навушникам з природною легкістю та органічністю.
Звісно, все це під соусом чудової плавності та цілісності. А відтак струнні, духові та і вокал звучать з необхідною точністю і виразністю, демонструючи при цьому нюанси та тембральні особливості.
Само собою, тут наявна виразність і переконливість, що не залишає перепон між виконавцем та слухачем, та, разом з тим, Campfire Audio Clara добре працює і там, де вокал глибоко втоплений в мікс, створюючи необхідну відстороненість і безнадію, продиктовану жанровими чи композиторськими рішеннями і, авжеж, виконавцями.
Також чудово навушники працюють з великим різноманіттям ефектів, якими так люблять зловживати зараз. Помітно, що де підтягнуто, а що зроблено вміннями вокаліста чи вокалістки. Але добре працюють і різноматнітні вуалі, ефекти закомпресованого вокалу чи інструментів, тощо. Так само як і нема проблем в тому, щоб вирізнити наявність кількох партій вокалу того ж вокаліста для створення більш виразного та повного звучання, що не може бути досягнуто одним домінуючим типом вокалу. Або кількох партій гітари, що лише на перший погляд звучать однаково, але саме тому і присутні, що мають невеликі відмінності, що створюють більш насичене звучання.
Те, що, одразу помітно разом з НЧ, це саме верхи. По-перше, їх досить багато. По-друге, вони технічні. По-третє, вони досить комфортні. Цікава комбінація? Ще б пак.
В їх мінуси можна записати хіба що дещо відірване від всього звучання. Потрібен деякий час трохи звикнути, щоб це все сприймалось досить цілісно. Надто якщо хто звик до більш темних або нейтральних навушників.
Проте ця адаптація минає швидко і модель розправляє крила на повну.
Шаруватість, дихання, складні затухання – Campfire Audio Clara здатна на все, чого від неї вимагатиме запис і даватиме джерело.
Оскільки верхів досить багато, то це так само грає дуже помітну роль в динаміці, підкреслюючи її. Також це додає ще більш ефектного розділення партій та затухань, даючи більше простору та повітря для їх артикуляції.
Затухання та реверберації не втрачаються, не є редукованими, скоріше навіть дещо подовжені, але без надмірності. Модель здатна точно і ретельно відтворювати їх з достатньою легкістю, плавністю та органічністю, якій позаздрять і так звані EST драйвери. Справді плавне, текуче звучання без зайвої зернистості.
Разом з тим, в активі висока швидкість і точність відтворення. Чудово формується фронт атаки, даючи необхідний ефект з потрібною жорсткістю. Та все ж він злегка ослаблений, що зроблено очевидно для того, щоб модель не була різкою та втомлюючою.
Крім того, це додає і ще одну перевагу моделі – її здатність добре працювати з поганими записами. Вони і справді оживають завдяки такій енергійній подачі, отримуючи додаткову енергію на верхах. Разом з тим, оскільки вони не різкі – як і модель загалом – немає і тієї високої критичності до запису.
Звичайно, погані записи на хороших моделях переважно не мають сенсу просто тому, що їх різниця з хорошими є дуже великою. І тут магії не буде. Однак, навушники здатні зробити дещо більше, ніж просто передати те, що є і як є. Тож якщо з якоїсь причини вам подобаються такі не ідеальні записи, як-от демо улюбленого треку абощо – тут з цим дуже добре.
З чим взагалі чудово – з живими записами. Отут виконавець здатен розкритися на повну, передаючи всю палітру емоцій. Підкреслено, подекуди театралізовано, але разом з тим переконливо. А саме переконливість є головною.
Звісно, по інший бік лишається уважність до запису в плані того, що Campfire Audio Clara не так добре передає його особливості саме щодо того, світліший він чи темніший, сухіший чи жирніший. Вона безперечно опирається на це, однак робить те, що робить – емоції. І якщо з рандомним відтворенням по фонотеці на інших навушниках я часом міг звернути увагу на те, наскільки ж тут, як виявляється, сухий запис, то CA Clara має власний підхід, акцентуючи на тому, що записано. Не забуваючи про те, як це зроблено, а тим більше, як зіграно, але і не загострюючи увагу на цьому. Це модель, що грає музику, а не передає записи.
Крім того, Campfire Audio Clara дає чудовий об’єм, заповнюючи його переконливими образами інструментів.
Тут як і зазвичай буває з якісними моделями, відсутнє поняття планів. Вони нівелюються хорошою – навіть дещо акцентованою – динамікою, тож можна відстежити партію інструмента від її початку до кінця. Вона виглядає цілком логічною і органічною. Присутнє хороше макро, однак помітно, що мов плетиво, воно складається з окремих партій, і вони дають змогу оцінити всю майстерність, коли потрібно, але не порушують, а органічно формують загальну картину.
Це саме те, що ще називають голографічністю сцени. Та якщо така назва може мати натяк на щось цифрове, то ні, звук Campfire Audio Clara – це радше про аналоговість, природність, органічність і невимушеність.
Як правило, тут мали б бути ще порівняння, але у випадку з Campfire Audio Clara все, що я можу зробити – порекомендувати послухати їх і переконатися. Поки вони все ще є. І спробувати встояти перед тим, щоб купити їх. Бо це справді має сенс – модель, що ставить на перше місце музику.
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.
Авторизуйтеся для отримання розширених можливостей