Незалежний аудіоексперт
Аудіофіл-графоман
Команда Era in Ear
Незалежний аудіофіл
Експерт з Hi-Fi та High-End напрямку
Адміністатор
Незалежна аудіоекспертка
Аудіофіл
Так вже сталося історично, що дерево є незмінним супутником музики. З нього виготовляються самі музичні інструменти, та і деякі музиканти часом не надто розумніші за дуб. Втім, справа тут не лише в тому, що дерево – це доступний здавна будматеріал. З прадавніх часів людству був доступний і камінь, і гіпс, і метали.
Справа тут в акустичних властивостях. Дерево резонує, створюючи правильний (на думку тих, хто його використовує) звук. І це цілком природно, адже різний тип деревини має різну щільність, міцність, структуру, текстуру, тощо. Тож закономірно, що і з розвитком аудіо всякі аудіофільські штуки почали сенсово поєднувати з музичними інструментами саме за допомогою дерева. Неодноразово мені доводилось читати в описі, що от, тут використовується така сама деревина, як для виробництва скрипок, роялів абощо. Така сама чи не дуже – залишимо на совісті маркетологів. Як і те, наскільки ця деревина реально там потрібна. Важливим тут є той факт, що музична апаратура нерідко використовує дерев’яні елементи. Досить часто вибір сорту деревини – це лише питання дизайну. Але чи то про людське око, чи не тільки, але часто створюються моделі, що так чи інакше обґрунтовують цей вибір.
І коли мова про навушники, надто повнорозмірні, то дерев’яні чашки – не така вже рідкість. Але хто ще може так глибоко заморочуватись деревом, та і взагалі з чим-небудь, як японці?
Audio Technica заморочуються з виробництвом професійної та аудіофільської апаратури з 1962 року. Тож нещодавно вони відсвяткували свій 40-річний ювілей. І до нього вони створили ряд моделей, зокрема і топову ATH-AWKT/f. Так, я досі дивуюсь їх неймінгу.
І якщо з ATH все більш-менш зрозуміло, то з абракадаброю абревіатурою AWKT треба розібратися. Схоже, що це Audio-technica Woodies KokuTan. З назвою компанії все ясно. Woodies – це назва лінійки. А Kokutan – це сорт деревини. Рідкісного японського смугастого чорного дерева, що довго росте (ви ж бачили бонсай, правда?), і, звичайно, використовується для виготовлення музичних інструментів – піаніно, кларнетів, тощо. Компанія пояснює вибір саме тим, що цей сорт деревини пригнічує небажані резонанси, створюючи більш живе і натуральне звучання.
А ще це дерево гарно виглядає. Тут у мене жодних зауважень. Топова модель лінійки виготовлена вручну, і цей самий напівматовий блиск поверхні чаш отриманий ручним поліруванням. Часом мені направду здається, що японці безсмертні. Ну потрібно три години життя щоб відполірувати одну чашку – та богине Аматерасу, які проблеми. Звісно. Треба – значить треба.
А оскільки це натуральне дерево, то і візерунок на чашках унікальний не те що для кожної пари – для кожної чашки.
Нарешті, маю відзначити і тактильну складову такого вибору та матеріалів загалом. Модель дуже приємна на дотик. Як для тримання в руці, так і на голові. Тож тут – браво.
Audio Technica ATH-AWKT/f побудовані на фірмовому 53 мм динамічному випромінювачеві. Серед його особливостей – магнітна система. Або ж, за назвою компанії, високоефективний магнітний контур Permendur. Ні, це не щось з Гаррі Поттера. Очевидно, що це рішення спрямовано на кращу ефективність роботи випромінювача. Більша насиченість магнітного потоку дає більшу силу взаємодії з котушкою, що намотана з OFC міді чистоти 6N до імпедансу 48 Ом. Чутливість, в свою чергу, становить 102 дБ. Не так багато, але й немало, як на повнорозмірну модель.
Крім того, чашки не просто гарно виглядають, вони ще й створюють для драйвера оформлення, що складається з двох окремих акустичних камер. Це омологація на модель фірмової технології подвійного повітряного демпфування DADS. А самі драйвери встановлені під кутом до вушної раковини і розташовуються близько до неї.
Audio Technica ATH-AWKT/f має надзвичайно розкішний комплект. Він включає дерев’яний бокс з атласним наповненням, що вигідно презентує модель. Взагалі то це не щось аж наскільки унікальне – подібне я вже зустрічав раніше, наприклад, у Sennheiser HD800, і, підозрюю, коштує це не аж таких шалених грошей, а проте виглядає справді чудово, розкішно і небуденно.
Зверху коробка захищена суперобкладинкою білого кольору, що має гарний малюнок з натяком на вміст.
А проте не буду на цьому зупинятись, оскільки навушники я отримав без цього всього, тож бачив його лише на фото в інтернеті. Зате як розповідаю!
Тож скажу лише, що модель має в комплекті два кабелі – 3 м з конектором 6.3 мм та такий самий, тої ж довжини, але з балансним XLR. Обидва з них досить прозоро натякають на домашнє використання – якщо кого ще не переконала вага навушників, що складає 405 грамів. Знову ж, це не так багато, та і модель закрита, і навіть не наскільки величезна, і зручна (принаймні для мене), а проте 405 грамів на ходу на голові відчувається. І то я вже не кажу про те, що в сучасному світі TWS на вас з вашими Audio Technica ATH-AWKT/f будуть дивитись мов на дідуся з епохи хіппі.
З боку навушників для з’єднання використовується фірмовий A2DC конектор. Не найпоширеніше рішення, та все ж відоме. Тож підібрати для нього кабель або замовити кастомний буде цілком можливо.
Audio Technica ATH-AWKT/f виготовлені в традиційному дизайні, що краще передається фото, ніж описується.
Випуклі чашки, розділена на дві досить тонка дуга оголів’я, обшита шкірою, досить великі амбушури. Коромисло кріплення чаш дещо асиметричне. Традиційно, нахилене, з коротшою передньою частиною, щоб кабель при підключенні не заважав, а спрямовувався трохи вперед.
Зовні навушники виглядають справді гарно. Вони фотогенічні, але, я гадаю, я ніколи не зможу сфотографувати їх досить гарно.
Конструкція дуже продумана і деталі ідеально підігнані. Їх розміри та форма дозволяє чашкам рухатись в потрібних межах, але не більше, даючи їм два ступені свободи.
Амбушури круглі, з круглим же отвором. Їх фронтальна поверхня, що прилягає до вушної раковини трохи конічна. Це створює чудове комфортне прилягання та добре розподіляє вагу. Тож згаданих 405 грамів на голові справді не надто відчувається. Ну, якщо не здійснювати нею інтенсивних рухів. Тоді будь-які повнорозміри можуть злетіти геть.
І хоча звання найкомфортнішої моделі для мене все ще залишається у Focal, але і Audio Technica ATH-AWKT/f для мене носяться добре. Не ідеально, але добре.
При цьому прилягання не сильне, тож і звукоізоляція трохи менше середнього.
Розмір навушників регулюється плавно, але присутні виразні кліки, що дозволяють виставити однакову кількість справа і зліва. Це зручно, бо оголів’я не перекошується, а мій внутрішній перфекціоніст не б’ється в істериці.
А ще поверхні деталей конструкції пофарбовані таким чином, що вони створюють специфічний рельєф. Він імітує поверхню традиційного японського паперу та також дуже приємний на дотик.
Що неприємно – стоковий кабель Audio Technica ATH-AWKT/f мікрофонить. І то досить так помітно. Що насправді створює деякі незручності при використанні. Ну не сидіти ж весь час геть нерухомо. А якщо ні, то шурхіт об одяг, удари об стіл, тощо – ну, це майже стетоскоп. Тож змінити кабель власникові, скоріше за все, доведеться. Або відстукувати пальцями по столу ритм пісні, і нехай мікрофонний ефект працює на вас!
То заради чого ж ці страждання? Та насправді, є заради чого. Якщо тільки ви віддаєте перевагу більш нейтральному неприкрашеному звучанню.
Оскільки перш за все, Audio Technica ATH-AWKT/f нейтральні. Не в сенсі повної аналітичності і розкладання на атоми, а деякої, якщо хочете, здорової нейтральності. Тобто модель показує особливості запису, його деталі та нюанси, а проте не порушує їх позиціонування, тож дає таким чином краще розуміння композиції. Це технічні і швидкі навушники, що цілком можуть дати фору, скажімо, планарам, перегравши їх на їх власному полі.
При цьому, як я вже сказав, модель досліджує композицію, передаючи її особливості, але не розкладає її на деталі. Тож перш за все привертає увагу багатогранність запису, його особливості, а проте його цілісність та завершеність сприймається як дещо, що існує за замовчуванням. Тобто мелодійність, музичність та взаємодія присутня, але вона дуже органічна і не привертає увагу. Наскільки, що, здається, саме так все і має звучати, якщо тільки звукорежисер ніде не перемудрував.
З балансом мікро та макро розібрались. Як неважко здогадатись, коли мова про сухість і холод або жирок і тепло, то нейтральність ATH-AWKT робить їх ближчими до першого. Я не можу назвати їх тотально сухими, проте вони точно не жирні. Так само і з холодом. Вони не те щоб холодні, просто точно не теплі.
Є і інша сторона такого підходу. Критичність до запису. Вона тут вище середнього. Модель не є надмірно прискіпливою, а проте працює традиційна для якісної апаратури річ. Неякісний запис звучить саме так – неякісно, прісно, і врешті слухати його просто нецікаво. Що буває особливо помітно, коли ви полюбляєте слухати свою фонотеку шафлом, а не поальбомно.
Ну і ще один момент. Для тих, кому потрібне більш насичене емоційне звучання з виразним масивним басом – це теж не за адресою. Це близьке до протилежності. Звісно, залишається вплив джерела, кабеля, та й еквалайзером можна накрутити чого завгодно, надто що нейтральність навушників дозволяє тюнінгувати їх в досить широких межах, та все ж це будуть спроби витиснути з навушників непритаманний їм звук.
Що стосується джерел, то як це і виглядає на папері, ATH-AWKT не є складним навантаженням. Я слухав їх зі свого звичного LPGT Ti, і проблем з розкриттям не було. Високе підсилення додавало трохи динаміки, але зовсім трохи.
Поєднання з енергійним і потужним вінтажним (адже він може таким вважатись?) Acoustic Research AR-M2 в чергове показало, що висока потужність це добре, коли регулювання гучності не аналогове. А проте зі смакової точки зору поєднання теплого та жирного джерела з прозорими навушниками чудове.
З заявкою на ідеальне комбо – ALO Audio CDM з якими-небудь цікавими лампами. На момент тесту були установлені Sonotone 6111 і результат мені сподобався, тож я не міняв їх на щось інше. Це не найпотужніші лампи, проте високе підсилення давало достатній запас гучності та трохи кращу динаміку. Разом з тим, не створювало проблем з фоновим шумом.
Звук такого комбо був в міру теплим, дуже динамічним, цілісним, з легкою схильністю до більш відкритого звучання. Поєднання з навушниками додало їм теплоти і дещо підкресленої маси, трохи висунувши вперед середину. Чудове поєднання для невеликого настільного використання.
Дуже точний, швидкий, технічний і щільний. Не акцентований, тож кількісно все впирається в запис. Металіка так і звучатиме без басу, якась електроніка, де це важливий елемент запису – з хорошим цілісним та панчевим ударом. Щось брутальне – з кулеметною швидкістю бласт-бітів, прекрасним контролем бочки і належною увагою до неабиякої талановитості і винахідливості партій – якщо вона, звісно, присутня. Але знову ж, якщо ви полюбляєте моделі з типово акцентованим басом – тут його може бути малувато.
Натомість з якістю повний порядок. ATH-AWKT добре передають текстури та інші особливості запису. Характер та позиціонування ударів, особливості гри. Розміри інструментів не акцентовані, вони скоріше відповідають своїй реальній величині, без жодних несподіванок.
Швидкість та контроль тут на висоті. Навушники не спіткаються ні на технічних, ні поганенько записаних чи компресованих партіях. Звісно, їх характер при цьому чудово буде чути. Тож тут все добре не лише з атаками та затуханнями, але й реалістичністю, характером запису та позиціонуванням.
Відтак модель дуже добре працює з оркестровими записами, не перетягуючи зайвої уваги на бас, а залишаючи його міцним та цілісним, але не роздутим фундаментом композиції. Також сповна можна насолодитись і іншими жанрами. Природньо, як мінімалістичними, на кшталт звичайної чи не дуже гри на роялі чи інших клавішних, так і досить таки накрученими та технічними, як буває в арт-рокові, прогресиві або джазі.
Але, звісно, коли мова про орієнтовані на бас жанри, то тут кількості може не вистачити. Однак якщо ви, як і я, цінуєте технічність та якість басу, то це чудовий вибір. Мені особисто дуже приємно було слухати на них і технічний метал, і відмічати якість особливості в атмосферних електронних треках. Надто що типового акценту на мідбасі немає і він не тінить більш глибокі його фрагменти. А коли заходить мова про живі інструменти, то тут слухати навушники ще приємніше. Згадана різниця в тембрі, характері, текстурах, способах гри – все це створює належне задоволення від прослуховування такої музики.
Чисто, реалістично, точно, виразно, швидко і вкрай детально. Добре чутні нюанси запису, ефекти на вокалі, тощо. Але разом з тим, чудово передаються і тембри, і текстури, і нюанси гри на інструменті, інтонування, тощо. Завдяки цьому створюється реалістична та натуральна чітка, виразна та емоційна картинка без жодної муті чи недомовок. Чудова артикуляція та окресленість допомагають вокалістам не проковтувати закінчення, бути виразними та переконливими.
Звісно, немає мови про акцентування емоцій. Вони тут передаються завдяки розкриттю запису. Тож і звучить все наскільки емоційно, наскільки передбачено. Таким чином живі записи досить помітно відрізняються від альбомних – не тільки нюансами виконання, хоча вони і формують цілісну і рельєфну картину, але й тією самою емоційністю.
Завдяки відсутності тепла зберігається чудовий паритет між чоловічим та жіночим вокалом. Вони звучать однаково переконливо і виразно. Разом з тим, належна увага приділяється і партіям на другому плані. Тож бек-вокал чи записи з кількома вокальними партіями, що звучать одночасно, звучать особливо виразно та реалістично. Так часто пишуть вокал, наприклад, Heaven Shall Burn, і, маю визнати, звучить це направду дуже круто.
Також дуже добре передаються традиційні діалогові партії вокалістів чи інструментів.
Знову ж, цілісність запису не страждає, але вона залишається за кадром, якщо запис зведений так, як має бути.
Крім того ця уважність до запису добре розкриває щось еклектичне, де мелодія часто продовжується, розвивається і доповнюється різними партіями інструментів. Завдяки чудовій швидкості та детальності добре помітно, коли починається партія, тож її розвиток є повністю логічним та реалістичним.
Знову ж, Audio Technica ATH-AWKT/f чудово себе показують як на мінімалістичних і простих записах, показуючи їх особливості, позиціонування і розкриваючи те, що часто лишалось непомітним. Тож навіть вокал з мінімальним акомпанементом звучить дуже переконливо та виразно. Разом з тим, і насичені треки з великою кількістю партій та інструментів отримують належну увагу. Часто це стосується як важкої музики, так і, скажімо, електроніки, ембіенту або класики.
Серед мінусів можна відмітити смаковий момент. Традиційне тепло та акцент на мідбасі, що є у багатьох моделях, робить людей звичними до такого звуку. Коли ж його нема, вокал, надто чоловічий, не отримує цієї фори. Тож звучить це реалістично, однак декому може не вистачити тілесності, маси і, як наслідок, переконливості.
Знову ж, детально, технічно, точно, швидко. З прекрасним контролем і детальністю. Чисто, шарувато, все, як того і чекаєш від якісних високих частот. Це помітно і на решті частот, зокрема на середині – навушники швидкі. Однак саме на високих частотах це помітно найбільше. І більш того, це звучить дуже реалістично і невимушено. Тобто навушники розбирають дуже складні партії, їх хитросплетіння та переходи, встигаючи при цьому передати характер і особливості партій. Де треба – обережно і м’яко, де треба – різко, мов бритва.
В зв’язку з останнім, однак, хочу підкреслити, що саме там, де треба. ATH-AWKT не є яскравими, і верхи у них не мають специфічного перешарпу. Просто вони не згладжені. Тож коли запис яскравий – вони так і відіграють. Не прикрашаючи, але й не додаючи від себе.
Зайве говорити, що атаки чудові. Вони чудові по всьому діапазону, але тут це помітно чи не найбільше. І, як я вже говорив, за швидкістю модель здатна створити добру конкуренцію планарним моделям.
Затухання – знову ж, реалістично. Як і є в записі. Або як грає джерело. Швидкість і контроль не дають навушникам щось додумувати чи розтягувати від себе. Тож тут все рівно так, як і записано.
Стосовно цього ще раз можна звернутись до якості запису. Як раз дрібні затухання часто компресуються чи втрачаються на поганих записах. Однак багато якісних – а то і відверто аудіофільських – ними виблискують неспроста. І тут навушники сповна передають необхідну ефектність запису.
Тож ідеться не тільки про точність та технічність. Це своєрідна ультрамікродетальність. Можна помітити дихання, дрібні нюанси інтонування, доторки до струн чи деки, легку ледь помітну зазвичай перкусію, тощо. І звучить це не як препарування запису, а навпаки, дивує його реалістичністю. Досить заплющити очі щоб уява одразу змалювала атмосферу запису. Всі ці резонанси дерев’яних інструментів, ледь помітні коливання струн. Словом, якщо послухати натуральні інструменти (надто струнні) на цих навушниках, цілком можна повірити в те, що вибір деревини щось таки означає.
До того ж, в активі моделі прекрасний чорний фон та динаміка. Все це робить деталі достатньо виразними та окресленими. Вони мають чудову артикуляцію, реалістичність та вагу. Звісно, для тих, хто звик до комфортних та м’яких верхів подача моделі може бути дещо різкуватою. Втім, для мене все було чудово і я не можу назвати верхи моделі такими. Така подача близька до моїх смакових вподобань, тож я часто слухав музику довше, ніж планував. І їх високі частоти та і подача загалом мене не втомлювали.
Крім того, ATH-AWKT грають досить прозоро і відкрито, незважаючи на очевидну закритість акустичного оформлення.
Взагалі будова сцени напрочуд реалістична. Навушники не страждають від роздування сцени, а проте звучать відкрито і з достатньою кількістю повітря. А за рахунок точного позиціонування та ретельної реалістичної не збільшеної передачі образів інструментів, вони органічно поміщаються і в такій сцені.
Зрештою, все впирається в запис. Камерні і компактні звучать, як їм і належить. З необхідною затишністю, фокусуючись навколо виконавця. Передаючи атмосферу невеликого концертного майданчика або клубу.
Разом з тим, щось масштабне звучатиме як і належить, широко і переконливо. Але наскільки до того прагне запис.
Навушники демонструють чудове розділення інструментів, а чудова динаміка та робота з образами стоворюють чудову шаруватість, що добре себе показує на складних записах, а разом з тим практично нівелює поняття планів. Кожна партія інструментів має власний рельєф, виразність та реалістичність, а не чітко закріплена на якомусь плані. Тож у випадку якого-небудь короткого гітарного соло воно так і звучить – ніби це і перший план, але не зовсім. На кшталт того, як це робить хороше камео в чудовому фільмі. Привертає увагу, але не краде кожну сцену.
Audio Technica ATH-AWKT/f дуже вдала модель, яка добре підійде поціновувачам нейтрального вкрай натурального, детального, технічного та детального звуку. Є в ній дещо естетське. Аристократичне. Ну або просто з цим асоціюється чудова здатність моделі відтворювати прогресив, джаз або класику. ATH-AWKT наскільки ж добре грають, як і виглядають. Можливо для когось така подача позбавляє музику всякої магії та загадки, показуючи все як є, а проте саме вона в повній мірі дає змогу оцінити майстерність тих, хто заслужив славу майстрів.
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.
Авторизуйтеся для отримання розширених можливостей